Ιερά μνήμη των Αγίων αναργύρων Κοσμά και Δαμιανού
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![Ιερά μνήμη των Αγίων αναργύρων Κοσμά και Δαμιανού](/media/k2/items/cache/c1c946891667d1aa83b41453d7423b84_L.jpg)
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Τιμόθεος, το Σάββατο 1 Ιουλίου 2023, χοροστάτησε στην ακολουθία του Όρθρου και τέλεσε τη Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Αγίων αναργύρων Κοσμά και Δαμιανού Τ.Κ. Κρυοπηγής.
Ο Σεβασμιώτατος στην ομιλία του ανέφερε, ότι όπως γράφει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος, όταν ο Χριστός είδε τους όχλους εγκαταλελειμμένους, τους ευσπλαχνίστηκε. Έναντι της αστοργίας και της εκμετάλλευσης που γίνεται διαχρονικά στους λαούς, ο Κύριος έρχεται όπως τότε και σήμερα και επιστρατεύει ανθρώπους που ζουν ευαγγελική ζωή και τους στέλνει να βοηθήσουν όσους ανθρώπους έχουν ανάγκη. Η παρουσία τους στον κόσμο, μας υπενθυμίζει και μας επιβεβαιώνει την παρουσία του Ιησού Χριστού στη ζωή μας.
Ο Χριστός είναι παρών στη ζωή μας δια των ανθρώπων, όταν εμείς είμαστε αναζητητές της χάριτος του Θεού και υπάρχουν εκείνοι που κατευθυνόμενοι από τον Θεό, δημιουργούν τις προϋποθέσεις για την προσωπική τους σωτηρία, αλλά και για τη σωτηρία των άλλων ανθρώπων.
Οι Άγιοι Ανάργυροι, εκτός από σπουδαίοι επιστήμονες ιατροί, ήταν άνθρωποι που είχαν αγάπη για τον Θεό, γι’ αυτό όταν ο Θεός τους κάλεσε, εύκολα ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά Του και προσέφεραν, εκτός από την ιατρική επιστήμη τους ,ψυχική και ηθική στήριξη στους ανθρώπους της εποχής τους.
Αποκαλούνται "Ανάργυροι", γιατί προσέφεραν τις σωματικές και ψυχικές θεραπείες άνευ χρημάτων, συνδυάζοντας τις υπηρεσίες τους με προσφορά αγάπης, η οποία είναι η ειδοποιός διαφορά των ανθρώπων του Ιησού Χριστού ,που έχουν ένα άλλο μέτρο στη ζωή τους και έναν άλλο τρόπο παρουσίας μέσα στις κοινωνίες των ανθρώπων. Αγωνίζονται να έχουν την αγάπη που μας χάρισε ο Χριστός και να την προσφέρουν στους άλλους ανθρώπους αφειδώς και χωρίς δεύτερες σκέψεις.
Ένας σύγχρονος Θεολόγος έγραφε, ότι ο Χριστός κατά την Δευτέρα Παρουσία Του, δεν θα μας κρίνει μόνο για τις αμαρτίες μας, αλλά και για τα καλά έργα που θα έπρεπε να είχαμε κάνει και δεν κάναμε, λόγω της σκληρότητας της καρδιάς μας.
Οι Άγιοι Ανάργυροι έρχονται να μας διδάξουν την δική τους ποιότητα ζωής, που χαρακτηρίζεται από την διάθεση προσφοράς και την αγάπη προς τον Θεό και τους ανθρώπους. Γιατί αυτό που όλοι μας έχουμε ανάγκη, είναι η πραγματική και ουσιαστική σχέση με τους άλλους ανθρώπους, αλλά κυρίως με τον Ιησού Χριστό και την Εκκλησία Του.
Από την Ιερά Μητρόπολη