Σωτήρης Λέτσιος :"Τρίο Κατάρα", Μουσικά μονοπάτια της λαϊκής κιθάρας σε μιαν άλλη εποχή Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Παρουσιάσεις
- Εκτύπωση
Ο Σωτήρης Λέτσιος κατάγεται απο την Καρδίτσα από όπου ξεκινάει και τη μουσική του διαδρομή. Είναι απόφοιτος του τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου.
Πλέον ζει στην Αθήνα, όπου ασχολείται επαγγελματικά με τη μουσική, μελετώντας το φάσμα της λαϊκής κιθάρας· από την εμφάνισή της στη δισκογραφία μέχρι και τη σημερινή αναβίωση και εξέλιξή της.
Είναι μέλος του "Τρίο Κατάρα", μουσικό σχήμα που αποτελείται από τρεις κιθάρες και τρεις φωνές. Μαζί με τον Παναγιώτη Διαμάντη και τον Κωστή Κωστάκη αναβιώνουν τραγούδια και μουσικές της αστικής λαϊκής παράδοσης των δεκαετιών του '30, '40 και '50. Πέρα από διασκευές παλιών τραγουδιών, οι τρεις νέοι μουσικοί, συμπράττουν σε δικές τους συνθέσεις
Το "Τρίο Κατάρα" εμφανίζεται τη Δευτέρα 21 Νοέμβρη στη Θεσσαλονίκη στη μουσική σκηνή "Πριγκηπέσσα" (Φιλικής Εταιρείας 5) και τη Τρίτη 22 Νοέμβρη στη Λάρισα, στο μπαρ "Μαντάτο" (23ης Οκτωβρίου 33).
Για τις μελλοντικές εμφανίσεις και νέα του σχήματος:
Facebook: Τρίο Κατάρα
YouTube: Trio Katara