Στο Περιφερειακό Συμβούλιο, μέσω της ΛΑ.ΣΥ. Θεσσαλίας, το "Amber alert" του KarditsaLive.Net για τα 130 (νέα) σημεία που θα κατασκευάσει η ΤΕΡΝΑ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
![Στο Περιφερειακό Συμβούλιο, μέσω της ΛΑ.ΣΥ. Θεσσαλίας, το "Amber alert" του KarditsaLive.Net για τα 130 (νέα) σημεία που θα κατασκευάσει η ΤΕΡΝΑ](/media/k2/items/cache/bae86bc6501a20ef9b0e20d9ba3eb750_L.jpg?t=20230616_071136)
Το δρόμο για το Περιφερειακό Συμβούλιο Θεσσαλίας παίρνει μέσω της Λαϊκής Συσπείρωσης το πρόσφατο ρεπορτάζ του KarditsaLive.Net σχετικά με τα αναπάντητα ερωτήματα για την εργολαβία της ΤΕΡΝΑ και τα επιπλέον 30 εκατομμύρια ευρώ που εγκρίθηκαν για τα οποία υπάρχει ασάφεια ως προς ποια σημεία θα εκτελεστούν τα έργα.
Αναλυτικά η επερώτηση του επικεφαλής της Λαϊκής Συσπείρωσης Θεσσαλίας Τάσου Τσιαπλέ:
Κύριε περιφερειάρχη
Με δελτίο τύπου που εκδώσατε (30/5/2023), εκφράσατε τις ευχαριστίες σας προς τον απερχόμενο πρωθυπουργό Κ. Μητσοτάκη, γιατί το Υπουργείο Υποδομών ενέκρινε πρόσθετη χρηματοδότηση 30.000.000 ευρώ προς την κατασκευαστική εταιρεία ΤΕΡΝΑ, η οποία ήδη έχει πάρει και εκτελεί με ανάθεση την εργολαβία των 143.000.000 ευρώ, για την αποκατάσταση ζημιών από τον ΙΑΝΟ, σε επιπλέον 130 οδικές θέσεις, στους Δήμους Καρδίτσας, Μουζακίου και Αργιθέας.
Όπως γράφετε στο δελτίο τύπου, οι πρόσθετες θέσεις αποκατάστασης ανά Δήμο αφορούν στα εξής οδικά τμήματα:
Δήμος Καρδίτσας: από Μνημείο Εθνικής Αντίστασης -Κανόνια έως Ραχούλα, από Ραχούλα έως Αμάραντο, από Αμάραντο έως Σαραντάπορο, από Μνημείο Εθν. Αντίστασης - Κανόνια έως διασταύρωση εισόδου προς Καστανιά, Περιφερειακός Καστανιάς, από διασταύρωση Καστανιά - Καροπλέσι προς Γιαννουσέικα, από Μούχα προς Φράγμα λίμνης Πλαστήρα, από Μνημείο Εθν. Αντίστασης -Κανόνια προς Καταφύγιο και Άγιο Αθανάσιο.
Δήμος Μουζακίου: από διασταύρωση Πευκόφυτου-Δρακότρυπας έως Άγιο Νικόλαο, από διασταύρωση Πευκόφυτου-Δρακότρυπας έως Τύμπανο, από διασταύρωση Μουζάκι - Τυμπάνου έως Οξυά, Περιφερειακή οδός Μουζακίου.
Δήμος Αργιθέας: από Άγιο Νικόλαο έως Πετρίλο, από Άγιο Νικόλαο έως Βλάσι, από Βλάσι έως Λεοντίτο, από Τύμπανο έως Αργιθέα, από Αργιθέα έως Διασταύρωση προς Μεσοβούνι έως Μεσοβούνι, από διασταύρωση προς Μεσοβούνι - προς Ανθηρό (διασταύρωση).
Ωστόσο μια σειρά από τα παραπάνω οδικά τμήματα που γράφετε στο δελτίο τύπου, εξ όσων γνωρίζουμε έχουν ήδη γίνει με την προηγούμενη εργολαβία των 143 εκατομ. ευρώ. Για παράδειγμα στον Δήμο Καρδίτσας: από Μνημείο Εθνικής Αντίστασης -Κανόνια έως Ραχούλα (έγινε ήδη), από Ραχούλα έως Αμάραντο (έγινε ήδη), από Αμάραντο έως Σαραντάπορο (έγινε ήδη), από Μνημείο Εθν. Αντίστασης - Κανόνια έως διασταύρωση εισόδου προς Καστανιά (έγινε ήδη), Περιφερειακός Καστανιάς (έγινε ήδη), από διασταύρωση Καστανιά - Καροπλέσι προς Γιαννουσέικα (ήδη γίνεται), από Μούχα προς Φράγμα λίμνης Πλαστήρα (έγινε ήδη), από Μνημείο Εθν. Αντίστασης -Κανόνια προς Καταφύγιο και Άγιο Αθανάσιο (έγινε ήδη).
Επομένως δημιουργούνται εύλογα μια σειρά ερωτήματα, για τα οποία οφείλεται να μας απαντήσετε συγκεκριμένα.
- Θα ξανακατασκευαστούν οι ίδιοι δρόμοι που ήδη έγιναν με την προηγούμενη εργολαβία της ΤΕΡΝΑ των 143 εκ. ευρώ;
- Ποια είναι συγκεκριμένα τα 130 σημεία που αναφέρετε στο δελτίο τύπου και οι δήμαρχοι των 3 δήμων δεν γνωρίζουν ποια είναι αυτά και αν αυτά τα 130 σημεία είναι νέα ή παλιά που ήδη επισκευάστηκαν;
- Ποιά έργα θα κάνει η ΤΕΡΝΑ με τα 30 εκατομμύρια ευρώ και ποιος τα πρότεινε αυτά τα έργα;
- Μήπως τα επιπρόσθετα 30 εκατ. ευρώ είναι «δώρο» του Υπουργείου Υποδομών προς την ΤΕΡΝΑ για να μην ζημιωθεί καθόλου από τις αυξήσεις υλικών;
- Γιατί δεν αναφέρονται πουθενά, ούτε τώρα στην επιπρόσθετη χρηματοδότηση της ΤΕΡΝΑ με 30 εκ. ευρώ, οι 3 δρόμοι (Σαραντάπορα – Νεράϊδα, Ίταμος – Καροπλέσι και Ραχούλα – Παλιοζωγλόπι), που έχουμε ζητήσει με προηγούμενη επερώτησή μας να ενταχθούν στην εργολαβία της ΤΕΡΝΑ;
- Πότε θα ξεκινήσει η αποκατάσταση και συντήρηση αυτών των 3 δρόμων (Σαραντάπορα – Νεράϊδα, Ίταμος – Καροπλέσι και Ραχούλα – Παλιοζωγλόπι);
- Πότε θα τοποθετήσετε την γέφυρα «Μπέλευ», ή άλλη κατασκευή, στα υπάρχοντα βάθρα στη θέση «Ρογκάκια», ανάμεσα στα χωριά Νεράιδα και Καροπλέσι και θα χαλικοστρώσετε το δρόμο των 218 μέτρων ένθεν και ένθεν των βάθρων;