Στις κάλπες τα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ Π.Σ. στον Ν. Καρδίτσας για την εκλογή Προέδρου (+Φωτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
![Στις κάλπες τα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ Π.Σ. στον Ν. Καρδίτσας για την εκλογή Προέδρου (+Φωτο)](/media/k2/items/cache/954e19dabfed33d0a059d177d249319f_L.jpg)
Στις κάλπες που έχουν στηθεί στους Δήμους Καρδίτσας, Μουζακίου, Σοφάδων και Παλαμά προσέρχονται σήμερα Κυριακή (17/9) από τις 8.00 το πρωί τα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ Π.Σ. στο Ν. Καρδίτσας για να συμμετάσχουν στην εκλογική διαδικασία για την ανάδειξη Προέδρου, επιλέγοντας ένα μεταξύ των υποψηφίων που είναι (με αλφαβητική σειρά):
Έφη Αχτσιόγλου, Στέφανος Κασσελάκης, Νίκος Παππάς, Στέφανος Τζουμάκας και Ευκλείδης Τσακαλώτος
Ειδικότερα εκλογικά τμήματα λειτουργούν στα εξής σημεία:
- Στο Δήμο Καρδίτσας, στο Αίθριο Δημοτικής Αγοράς
-Στο Δήμο Μουζακίου στο Γενικό Λύκειο Μουζακίου, Αγίων Θεοδώρων και Κοραή και στη Λαζαρίνα, στην Καφετέρια Βαϊόπουλου,
-Στο Δήμο Παλαμά στο Προάστιο -Κεντρική πλατεία Προαστίου Γρ. Σολδάτου Δ.
-Στο Δήμο Σοφάδων στους Σοφάδες, στα γραφεία του κόμματος οδός 28ης Οκτωβρίου αρ. 7 Κεντρικός Πεζόδρομος
Δικαίωμα ψήφου έχουν όλες και όλοι από την ηλικία των 15 ετών και άνω, που είτε έχουν γραφτεί μέλη του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία έως τις 16 Σεπτεμβρίου είτε εγγραφούν μέλη του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία ακόμη και την σήμερα, επιτόπου στα εκλογικά τμήματα.
Για να ψηφίσουν χρειάζεται να έχουν μαζί τους αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο ή δίπλωμα οδήγησης ή βιβλιάριο Υγείας ή άδεια διαμονής ή visa ή μπλε βεβαίωση.
Οι μετανάστες και όσοι είναι κάτω των 17 οφείλουν να επιδείξουν νόμιμο έγγραφο που να προκύπτει ταυτοπροσωπία τους, καθώς και τον ΑΜΚΑ τους.
Σε όσους προσέρχονται να ψηφίσουν δίνονται δύο ψηφοδέλτια, ένα με τα ονόματα των υποψήφιων και ένα λευκό.
Για τη συμμετοχή στην εκλογική διαδικασία καταβάλλεται εκλογική συνδρομή 2 ευρώ.
Με δεδομένο ότι η ψηφοφορία οργανώνεται με χρήση ηλεκτρονικών βάσεων δεδομένων μέσω διαδικτυακού μητρώου (tablet, ταμπλέτας), οι οποίες εξασφαλίζουν ηλεκτρονικά τον έλεγχο της ταυτοπροσωπίας των ψηφοφόρων και αποκλείουν την δυνατότητα να ψηφίσει κάποιος ή κάποια δύο φορές, οι ψηφοφόροι μπορούν να ψηφίζουν όχι μόνο στο Εκλογικό Τμήμα της περιοχής ή της Οργάνωσή τους, αλλά σε οποιοδήποτε Εκλογικό Τμήμα επιθυμούν.
Οι κάλπες θα κλείσουν στις 8.00 το βράδυ. Με έγκριση της Κεντρικής Εκλογικής Επιτροπής (ΚΕΦΕ) μπορεί να δοθεί παράταση της ψηφοφορίας και μετά τον παραπάνω χρόνο λήξης της.
Σημειώνεται ότι Πρόεδρος εκλέγεται όποιος ή όποια συγκεντρώσει το 50% συν μία ψήφο των εγκύρων ψηφοδελτίων, χωρίς σε αυτά να προσμετρώνται τα λευκά. Αν καμία από τις υποψηφιότητες δεν συγκεντρώσει το 50% συν μία ψήφο των εγκύρων ψήφων και απαιτηθεί επαναληπτική εκλογή, θα διεξαχθεί την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2023 από τις 8.00 π.μ. μέχρι και τις 8.00 μεταξύ των δύο πρώτων σε ψήφους υποψηφίων και δικαίωμα ψήφου θα έχουν όσοι και όσες ψήφισαν στις 17 Σεπτεμβρίου 2023, αλλά και όλα τα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ - ΠΣ συμπεριλαμβανομένων όσων εγγράφηκαν μέχρι και τις 17 Σεπτεμβρίου 2023.
Κωστής Κριτσιάνης