Σε εξέλιξη για δεύτερη ημέρα οι εργασίες της 7ης Πανελλήνιας Φιλικής Συνάντησης ΙΡΑ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Κοινωνικές - Αστυνομικές
- Εκτύπωση
Οι εργασίες του Εθνικού Τμήματος της Διεθνούς Ένωσης Αστυνομικών είναι το σημαντικότερο γεγονός κατά την 7η φιλική συνάντηση της ΙΡΑ.
Την εκδήλωση άνοιξε με την ομιλία του ο Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κ. Β.Δ. Αναγνωστόπουλος ο οποίος τίμησε με την παρουσία του τις εκδηλώσεις της Ένωσης και ανέπτυξε το θέμα «Εθνικές Αφηγήσεις, παλαιότερες και σύγχρονες» δίνοντας.
Με την παρουσία τους τίμησαν επίσης τις εκδηλώσεις ο Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Κος Αστέριος Ροντούλης που απηύθυνε και χαιρετισμό, ο εκπρόσωπος της Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος & Φαναριοφερσάλων Αιδεσιμώτατος κ. Παναγιώτης Βασιλάκης, ο Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Σπηλιάς Πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης Νεκτάριος, οι Αντεισαγγελείς Καρδίτσας κ.κ. Τέγου και Πέτσας, ο Αστυνομικός Δ/ντης Καρδίτσας κ. Αγγελής, η Διοικητής της Σχολής Αστυφυλάκων Καρδίτσας κ. Αντωνίου και ο Αντιδήμαρχος Καρδίτσας και μέλος της Τ.Δ. Καρδίτσας κ. Τσιούκης.
Στη συνέχεια έλαβαν χώρα οι εργασίες της Φιλικής Συνάντησης και ακολούθησε μετακίνηση όλων των συνέδρων στο Μουζάκι για φαγητό και διασκέδαση για το κλείσιμο της Φιλικής Συνάντησης.
Νωρίτερα οι σύνεδροι και εκδρομείς αστυνομικοί που προέρχονται από 30 Νομούς όλης της χώρας επισκέφτηκαν τη Λίμνη Πλαστήρα και την Ιερά Μονή Κορώνας, όπου έγιναν δεκτοί από τους μοναχούς.
Την Κυριακή όλοι οι μετέχοντες θα ξεναγηθούν στην πόλη της Καρδίτσας και θα γευτούν τις τοπικές γεύσεις, αναχωρώντας στη συνέχεια για τις τοπικές τους πατρίδες.