Π. Μπούτα - Ρ. Μαρούδας: «Ισχυρό ΚΚΕ στις 9 Ιούνη για να σταθεί απέναντι στις αντιλαϊκές πολιτικές της ΕΕ» (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Κάλεσμα στους πολίτες της Καρδίτσας να ενισχύσουν αποφασιστικά στις Ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου το ΚΚΕ για να υπερασπιστεί τα λαϊκά συμφέροντα στεκόμενο απέναντι σε αντιλαϊκές πολιτικές και αποφάσεις της Ε.Ε. και τα κόμματα που τις στηρίζουν απηύθυναν οι υποψήφιοι ευρωβουλευτές κ. Πόπη Μπούτα και Ρίζος Μαρούδας μιλώντας στην αποψινή κεντρική προεκλογική συγκέντρωση του κόμματος στην Κεντρική Πλατεία της Καρδίτσας.
«Στις 9 Ιούνη ο λαός της Καρδίτσας έχει επιλογή, κι αυτή είναι να πάει στην κάλπη και να δυναμώσει αποφασιστικά το ΚΚΕ. Να ταρακουνήσει την κυβέρνηση της ΝΔ, την ΕΕ και τα υπόλοιπα κόμματά της στην Ελλάδα, το σύστημα και τα συμφέροντα που όλοι τους μαζί υπηρετούν.
Γιατί εδώ στην Καρδίτσα και σε όλη την Θεσσαλία ο λαός μέσα στις πλημμύρες έδειξε την δύναμή του, δεν απελπίστηκε ούτε παραδόθηκε στις καταστροφές, αλλά βγήκε μπροστά, μαχητικά, υπερασπίστηκε το βιός του, τη ζωή του, τα παιδιά του, κόντρα στο εχθρικό κράτος.
Εδώ γεννήθηκε το σύνθημα που δίνει κουράγιο και ελπίδα σε όλους τους εργαζόμενους, Αγρότες επαγγελματίες, γυναίκες και νέους πως «μόνο ο λαός μπορεί να σώσει το λαό»!
Εδώ στην Καρδίτσα που σείστηκε η γη από την κάθοδο των αγροτών με τα τρακτέρ τους από το μεγαλύτερο μπλόκο της Ε65, από τη δυναμική που μπήκε στην Αθήνα στη μεγαλειώδη κινητοποίηση των αγροτών όλης της Ελλάδας και με ψηλά το κεφάλι συνεχίζει τον δίκαιο αγώνα για την επιβίωση.
Εδώ ενώνεται η φωνή των εργαζομένων απ' τα νοσοκομεία και τα κέντρα υγείας και τους άλλους χώρους δουλειάς, εκπέμποντας όλοι μαζί SOS για τις μονάδες υγείας.
Είμαστε περήφανοι γιατί με κάθε τρόπο, με ψυχή, με καρδιά και με μυαλό, στηρίξαμε με όλες μας τις δυνάμεις, αυτούς τους αγώνες του λαού μας, κάνοντας πράξη τη μόνη, την γνήσια πραγματική εργατική λαϊκή αντιπολίτευση απέναντι στη κυβέρνηση της ΝΔ και τις αντιλαϊκές πολιτικές της ΕΕ. Πάμε λοιπόν στις 9 μέρες που απομένουν μέχρι την κάλπη ο λαός και η νεολαία της Καρδίτσας να κάνουν την έκπληξη, να δυναμώσουν ακόμα πιο πολύ το ΚΚΕ. Για να είμαστε περισσότεροι, πιο ισχυροί να συνεχίσουμε μαζί με μεγαλύτερη ορμή και δύναμη στο δρόμο της διεκδίκησης και του αγώνα» τόνισε μεταξύ άλλων η κ. Μπούτα στην ομιλία της.
Ο κ. Ρίζος Μαρούδας στην ομιλία του επισήμανε ότι στα Ευρωπαικά όργανα παίρνονται σημαντικές αποφάσεις που εφαρμόζονται μετά στα κράτη μέλη και στη χώρα μας με αρνητικές συνέπειες που ζει ο λαός « Με τη φτώχεια, την ακρίβεια, την ανασφάλεια και την αβεβαιότητα για το σήμερα και το αύριο όλον αυτό τον καημό που έχει ο ελληνικός λαός και εμείς τον εκφράζουμε και στους αγώνες μας και στην καθημερινή πρακτική μας» τόνισε χαρακτηριστικά.
«Εκεί στο Ευρωκοινοβούλιο θέλουμε να εκλέξουμε πολύ περισσότερους κομμουνιστές ευρωβουλευτές για να μπορούμε να αποκαλύπτουμε και να ενημερώνουμε τον ελληνικό λαό γι’ αυτά που θέλουν να του επιβάλουν και να μπαίνουμε εμπόδιο στα σχέδιά τους» σημείωσε αναφερόμενος μεταξύ άλλων στους αγώνες των αγροτών ενάντια στις ακολουθούμενες πολιτικές στον αγροτικό τομέα και την νέα ΚΑΠ, η εφαρμογή της οποίας θα πλήξει ακόμα περισσότερο τον αγροτικό κόσμο «Η αποφασιστική ενίσχυσή του ΚΚΕ θα δώσει δύναμη στις διεκδικήσεις των αγροτών, στις οποίες πρωτοστατεί με όλες τις δυνάμεις του: Για μείωση του κόστους παραγωγής, εγγυημένες τιμές στα προϊόντα, αποζημιώσεις στο 100% των ζημιών, έργα υποδομής και πρόληψης των φυσικών καταστροφών, για σχολεία, κέντρα υγείας, δομές αθλητισμού και πολιτισμού στην ύπαιθρο.
Γιατί θα ηττηθούν όλα εκείνα τα κόμματα που επί δεκαετίες κοροϊδεύουν τους αγρότες για την ΚΑΠ και καλλιεργούν τη λογική ότι η ΕΕ, η φτώχεια, η εκμετάλλευση και η ακρίβεια αποτελούν μονόδρομο.» τόνισε μεταξύ άλλων.
Κωστής Κριτσιάνης