« Βαδί…ΖΩ»: Εμπνευσμένο από την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη το νέο βιβλίο του Ομίλου Λογοτεχνίας του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![« Βαδί…ΖΩ»: Εμπνευσμένο από την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη το νέο βιβλίο του Ομίλου Λογοτεχνίας του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/575093099808dd58e93e3349d44f2b88_L.jpg?t=20231114_191601)
Εμπνευσμένο από τη ζωή και τον αγώνα της πρωταθλήτριάς μας Αντιγόνης Ντρισμπιώτη για να φτάσει στην κορυφή του αγωνίσματός της κατακτώντας το χρυσό στο Πανευρωπαϊκό του Μονάχου είναι το δεύτερο βιβλίο των μελών του Ομίλου Λογοτεχνίας του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Καρδίτσας με τον τίτλο « Βαδί…ΖΩ» το οποίο παρουσιάστηκε απόψε (Τρίτη 14/11) κατά τη διάρκεια εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε σε ξενοδοχείο.
Μια συλλογική απόπειρα 9 μαθητριών -μελών Ομίλου Λογοτεχνίας του σχολείου που είναι οι: Ναταλία Λαγού, Φωτεινή- Ιωάννα Πανάγου, Βασιλική Λυρίτση, Ελευθερία Στεφανή, Μελιτίνη Τζώρτζη, Μαρία Ιουλία Τσιανάβα, Ελένη Γαλάνη, Αμάρντα Ντιρμίσι και Μιχαέλα – Γαβριέλ Γιαννάκου με επιβλέποντες καθηγητές τον φιλόλογο και συγγραφέα κ. Βαγ. Ντελή και τη φιλόλογο κ. Αγγ. Παλαιοθοδώρου που μέσα από μια αναδρομική αφήγηση 20 κεφαλαίων- όσων και των χιλιομέτρων που βάδισε προς την κατάκτηση του χρυσού στο Πανευρωπαικό του Μονάχου το 2022 η Αντιγόνη- επιχειρεί να αναδείξει τις εμπειρίες που διαμορφώνουν το χαρακτήρα μια πρωταθλήτριας που οπλισμένη με το πείσμα της επιτυχίες προσπαθεί μέχρι να τα καταφέρει.
Χαιρετισμούς στην εκδήλωση απηύθυναν ο π. Παν. Καλλιώρας ως εκπρόσωπος του Σεβασμιοτάτου, ο Αντιδήμαρχος κ. Στ. Θεολόγης, ο Δ/ντης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Κων. Ζαχαρής, η Δ/ντρια του σχολείου κ. Μαρ. Καμπόση η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου κ. Παν. Σιόβα, ενώ για το βιβλίο μίλησαν τόσο οι δύο επιβλέοντες καθηγητές όσο και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη
Ο Όμιλος Λογοτεχνίας και Δημιουργικής Γραφής λειτουργεί για τρίτη σχολική χρονιά στο 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Καρδίτσας.
Στόχος του Ομίλου Λογοτεχνίας και Δημιουργικής Γραφής είναι η επαφή των μαθητών με όλα τα είδη του γραπτού λόγου και η δημιουργία πρωτόλειων κειμένων των μαθητών ικανών προς έκδοση.
Μέσα από βιωματική μάθηση διδάσκονται τεχνικές συγγραφής διηγήματος, παραμυθιού, ποίησης, μυθιστορήματος, θεατρικού έργου, δοκιμίου, άρθρου, ημερολογίου, επιστολής.
Οι μαθητές διδάσκονται μέσα από ήδη υπάρχοντα κείμενα την προσέγγισή τους - κριτική και δημιουργική - και κατόπιν καλούνται να παραγάγουν οι ίδιοι τα προσωπικά τους κείμενα σε θέματα δοσμένα ή ελεύθερα.
Η αφόρμηση μπορεί να προέρχεται και από άλλα είδη τέχνης, όπως μουσική σύνθεση, κινηματογραφική ταινία ή ζωγραφική.
Κατά τη διάρκεια του μαθήματος διδάσκονται τα βασικά χαρακτηριστικά κάθε είδους και η δημιουργική προσέγγισή τους από τους μαθητές στο πλαίσιο προσωπικής παρέμβασης στο ήδη υπάρχον κείμενο. Κατόπιν οι μαθητές καλούνται να δημιουργούν το προσωπικό τους κείμενο σε χρόνο εκτός σχολικού προγράμματος. Τα κείμενά τους μπορούν να αποστέλλονται ηλεκτρονικά στους διδάσκοντες εκπαιδευτικούς. Μετά από επιμέλεια, τα κείμενα αυτά συγκεντρώνονται και αποτελούν αντικείμενο συζήτησης στην τάξη.
Στο τέλος του σχολικού έτους τα έργα των μαθητών εκδίδοντα σε ηλεκτρονικό βιβλίο e-book, με αριθμό ISBN από την Εθνική Βιβλιοθήκη και κατοχυρώνουν έτσι το πόνημά τους.
Σημειώνεται ότι το «Βαδί-ΖΩ» είναι το 2ο βιβλίο του Ομίλου.
Κωστής Κριστιάνης