Εορτασμός της εθνικής επετείου του «ΟΧΙ» της 28ης Οκτωβρίου 1940 από το Ημερήσιο Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο Λεονταρίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![Εορτασμός της εθνικής επετείου του «ΟΧΙ» της 28ης Οκτωβρίου 1940 από το Ημερήσιο Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο Λεονταρίου](/media/k2/items/cache/2703b16595187063366e09da8cf9d4de_L.jpg)
Οι μαθητές και οι σύλλογοι καθηγητών των σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Λεονταρίου αναβίωσαν την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου την εθνική επέτειο του ΟΧΙ που βροντερά φώναξε η Ελλάδα και ο Ιωάννης Μεταξάς την 28η Οκτωβρίου 1940 στις αξιώσεις των Ιταλών.
Στην αίθουσα τελετών που μοιράζονται τα δύο σχολεία διαδραματίστηκε μία θεματική γιορτή στην οποία πρωταγωνίστησαν μαθητές των δύο σχολείων ποικιλοτρόπως.
Η γιορτή περιελάμβανε προβολές βίντεο τραγούδια από την χορωδία αφηγήσεις απαγγελίες ποιημάτων αλλά και χορούς. Καθ’ όλη τη διάρκεια της γιορτής μαθητές και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν το πρόγραμμα με ενδιαφέρον και συγκίνηση τόσο για την ιστορία που μας διδάσκει πόση δύναμη έχει η Ελλαδίτσα μας όταν απειλείται όσο και για το πόσο αρμονικά και υπεύθυνα συνεργάστηκαν για τη συγκεκριμένη γιορτή οι μαθητές μεταξύ τους καθώς και με τους εκπαιδευτικούς που ανέλαβαν την οργάνωση της γιορτής.
Οι καθηγήτριες κ. Σαπουνά Παναγιώτα και κ. Κατσιαβάρα Παναγιώτα ανέλαβαν την οργάνωση της γιορτής στην οποία συνέβαλε καθοριστικά η συμμετοχή του γυμναστή κ. Αποστολόπουλου Ιωάννη ο οποίος κινητοποίησε τους μαθητές έβγαλε χορογραφίες και διηύθυνε το χορευτικό του σχολείου.
Στο τέλος της εκδήλωσης, η διευθύντρια του Ημερήσιου Γυμνασίου κ. Αναγνωστοπούλου Κωνσταντίνα καθώς και η διευθύντρια του Γενικού Λυκείου Λεονταρίου κ. Μαυρογιώργου Ελένη συνεχάρησαν τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς για την άρτια διοργάνωση της γιορτής σημειώνοντας και τονίζοντας την αξία της ομαδικότητας της συνεργασίας και του σεβασμού στα ανθρώπινα δικαιώματα, πράγματα δηλαδή που εμπράκτως διδάσκονται οι μαθητές στο σχολείο μέσα από δραστηριότητες όπως αυτή η εκδήλωση.
ΓΥΜΝΑΣΙΟ & ΓΕΛ ΛΕΟΝΤΑΡΙΟΥ