Ολοκληρώνονται το βράδυ της Κυριακής (25/6) τα 55α Καραϊσκάκεια Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![Ολοκληρώνονται το βράδυ της Κυριακής (25/6) τα 55α Καραϊσκάκεια](/media/k2/items/cache/3444c76472c9ba3e503266f5082e4293_L.jpg)
«Άρωμα» Ελλάδας «μύρισε» κατά την προτελευταία βραδιά της 55ης Διεθνούς Γιορτής Πολιτισμού Καραϊσκάκεια.
Ειδικότερα, το βράδυ του Σαββάτου 24 Ιουνίου, στην κεντρική πλατεία της πόλης, εμφανίστηκαν επί σκηνής η Ομάδα Χορού MYGYM-Νάντια Ράγκου με ένα τραγούδι ινδικού χορού, ο Λαογραφικός, Χορευτικός Όμιλος «Ο Θεσσαλικός Κάμπος» παρουσιάζοντας Ανατολική Κρήτη, ο Πολιτιστικός Σύλλογος Βώλακα Δράμας με χορούς και τραγούδια της περιοχής του, το Λύκειο Ελληνίδων – Παράρτημα Ηρακλείου Κρήτης παρουσιάζοντας επίσης χορούς από τον τόπο του, η Λαογραφική Εταιρεία Μουσικών και Χορευτικών Μελετών «Νικόλαος Πλαστήρας» με ευρωπαϊκούς χορούς, ο Αθλητικός, Χορευτικός, Πολιτιστικός Σύλλογος «ΔΙΟΝΥΣΟΣ» Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης που επέλεξε για το πρόγραμμά του Μακεδονία και ο Μορφωτικός, Πολιτιστικός Σύλλογος Γυναικών Καππαδοκικού με Μικρά Ασία.
Στους υπόλοιπους Δήμους του Νομού, το Μαυρομμάτι υποδέχτηκε την Ουκρανία («Folk Dance Ensemble Barvograi») και τη Σερβία («KUD mladih Novi Pazar»), ο Μεσενικόλας την Ταϊλάνδη («Buriram Rajabhat University») και το Δασοχώρι τη Βουλγαρία («Folk Dance Group Chudesiya»).
Η αυλαία της διοργάνωσης κλείνει σήμερα Κυριακή 25 Ιουνίου κατά το ακόλουθο πρόγραμμα:
Κυριακή 25 Ιουνίου 2023
Κεντρική πλατεία Καρδίτσας – Ώρα 21:00
Μορφωτικός Σύλλογος Αγίας Τριάδας
>Ουκρανία («Folk Dance Ensemble Barvograi») – Σύντομη εμφάνιση
>Βουλγαρία («Folk Dance Group Chudesiya») – Σύντομη εμφάνιση
>Μορφωτικός Σύλλογος Μητρόπολης
>Λαογραφικός, Μουσικοχορευτικός Σύλλογος «Θεσσαλικό Χοροστάσι»
>Ταϊλάνδη («Buriram Rajabhat University») – Σύντομη εμφάνιση
>Σερβία («KUD mladih Novi Pazar») – Σύντομη εμφάνιση
>Χαιρετισμοί - Τελετή Λήξης
>Βραδιά Φιλίας
Παρουσιάζει: η Βανέσσα Στυλοπούλου.