"Ενιαίο Μητρώο Αγροτών - Ενιαίο Μισθολόγιο Δημοσίων Υπαλλήλων" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Δύο τίτλοι, ένα κοινό στοιχείο. Πόσα χρόνια οι κυβερνήσεις εμπαίζουν τους Έλληνες αγρότες για εφαρμογή ενιαίου μητρώου αγροτών ; Εφαρμόστηκε ποτέ ; όχι.
Εσχάτως η Κυβέρνηση – ελέω Τρόικας – ανοίγει θέμα Ενιαίο Μισθολογίου Δημοσίων Υπαλλήλων ! Υπάρχει κανένας Δημόσιος Υπάλληλος, που να το πιστεύει ; όχι δεν υπάρχουν αφελής σήμερα !
Το θέλει το Ενιαίο Μισθολόγιο η Κυβέρνηση ; όχι. Είναι δίκαιο να εφαρμοστεί ενιαίο Μισθολόγιο ; Ναι. Γιατί δεν έγινε ποτέ ; Διότι υπάρχει πολιτικό κόστος !!!
Ποιος θα χάσει ; Τα δύο Κυβερνητικά κόμματα και οι υψηλόμισθοι υπάλληλοι του στενού και ευρύτερου Δημόσιου τομέα (ΔΕΚΟ, Οργανισμοί) που αυτοί ίδρυσαν, στελέχωσαν (διόρισαν προσωπικό) και στηρίζονται κομματικά.
Υπάρχει σε άλλο κράτος της Ευρώπης τέτοια διαφοροποίηση μισθολογίου ; όχι.
Πόσα Μισθολόγια Δημοσίων Υπαλλήλων έχει η Ελλάδα ; Όσα και τα Υπουργεία και οι ΔΕΚΟ!!!
Κάθε υπουργείο τσιφλίκι του εκάστοτε Υπουργού. Κάθε ΔΕΚΟ αμπελοχώραφο της εκάστοτε διορισμένης Διοίκησης και φερέφωνο συνδικαλιστικής ηγεσίας.
Έστω και τώρα το Ενιαίο Μισθολόγιο σε Δημόσιο, ΔΕΚΟ, ΟΤΑ, πρέπει να εφαρμοστεί με ένα και μοναδικό κριτήριο : ΓΙΑ ΙΔΙΟ ΤΙΤΛΟ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΙΔΙΑ ΑΜΟΙΒΗ, ΙΔΙΟ ΕΦΑΠΑΞ, ΙΔΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ.
Στους υψηλόμισθους που ισχυρίζονται ότι έχουν βάλει την ζωή τους σ’ έναν τρόπο με το υψηλά εισοδήματα, απαντάμε ότι και οι χαμηλόμισθοι θα ήθελαν τον ίδιο τρόπο ζωής, αλλά επιβιώνουμε κατ’ ανάγκη με τους μισούς μισθούς από τους δικούς τους. Αρκετά μέχρι σήμερα εισέπραξαν τα «σπλάχνα» των δύο κυβερνητικών κομμάτων.
Το Ενιαίο Μισθολόγιο, εάν υπήρχε Κυβέρνηση να το εφαρμόσει θα πετύχαινε :
1ον. Αποκατάσταση ισονομίας των υπαλλήλων
2ον. Οικονομική ενίσχυση των χαμηλόμισθων,
3ον. Θα αποφύγουμε τις απολύσεις και
4ον. Δημιουργία θέσεων εργασίας για τους ανέργους από τα ποσά που θα εξοικονομούσε το κράτος.
Αυτές είναι οι θέσεις μου και της κοινωνίας, εξαιρέσει των ευνοουμένων. Έχω δεκάδες τρανταχτά οικονομικά στοιχεία που αποδεικνύουν την ανισότητα των Δημοσίων Υπαλλήλων.
Βασίλης Τσαντήλας
π. Δήμαρχος Ιτάμου
Δημοτικός Σύμβουλος Καρδίτσας
Επικεφαλής Ανεξάρτητης Διαδημοτικής Κίνησης