Προς απέλαση μια "ενδεκάδα" πακιστανών από Καρδιτσομάγουλα, Προάστιο & Σερβωτά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Κοινωνικές - Αστυνομικές
- Εκτύπωση
Εκταταμένη επιχείρηση σημειώθηκε πριν λίγες ώρες από την Ομάδα Πρόληψης και Καταστολής Εγκληματικότητας της Αστυνομικής Διεύθυνσης Καρδίτσας με σκοπό την σύλληψη και απέλαση αλλοδαπών που εισήλθαν στη χώρα μας παράνομα.
Η επιχείρηση πραγματοποιήθηκε στα Δημοτικά Διαμερίσματα Καρδιτσομάγουλας του Δήμου Καρδίτσας, Προαστίου του Δήμου Παλαμά και Σερβωτών του Δήμου Φαρκαδώνας Τρικάλων, όπου συνελήφθησαν έντεκα αλλοδαποί υπήκοοι Πακιστάν, ηλικίας από 20 έως 35 ετών, διότι εισήλθαν παράνομα στη χώρα μας και παρέμειναν έως σήμερα στερούμενοι παντελώς ταξιδιωτικών εγγράφων και αδείας διαμονής στη χώρα μας.
Οι συλληφθέντες κρατούνται στο Τμήμα Δίωξης Λαθρομετανάστευσης Καρδίτσας προκειμένου ολοκληρωθεί η διαδικασία της επιστροφής τους στη χώρα τους.
Επίσης χθες Παρασκευή πρωινές ώρες στην Καρδίτσα, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφάλειας Καρδίτσας, συνελήφθη ένας 60χρονος για εμπορία φωτοβολίδων χωρίς την απαιτούμενη άδεια, ως προσωρινά υπεύθυνος του καταστήματος. Ειδικότερα, σε έλεγχο που πραγματοποίησαν οι αστυνομικοί σε κατάστημα, ιδιοκτησίας 31χρονης, η οποία αναζητείται, συνολικά κατασχέθηκαν 162 φωτοβολίδες.