Ενημέρωση εργαζομένων για το θέμα της εργασιακής εφεδρείας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Το Δ.Σ. του Συλλόγου εργαζομένων Ο.Τ.Α. Ν. Καρδίτσας ενημέρωσε σήμερα τους εργαζόμενους του Δήμου Καρδίτσας για διάφορα θέματα του κλάδου στην Τοπική Αυτοδιοίκηση και εδικά για το θέμα της επέκτασης της εργασιακής εφεδρείας στους δήμους και ειδικά στους υπερχρεωμένους, θέμα για το οποίο έγινε αναφορά χθες Τετάρτη από το KarditsaLive.Net.
Πιο συγκεκριμένα ο Πρόεδρος του Συλλόγου Απόστολος Ταξιάρχης μιλώντας στους εργαζόμενους του Δήμου Καρδίτσας αναφέρθηκε για το μέτρο της εργασιακής εφεδρείας και ανέφερε: «Το μέτρο της εργασιακής εφεδρείας έρχεται να προστεθεί στα όσα επώδυνα για τους εργαζομένους και αναποτελεσματικά για την έξοδο της χώρας από την κρίση μέτρα της κυβέρνησης και θεωρείται βέβαιο πώς θα οδηγήσει με ακόμη ταχύτερους ρυθμούς στην κατάρρευση της απασχόλησης που σήμερα βρίσκεται σε «ελεύθερη πτώση».
Η κατ' απαίτηση της Τρόικας απόφαση της κυβέρνησης για τη συγχώνευση - κατάργηση Οργανισμών και φορέων στον ευρύτερο Δημόσιο Τομέα, αντί να οδηγεί σε παραγωγική εύρυθμη λειτουργική ανασυγκρότηση του Δημοσίου, αντιθέτως, κατεδαφίζει κάθε κοινωνική και παραγωγική δραστηριότητα, εκτινάσσοντας στα ύψη την ανεργία και διευρύνοντας το χάσμα της κοινωνικής συνοχής.
Η επέκταση του θεσμού της εργασιακής εφεδρείας και στους Ο.Τ.Α. αποκαλύπτει τις πραγματικές προθέσεις της κυβέρνησης. Οι εργαζόμενοι στην Τ.Α. είναι κατηγορηματικά αντίθετη στις αδιέξοδες αυτές πολιτικές, που το μόνο τους αποτέλεσμα είναι να συνθλίβουν τον κοινωνικό ιστό της χώρας, να οδηγούν σε χρεοκοπία τους μισθωτούς και να αποδυναμώνουν το κράτος.
Στην πρωτοφανή κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι Έλληνες εργαζόμενοι, εξαιτίας της πολιτικής του μνημονίου, δεν υπάρχει κανένα περιθώριο για εργασιακή εφεδρεία, η οποία βέβαια αποτελεί τον προθάλαμο της ανεργίας και μαζικών απολύσεων στο Δημόσιο.
Θα πρέπει να καταλάβει η κυβέρνηση πώς αντί να εξωθεί σε απόλυση χιλιάδες εργαζομένους και μάλιστα χωρίς κανένα απολύτως δημοσιονομικό όφελος είναι καιρός να προωθήσει αναπτυξιακά μέτρα με την ανασυγκρότηση υπηρεσιών και οργανισμών και αξιοποίηση του έμψυχου δυναμικού του ευρύτερου και στενού Δημόσιου τομέα»
Επίσης αναφέρθηκε και για το ενιαίο μισθολόγιο και τόνισε: « Τα σενάρια για ένα νέο Μισθολόγιο με νέες οριζόντιες και ισοπεδωτικές, εξοντωτικές, περικοπές επιδομάτων, θα οδηγήσουν σε νέα μεγάλη μείωση τα εισοδήματα και τις αποδοχές των Δημοσίων Υπαλλήλων που ήδη κυμαίνονται μεταξύ 25% και 40%. Ταυτόχρονα οι επιλογές των βασικών χαμηλών μισθών και η «προσωπική διαφορά» που θα περικόπτεται ανάλογα με τις μνημονιακές πολιτικές, όχι μόνο δεν θα θεραπεύσει χρόνιες αδικίες και ανισότητες, αλλά θα διαμορφώσει και νέες, ιδιαίτερα σε βάρος των νέων υπαλλήλων. Επιπλέον η σύνδεση με τον βαθμό και την αξιολόγηση, θα οδηγήσει σε μισθολογική καθήλωση την πλειοψηφία των Δημοσίων Υπαλλήλων.
Τέλος οι συγχωνεύσεις και οι καταργήσεις Οργανισμών του Δημοσίου, χωρίς σχεδιασμό, θυσία στο βωμό της περικοπής δαπανών, θα προκαλέσουν σημαντικό κοινωνικό κόστος πλήττοντας κυρίως τα ευρύτερα, φτωχά και μεσαία λαϊκά στρώματα που σε πολλές περιπτώσεις δεν θα έχουν στοιχειώδη πρόσβαση σε κοινωνικά αγαθά και υπηρεσίες»
Στη συνέχεια ακολούθησε διάλογος μεταξύ των εργαζομένων και όλοι τους με τον έναν ή τον άλλον τρόπο πρότειναν πως πρέπει να υπάρχει αντίδραση για αυτή την πολιτική που εφαρμόζεται από την κυβέρνηση. Σήμερα συνεδριάζει και το Γενικό Συμβούλιο της ΠΟΕ-ΟΤΑ και περιμένουμε τις αποφάσεις του.
Το Δ.Σ. του Συλλόγου θα συνεχίσει την ενημέρωση και στους εργαζόμενους των άλλων Δήμων τις αμέσως προσεχείς ημέρες.