Απεργιακή συγκέντρωση του ΠΑΜΕ στην Κεντρική Πλατεία Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Στα πλαίσια της σημερινής απεργίας στο Δημόσιο, στις ΔΕΚΟ και στις πρώην ΔΕΚΟ, πραγματοποιήθηκε στην Καρδίτσα η απεργιακή συγκέντρωση του ΠΑΜΕ στην Κεντρική πλατεία με την συμμετοχή σωματείων και εκατοντάδων απεργών που κατήγγειλαν την κυβερνητική πολιτική των απολύσεων, των χαρατσιών και της φτώχειας για το λαό.
Χαιρετισμό απεύθυνε ο Ηλίας Μπόρλας, δάσκαλος, μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών νομού Καρδίτσας ο οποίος κάλεσε τους εργαζόμενους να αφήσουν την ξάπλα και τις καφετέριες και να αγωνιστούν μαζί με το ΠΑΜΕ για να μη γυρίσουμε στη δεκαετία του ‘50.
Ομιλητής στη συγκέντρωση ήταν ο Γιώργος Αγγέλου, μέλος του Δ.Σ. του Σωματείου Εργαζομένων στους ΟΤΑ νομού Καρδίτσας ο οποίος κάλεσε σε ενίσχυση του μετώπου και της συμμαχίας με τους αγρότες και τους αυτοαπασχολούμενους για ανατροπή της πολιτικής του μεγάλου κεφαλαίου.
Κάλεσε δε όλους τους Καρδιτσιώτες σε γενικό ξεσηκωμό για την γενική απεργία στις 19 του μήνα.
Αναλυτικά η ομιλία του Κου Αγγέλου:
Συνάδελφοι εργαζόμενοι στο Δημόσιο, στις ΔΕΚΟ και στις επιχειρήσεις του ευρύτερου δημόσιου τομέα,
Απεργούμε σήμερα και διαδηλώνουμε πανελλαδικά στις συγκεντρώσεις του ΠΑΜΕ δίνοντας τη μάχη για την επιβίωση των οικογενειών μας. Πρέπει να βάλουμε φραγμό στις απολύσεις, που αποφασίστηκαν με τον φερετζέ της «εφεδρείας», στο τσεκούρωμα των μισθών με το νέο μισθολόγιο και βαθμολόγιο, στις καταργήσεις και «συγχωνεύσεις» δημόσιων οργανισμών που καταργούν παροχές υπηρεσιών Πρόνοιας, στην ολοκληρωτική ιδιωτικοποίηση - παράδοση στο μεγάλο κεφάλαιο κρίσιμης σημασίας επιχειρήσεων, αλλά και δημόσιας περιουσίας, στις νέες περικοπές στις συντάξεις και στα εφάπαξ.
Παλεύουμε για να μην περάσει η παραπέρα συρρίκνωση και εμπορευματοποίηση των υπηρεσιών Υγείας και Πρόνοιας, να μη γυρίσει το σχολείο μισό αιώνα πίσω, να μη χειροτερέψουν οι δημόσιες συγκοινωνίες, οι υπηρεσίες των δήμων, το επίπεδο διαβίωσης της εργατικής οικογένειας.
Ο αγώνας δεν αφορά στενά μόνο τους εργαζόμενους στο Δημόσιο και στις ΔΕΚΟ ή πρώην ΔΕΚΟ. Έχει σχέση με τη ζωή όλου του ελληνικού λαού, γιατί η υποβάθμιση του δημόσιου τομέα θα φορτώσει στις πλάτες όλων πρόσθετα βάρη και δυσκολίες, θα τον απογυμνώσει από κάθε μέσο για να μπορεί να καλύψει βασικές ανάγκες του. Ακόμα χειρότερα, οι απολύσεις στο Δημόσιο, η δραστική μείωση των μισθών, θα μεγαλώσουν τη στρατιά των ανέργων του ιδιωτικού τομέα, θα στερήσουν εισόδημα και από τους μικροεπαγγελματίες αυτοαπασχολούμενους.
Κι όλα αυτά τη στιγμή που δίνουν νέα προκλητικά προνόμια και φοροαπαλλαγές στο μεγάλο κεφάλαιο, μειώνοντας τη φορολόγησή του από το 45% στο 20%, απαλλάσσοντάς το εξολοκλήρου ακόμα και από το «ειδικό τέλος ακίνητης περιουσίας», χαράτσι που οι εργαζόμενοι έχουν πληρώσει τέσσερις και πέντε φορές τον τελευταίο ενάμιση χρόνο!
Οι προχτεσινές πληροφορίες για σχέδιο κατάργησης και της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, κατάργηση δηλαδή του κατώτερου μισθού και στον ιδιωτικό τομέα, επιβεβαιώνουν ότι η αντιλαϊκή καταιγίδα δεν εξαιρεί κανέναν, ότι δεν θα έχει τέλος. θα κάνουν όλα τα εγκλήματα σε βάρος της εργατικής τάξης. Τους προειδοποιούμε όλους : η κατάργηση της Γενικής Σύμβασης μόνο πάνω από τα πτώματά μας μπορεί να περάσει. Ας το τολμήσουν !
Μπροστά σε αυτές τις δραματικές εξελίξεις δε φτάνει η οργή και η αγανάκτηση. Δεν αρκεί ο θυμός και τα ξεσπάσματα. Απαιτείται παλλαϊκός ξεσηκωμός, απαιτείται ενότητα ταξική χωρίς ψευδαισθήσεις και αυταπάτες που χρόνια καλλιέργησαν οι δυνάμεις του συμβιβασμού μέσα στο συνδικαλιστικό κίνημα. Αγώνας που δε θα μείνει στα μισά του δρόμου, αγώνας μακρόχρονος που απαιτεί και προσωπικές θυσίες.
Είμαστε σε πόλεμο. Στήνουν στον τοίχο το λαό, για να σωθεί η πλουτοκρατία και τα συμφέροντά της. Πρέπει να μπούμε στη μάχη και να πολεμήσουμε όλοι μαζί !
Οι εργαζόμενοι στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα μαζί με τους αυτοαπασχολούμενους να διαμορφώσουν τη δική τους συμμαχία. Να απαιτήσουν τώρα: τέρμα οι θυσίες για την κρίση και το χρέος που δημιούργησε με τα κέρδη και τις φοροαπαλλαγές της η πλουτοκρατία. Τώρα με το ΠΑΜΕ, που έγκαιρα, άφοβα και τεκμηριωμένα τους προειδοποίησε γι' αυτά που ζουν σήμερα και δικαιώθηκαν πλήρως οι θέσεις και οι εκτιμήσεις του.
Οι 30.000 απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων που ανακοίνωσε η κυβέρνηση, είναι η αρχή της μεγάλης σφαγής. Έρχονται κι άλλες 200.000 απολύσεις σύντομα, αν κρίνουμε από το αμόκ που έπιασε την κυβέρνηση και τους συνεργούς της στο έγκλημα.
Το ξαναλέμε: από τις μαζικές απολύσεις, με ή χωρίς εφεδρεία, τη δραστική συρρίκνωση του δημόσιου τομέα, οι συνέπειες θα είναι ολέθριες για την πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων και των συνταξιούχων, θα είναι τραγικές συνολικά για τα εργατικά λαϊκά στρώματα. Η κατάσταση στην Υγεία θα γίνει επικίνδυνη, οι μηχανισμοί πρόληψης - πρόνοιας θα εξαφανιστούν, παιδικοί σταθμοί θα κλείσουν, σχολεία θα υπολειτουργούν και κρίσιμοι τομείς για την προστασία της ζωής, του περιβάλλοντος, θα σβήσουν ή θα παραδοθούν στους αετονύχηδες.
Οι διαχωρισμοί που επιχειρούν να διαμορφώσουν η κυβέρνηση, η ΝΔ, ο Καρατζαφέρης, η Μπακογιάννη, και άλλοι υποτακτικοί τους, σε εργαζόμενους του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα, παλιούς και νέους, αορίστου χρόνου και μόνιμους, του στενού και του ευρύτερου δημόσιου τομέα, με ΑΣΕΠ ή χωρίς ΑΣΕΠ, δεν πρέπει να περάσουν. Με ωμούς εκβιασμούς και απειλές επιχειρούν να τρομάξουν το λαό για να μην αντιδράσει. Οι απολύσεις και η συρρίκνωση του δημόσιου τομέα δεν γίνονται για λόγους δικαιοσύνης και το "καλό της κοινωνίας". Καμιά κατηγορία, και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα, δεν πρόκειται να γλυτώσει από το μαχαίρι των απολύσεων, το τσεκούρι των περικοπών, με εξαίρεση μια μικρή κατηγορία σφογγοκωλάριων που θα απολαμβάνει διευθυντικά προνόμια, γιατί θα βοηθήσει στις αντιδραστικές αναδιαρθρώσεις. Για τις απολύσεις και τη σφαγή των δημοσίων υπαλλήλων είναι τεράστια η ευθύνη της ΝΔ. Πρόταση δικιά της είναι οι εφεδρείες και οι απολύσεις.
Οι εργαζόμενοι στο δημόσιο για να αντιμετωπίσουν την εξόντωση των δικαιωμάτων τους δεν πρέπει να δεχτούν καμία εφεδρεία ή απόλυση. Μέσα από τον οργανωμένο συλλογικό τους αγώνα μπορούν να αποτρέψουν τα χειρότερα που έρχονται. Να απαλλαγούν από τα ψέματα και τις αυταπάτες που εδώ και χρόνια καλλιέργησαν τα αστικά κόμματα και οι συνδικαλιστικές ηγεσίες. Συνειδητά τους έκρυβαν τις αποφάσεις της ΕΕ και τα σχέδια ΠΑΣΟΚ - ΝΔ. Συνειδητά τους κρύβουν τις αιτίες της κρίσης και των αντεργατικών μέτρων.
Κανένας κλάδος, καμιά κατηγορία εργαζομένων δεν μπορεί να αποκρούσει τη λαίλαπα μόνη της, γιατί απέναντι σε όλους τους εργαζόμενους βρίσκονται τα συμφέροντα της πλουτοκρατίας, η ΕΕ και τα κόμματά της. Οι θεωρίες για τον εκσυγχρονισμό και εξορθολογισμό του κράτους δεν έχουν ως κριτήριο τις λαϊκές ανάγκες αλλά να γίνει το κράτος ακόμα πιο αποτελεσματικό για την κερδοφορία των λίγων, πιο αυταρχικό, πιο απολυταρχικό. Είναι ένα ακόμα δείγμα ότι το καπιταλιστικό σύστημα γίνεται ακόμα πιο βάρβαρο, πιο καταπιεστικό. Τίποτα πια δεν μπορεί να προσφέρει στους εργαζόμενους. Δεν μπορεί να γίνει ανθρώπινο, ούτε να γιατρευτεί από τις κρίσεις, τη φτώχεια, τους πολέμους που γεννά.
Συνάδελφοι
Για να σωθεί ο λαός από την καπιταλιστική βαρβαρότητα, για να ζήσει καλύτερα, για να υπάρξει δρόμος ανάπτυξης προς όφελός του, απαιτείται κοινωνικοποίηση όλων των μεγάλων επιχειρήσεων, του ορυκτού και φυσικού πλούτου, ριζικές αλλαγές και στην οικονομία και στο επίπεδο της εξουσίας, με το λαό πρωταγωνιστή. Χρειάζεται τώρα πανεργατικό, παλλαϊκό μέτωπο παρεμπόδισης των βάρβαρων μέτρων, διεκδίκησης σταθερής και μόνιμης εργασίας με σύγχρονα δικαιώματα για όλους. Συμμαχία αντεπίθεσης για την ανατροπή της πολιτικής που υπηρετεί την ανταγωνιστικότητα και την κερδοφορία του κεφαλαίου, για διαγραφή του χρέους.
Συνάδελφοι,
Ως εδώ και μη παρέκει, … φτάνει πιά ….
- Τέρμα οι θυσίες για τη σωτηρία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τα κέρδη των δανειστών.
- Δε θα δεχτούμε καμιά εφεδρεία, καμιά απόλυση. Οργανωμένη, συλλογική αλληλεγγύη σε κάθε απολυμένο, σε κάθε άνεργο συνάδελφο. Όλοι για έναν και ένας για όλους!
- Δεν δεχόμαστε καμιά στάση πληρωμών από την εργοδοσία και το κράτος, καμιά περικοπή κοινωνικών δαπανών, καμιά συγχώνευση - κατάργηση, καμιά ιδιωτικοποίηση.
- Αρνούμαστε να πληρώσουμε τα χαράτσια – συλλογικά και οργανωμένα - γιατί πολύ απλά δεν έχουμε, δε μπορούμε να πληρώσουμε, αλλά ούτε θέλουμε να πληρώσουμε για τα χρέη τους!
Συνάδελφοι,
Μην αποδέχεστε αυτή την κατάσταση. Τίποτα από όλες αυτές τις περικοπές δεν πάει για μισθούς και συντάξεις. Στην πραγματικότητα λεηλατούν το λαϊκό εισόδημα για να φουσκώνουν τα κέρδη των δανειστών και των επιχειρηματικών ομίλων. Ο λαός ήδη έχει πτωχεύσει, αλλά το «κόστος του αγώνα» και των απεργιών αποδεικνύεται τελικά ότι είναι πολύ λιγότερο από το κόστος των κυβερνητικών μέτρων!!!
Μην περιμένετε τίποτα από τις συνδικαλιστικές ηγεσίες ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ. Παραμερίστε τους! Υιοθετούν τις θέσεις της κυβέρνησης και του συστήματος για τη διαχείριση της καπιταλιστικής κρίσης. Υπογράφουν Συμβάσεις Εργασίας με μειωμένες αποδοχές (π.χ. Κιέριο, -17%, Sprider -23%, OTE -11,50% κλπ) στο όνομα του να μη γίνουν απολύσεις!
Πάρτε διαζύγιο από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, τη ΝΔ και το ΛΑΟΣ που, με γκεμπελίστικη προπαγάνδα, ισχυρίζονται ότι για όλα φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι και σπέρνουν την έχθρα ανάμεσα στους εργαζόμενους του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα.
Τώρα με το ΠΑΜΕ, που βάζει εμπόδια, καθυστερεί τα κυβερνητικά μέτρα, οργανώνει την πάλη για άμεσα μέτρα ανακούφισης των λαϊκών στρωμάτων, των ανέργων, μπαίνει μπροστά στην πάλη για την ικανοποίηση των λαϊκών αναγκών, για την ανατροπή της αντιλαϊκής πολιτικής.
Το ΠΑΜΕ σας καλεί όλους:
- Να υπερασπίσουμε το εισόδημά μας, τους μισθούς, τις συντάξεις, τη ζωή μας, από τη λεηλασία της πλουτοκρατίας.
- Με συνελεύσεις των σωματείων, με συνελεύσεις στους τόπους δουλειάς, στα γραφεία, στις υπηρεσίες, στα σχολεία, στα νοσοκομεία, στις γειτονιές, στα χωριά να ενταχθούμε όλοι στον οργανωμένο αγώνα.
- Να απαλλαγούμε από τους συνδικαλιστές που υπηρετούν την εργοδοσία ή δεν έχουν το θάρρος να συγκρουστούν για τα συμφέροντα της εργατικής τάξης.
- Τώρα μαζί με τους αυτοαπασχολούμενους και τους αγρότες να οργανώσουμε τον αγώνα για την επιτυχία της γενικής απεργίας στις 19 του μήνα.
Όλοι στο πόδι, για να οργανωθεί αυτός ο αγώνας, … να νεκρώσουν τα πάντα, … να δοθεί παλλαϊκή απάντηση.
Έχουμε τη δύναμη - Μπορούμε να τους σταματήσουμε !