"Βιβλιοθήκη & Κοινωνία" διημερίδα στην Καρδίτσα 2 και 3 Μαρτίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Πραγματοποιείται στην πόλη της Καρδίτσας, την Παρασκευή 2 και το Σάββατο 3 Μαρτίου 2012, διημερίδα με τίτλο «Βιβλιοθήκη & Κοινωνία: Αειφόρος Ανάπτυξη και ελευθερία πρόσβασης στη γνώση».
Τη διημερίδα συνδιοργανώνουν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μουζακίου κι ο Δήμος Καρδίτσας / ΔΟΠΑΚ.
Οι τοπικές βιβλιοθήκες στο προσκήνιο
Την Παρασκευή το απόγευμα (4:30-8:30), στο αμφιθέατρο του ΤΕΙ (Τεχνολογίας Ξύλου & Επίπλου), πολλές τοπικές βιβλιοθήκες, διαφορετικών ειδών (Λαϊκή Βιβλιοθήκη «Αθηνά», Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη, Παιδικές Βιβλιοθήκες Δήμου Καρδίτσας, η Κινητή Βιβλιοθήκη της πρώην ΤΕΔΚ, η Σχολική Βιβλιοθήκη του 2ου ΕΠΑΛ, τα παραρτήματα των βιβλιοθηκών του ΤΕΙ Λάρισας και του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, η βιβλιοθήκη του ΚΠΕ Μουζακίου και της Δημοτικής Πινακοθήκης Καρδίτσας, η Αρχαιολογική Βιβλιοθήκη ΛΔ΄ Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων Καρδίτσας) και υπηρεσιών πληροφόρησης (Γενικά Αρχεία Κράτους Ν. Καρδίτσας, Δημοτικό Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Καρδίτσας «Λ.&Ν. Σακελλαρίου») θα παρουσιάσουν τη δράση, τις ανησυχίες και τις σκέψεις τους για την προοπτική των δομών τους.
Νέες τάσεις & προσανατολισμοί
Το πρωί του Σαββάτου (9:30-13:30), στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο Καρδίτσας, καλεσμένοι εισηγητές θα παρουσιάσουν το παράδειγμα της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Βέροιας, και της δράσης Future Library, καθώς και θα αναλύσουν το ρόλο των βιβλιοθηκών στις τοπικές κοινωνίες.
Πιο συγκεκριμένα, καλεσμένοι εισηγητές είναι:
Ο Γιώργος Μπίκας, που εργάζεται στην Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας ως υπεύθυνος στον τομέα τεχνολογίας τα τελευταία 13 χρόνια. Έχει ασχοληθεί επίσης με την εκπαίδευση παιδιών και ενηλίκων στις νέες τεχνολογίες. Ανήκει στο μόνιμο προσωπικό της Βιβλιοθήκης το οποίο σαν ομάδα έχει ως όραμα οι βιβλιοθήκες να αλλάξουν τις ζωές των ανθρώπων.
Ο Εμμανουήλ Γαρουφάλλου, PhD, που είναι Καθηγητής Εφαρμογών στο Τμήμα Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης του Αλεξάνδρειου Τεχνολογικού ΕκπαιδευτικούΙδρύματος Θεσσαλονίκης (ΑΤΕΙ/Θ). Είναι Ιδρυματικός Υπεύθυνος του έργου «Υπηρεσίες Ψηφιακής Βιβλιοθήκης Ανοικτής Πρόσβασης» και Συντονιστής της λειτουργίας των βιβλιοθηκών του ΑΤΕΙ/Θ. Είναι υπεύθυνος της ερευνητικής ομάδας ΔΕΛΤΟΣ και σύμβουλος βιβλιοθηκών και πολιτιστικών ιδρυμάτων. Έχει συνεργαστεί με τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα όπως τα: LIGHT, ENTITLE, EuropeanaLocal (EDLocal), AccessIT και Europeana thematic network . Είναι Επιστημονικό Μέλος του Δικτύου της Europeana στην Ελλάδα και ειδικός επιστημονικός συνεργάτης για τα προγράμματα του eContentplus και Safer Internet plus της ΕΕ. Είναι μέλος επιστημονικών επιτροπών και ομάδων εργασίας, όπως της Ομάδας Εργασίας του Παρατηρητηρίου Ψηφιακού Βιβλίου του ΕΚΕΒΙ και της Συμβουλευτικής Ομάδα του Future Library.
Έχει εργαστεί ως Επιστήμονας της Πληροφόρησης και ως Λέκτορας στο Τμήμα Επικοινωνίας και Πληροφόρησης (Department of Information and Communications) του Manchester Metropolitan University στη Μεγάλη Βρετανία. Έχει πλούσιο συγγραφικό έργο με επιστημονικές δημοσιεύσεις σε ελληνικά και ξένα περιοδικά και συνέδρια, συμμετοχές σε συλλογικούς τόμους και επιστημονικές μονογραφίες. Μεταξύ άλλων, το 2008 ήταν Επιμελητής Ειδικού Τεύχους (Guest Editor) του διεθνούς περιοδικού με κριτές Education for Information με αφιέρωμα στην Ελληνική Βιβλιοθηκονομική Εκπαίδευση (v.26,n.2). Κατέχει Διδακτορικό τίτλο στις Ψηφιακές Βιβλιοθήκες, Μάστερ στη Διοίκηση Βιβλιοθηκών και στη Διαχείριση Πληροφοριών και Πτυχίο Εξειδίκευσης στη Διαχείριση Πληροφοριών και Βιβλιοθηκών, από τη Μεγάλη Βρετανία.
Η κοινότητα μιλά για τις Βιβλιοθήκες
Η δεύτερη ενότητα του Σαββάτου έχει ως σκοπό μέσα από διάλογο μέλη της κοινότητας και εκπρόσωποι θεσμοθετημένων φορέων (μαθητές/τριες δημοτικού, ομάδα μαθητών/τριών Λυκείου, Ομοσπονδία Γονέων, Σύλλογος Φιλολόγων, Ένωση Επιστημόνων, Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων, Ένωση Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης, Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, Σύλλογος Αλλοδαπών Μεταναστών, εκπρόσωπος Βιβλιοπωλών κλπ) να καταθέσουν τις σκέψεις, τις απόψεις, τις ανησυχίες και τις προτάσεις τους, προκειμένου να τεθούν οι Βιβλιοθήκες στο κέντρο της δημόσιας συζήτησης και στην καρδιά της κοινότητας.
Τη συζήτηση θα συντονίσει ο σχολικός σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, Βασίλης Κωτούλας.
Περισσότερες πληροφορίες και περιλήψεις των εισηγήσεων στο libraryandsociety.blogspot.com
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ |
|
Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012 (Αμφιθέατρο ΤΕΙ Τεχνολογίας Ξύλου & Επίπλου) |
|
16.15 – 16.30 |
προσέλευση κοινού |
16.30 – 16.45 |
χαιρετισμοί διοργανωτών |
16.45 – 17.00 |
Παρουσίαση Βιβλιοθήκης Κ.Π.Ε. Μουζακίου και εισαγωγή στο θέμα Αντώνιος Ντάνης, υπεύθυνος του Κ.Π.Ε. Μουζακίου |
17.00 – 17.15 |
«Μεσοπόλεμος: Ίδρυση Βιβλιοθήκης στην Καρδίτσα» Δημήτρης Ντανόπουλος, μέλος της παιδαγωγικής ομάδας Κ.Π.Ε. Μουζακίου |
ΟΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ |
|
17.15 – 17.30 |
Λαϊκή Βιβλιοθήκη «Αθηνά» Ζωή Χαλάτση, βιβλιοθηκονόμος |
17.30 – 17.45 |
«Η ανάπτυξη των δημοτικών βιβλιοθηκών εν μέσω κρίσης και διοικητικών αλλαγών» Παρασκευή Σδρόλια, βιβλιοθηκονόμος Κεντρικής Βιβλιοθήκης Δήμου Καρδίτσας |
17.45 – 18.00 |
Παιδικές Βιβλιοθήκες Δήμου Καρδίτσας Χρυσούλα Κατσαβριά-Σιωροπούλου, πτυχιούχος Καλών Τεχνών, εμψυχώτρια, πρώην διευθύντρια |
18.00– 18.15 |
Κινητή Βιβλιοθήκη ΤΕΔΚ Καρδίτσας Μαρία Θεολόγη, εκπαιδευτικός, υπεύθυνη κινητής βιβλιοθήκης ΠΕΔ |
18.15 – 18.30 |
|
18.30 – 18.50 |
διάλειμμα |
18.50 – 19:05 |
|
19.05 – 19.20 |
Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Παράρτημα Τμήματος Κτηνιατρικής Ανθή Μπαζούκη, Αγγελική Παπακάβουρα (βιβλιοθηκονόμοι) |
19.20 – 19.35 |
Γενικά Αρχεία Κράτους Ν. Καρδίτσας Δρ Αντώνιος Αντωνίου, προϊστάμενος |
19.35 – 19.50 |
Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας Μαρία Γιανέλου |
19.50 – 20.05 |
Δημοτικό Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Καρδίτσας «Λ.&Ν. Σακελλαρίου». Κέντρο Τεκμηρίωσης & Επικοινωνίας Φωτεινή Λέκκα, προϊσταμένη |
20.05 - 20.20 |
Αρχαιολογική Βιβλιοθήκη ΛΔ΄ Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων Καρδίτσας Βαϊοπούλου Μαρία, προϊσταμένη |
20.20 – 21.00 |
Ερωτήσεις – Συζήτηση |
|
|
Σάββατο 3 Μαρτίου 2012 (Δημοτικό Κινηματοθέατρο Καρδίτσας) |
|
09.15 – 09.30 |
προσέλευση κοινού |
09.30 – 09.45 |
χαιρετισμοί διοργανωτών |
Α’ ενότητα: ΝΕΕΣ ΤΑΣΕΙΣ & ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΙ |
|
09.45 – 10.15 |
«Το παράδειγμα της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Βέροιας & Future Library» |
10.15 – 10.45 |
«Ο ρόλος των βιβλιοθηκών στις τοπικές κοινωνίες» Εμμανουήλ Γαρουφάλλου, καθηγητής Εφαρμογών στο Τμήμα Βιβλιοθηκονομίας & Συστημάτων Πληροφόρησης / ΤΕΙ Θεσσαλονίκης |
10.45 – 11.15 |
διάλειμμα |
Β’ ενότητα: ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ |
|
11.15– 12.30 |
Εκπρόσωποι συλλογικών φορέων και απλοί πολίτες εκφράζουν τις απόψεις για τις σχέσεις τους με τις βιβλιοθήκες, τις εμπειρίες τους, εκθέτουν τις ανάγκες και τις προτάσεις τους. Ομάδα μαθητών/τριών 1ου Λυκείου Καρδίτσας Ομοσπονδία Συλλόγων Γονέων Καρδίτσας Σύλλογος Φιλολόγων Καρδίτσας Ένωση Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Καρδίτσας Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας Ένωση Επιστημόνων Καρδίτσας Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας Σύλλογος Αλλοδαπών Μεταναστών Καρδίτσας Εκπρόσωπος Βιβλιοπωλών Καρδίτσας
|
12.30 – 13.30 |
Διάλογος – Συμπεράσματα - Προτάσεις |