Ζήσε το ποτάμι μπες στη δράση… Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Συνεχίζονται με εντατικούς ρυθμούς οι προετοιμασίες για τον καθαρισμό και την ανάδειξη της παραποτάμια περιοχής στις 29 Απρίλη.
Το δίκτυο Ανταλλαγών και Αλληλεγγύης Καρδίτσας και η Οικόσφαιρα διαρκώς ανοίγουν τον φάσμα των συμμετεχόντων και συνεχίζουν τις επαφές με φορείς της περιοχής μας για την υλοποίηση της δράσης.
Στην συγκεκριμένη δράση συμμετέχει με ενεργό τρόπο ο Δήμος Καρδίτσας, οι υπηρεσίες του οποίου έχουν ήδη ξεκινήσει να μεταφέρουν τα ογκώδη αδρανή υλικά (που δεν μπορούν να μετακινηθούν με τα χέρια) από τον περιβάλλοντα χώρο της παρέμβασης.
Καλούμε τους συμπολίτες μας να συμβάλλουν με την συμμετοχή τους στον καθαρισμό και την ανάδειξη αυτής της ξεχωριστής πραγματικά περιοχής που μόνοι μας και όλοι μαζί μπορούμε να καθαρίσουμε να προστατέψουμε, να αναδείξουμε, να περπατήσουμε, να τρέξουμε, να ποδηλατήσουμε να ζήσουμε και να χαρούμε. Να χαρούμε τη ζωή δίπλα στο ποτάμι, όχι όμως όπως είναι σήμερα αλλά όπως το θυμούνται οι παλαιότεροι και όπως θα το ήθελαν οι νεότεροι. Έναν χώρο αναψυχής, και επαφής με τη φύση.
Ο καθαρισμος θα ξεκινήσει το πρωί της Κυριακής 29/4, στις 8:30 με σημείο συνάντησης την γέφυρα του Αγ. Παντελεήμονα (κοντά στο καφέ TNT). Θα υπάρχουν γάντια, σακούλες σκουπιδιών, αγροτικά εργαλεία (καλό είναι να φέρετε και κανένα εργαλείο από το σπίτι αν υπάρχει... ), ενώ σε όσους βρεθούν εκεί το πρωί θα δοθούν καπελάκια και μπλουζάκια. Μετά τον καθαρισμό θα έχουμε πικ νικ στην γέφυρα καράμπαλη και υπαίθριες δραστηριότητες και παιχνίδια για μικρά και μεγάλα παιδιά.
Στην όλη δράση εκτός του Δικτύου Ανταλλαγών και Αλληλεγγύης και της Οικόσφαιρας εμπλέκεται πλήθος φορέων, όπως: Ο Δήμος Καρδίτσας, ο Ορειβατικός σύλλογος Καρδίτσας, ο Πολιτιστικός σύλλογος του Αγ. Παντελεήμονα, οι κάτοικοι του Αγ. Παντελεήμονα και της περιοχής Καροπλεσίτικα, η ομάδα «Δασοπόνοι Ενεργοί Φοιτητές Καρδίτσας» του Τμήματος Δασοπονίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος του ΤΕΙ Λάρισας, ο Σπηλαιολογικός σύλλογος Καρδίτσας, ο Ποδηλατικός σύλλογος Καρδίτσας, ομάδες φοιτητών από την Κτηνιατρική σχολή, η κλινική Κασταλία, ενώ οι επαφές συνεχίζονται και όλο και περισσότεροι φορείς και άτομα δηλώνουν συμμετοχή.
Πληροφορίες: https://www.facebook.com/groups/exchangekarditsa/
(Ρίκα Μάμαλη 6937306716)
Σημείωση: Στον χάρτη υποδεικνύεται μια κυκλική διαδρομή 5 χιλιομέτρων κατά μήκος της παραποτάμιας διαδρομής με αφετηρία και τερματισμό το Παλέρμο.