"Εργασιακή εφεδρεία = Απολύσεις & ύφεση" του Β. Τσαντήλα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Ως βήμα πολιτικής συναίνεσης προς τη Νέα Δημοκρατία, η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ υιοθέτησε την πρόταση-ιδέα της εργασιακής εφεδρείας, που κατέθεσε ο πρόεδρος της ΝΔ, στο Ζάππειο.
Θολωμένη η κυβέρνηση και χωρίς σχέδιο αντιμετώπισης της κρίσης, άτολμη και αναποφάσιστη, πολιτευόμενη με το παλαιό ελληνικό αξίωμα «οι Έλληνες θα ξεγελάμε τους κουτόφραγκους» άρπαξε την πρόταση της ΝΔ για εργασιακή εφεδρεία και βάλθηκε να την εφαρμόσει !
Το ΠΑΣΟΚ διαχρονικά έχει τεράστιες ευθύνες και για την πρωτοφανή αύξηση του δημοσιοϋπαλληλικού κόσμου και για την γραφειοκρατία και για την αναποτελεσματικότητα του δημόσιου τομέα και για την διαφθορά σε όλες τις δράσεις της Δημόσιας Διοίκησης.
Η Νέα Δημοκρατία όμως δεν είναι άμοιρη ευθυνών. Είναι το κόμμα που επίσης θεμελίωσε το κράτος της ρουσφετολογικής πολιτικής. Είναι το κόμμα που με σύνθημα « Τα δικά μας παιδιά » πολιτεύθηκε για δεκαετίες και υλοποίησε όταν κυβέρνησε.
Οι διορισμοί και το ρουσφέτι ήταν οι θεμελιώδεις πρακτικές πολιτικές της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, των βουλευτών και των παραγόντων.
Και τώρα που « ο κόμπος έφθασε στο χτένι », ήρθε και η ώρα των δύσκολων αποφάσεων. Το ΠΑΣΟΚ που βιάστηκε να αρπάξει την « καυτή ταυτότητα » από την κυβέρνηση του Κων/νου Καραμανλή , ήρθε αντιμέτωπο με την τραγική κατάσταση.
Αφού έχασε πολλές ευκαιρίες και δεν άλλαξε σε τίποτα τις πρακτικές διακυβέρνησης του παρελθόντος, τώρα υλοποιεί σπασμωδικές πολιτικές που δεν απομακρύνουν την Ελλάδα ούτε από την χρεοκοπία, ούτε από την πτώχευση. Αντίθετα εξαθλιώνουν τους χαμηλόμισθους και βιοπαλαιστές και μας οδηγούν στην προσβολή της προσωπικής αξιοπρέπειας.
Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ εδώ και τώρα οφείλει να κατευθύνει την πολιτική της :
1. Στην πάταξη της φοροδιαφυγής
2. Στην πάταξη της κλοπής ( κακοδιαχείριση ) του δημοσίου χρήματος
3. Στην σπατάλη του Δημοσίου τομέα
4. Στις αποκρατικοποιήσεις
5. Στην πάταξη της γραφειοκρατίας, την στήριξη των επενδύσεων και την προσέλκυση επενδυτών
Η εργασιακή εφεδρεία , είναι μια διαδικασία που το μόνο που κατάφερε και θα συμβάλλει είναι :
1. Η γενική αναστάτωση στον Δημοσιοϋπαλληλικό κόσμο και παραπέρα μείωση της αποδοτικότητάς των
2. Δεν συμβάλλει στη μείωση των Δημοσίων Δαπανών
3. Βάζει σε λειτουργία τις κομματικές πρακτικές ( ΠΑΣΟΚ κ ΝΔ ) για δήθεν προστασία και αλληλεγγύη !
Η κυβέρνηση ευθύνεται για τις χιλιάδες προσλήψεις του 2010-2011.
- Ευθύνεται για τις χιλιάδες προσλήψεις ειδικών συμβούλων και συνεργατών Υπουργών, Υφυπουργών, Γραμματέων, ΔΕΚΟ.
- Ευθύνεται για τις χιλιάδες προσλήψεις ειδικών Συμβούλων συνεργατών των Δημάρχων, Αντιπεριφερειαρχών και Περιφερειαρχών. Προσλήψεις συνεργατών βουλευτών.
- Προσλήψεις εκτός ΑΣΕΠ.
- Προσλήψεις προεκλογικών δεσμεύσεων.
- Προσλήψεις μη χρειαζούμενες και λόγω μη ειδικευμένων ικανοτήτων και διότι στον Δημόσιο Τομέα υπάρχουν ικανότατοι υπάλληλοι όλων των υποχρεώσεων που θα μπορούσαν να αποσπαστούν στα γραφεία όλων αυτών.
- Προσλήψεις, που η κάθε μια στοιχίζει σχεδόν τέσσερις φορές τον κατώτατο μισθό του νεοπροσληφθέντα Α.Ε.Ι. !!!
Αυτές οι Δημόσιες Δαπάνες υπερκαλύπτουν τα οικονομικά οφέλη από την εργασιακή εφεδρεία Ας εφαρμόσει επιτέλους η κυβέρνηση πολιτικές που θα μειώσουν τις Δημόσιες Δαπάνες.
Η εργασιακή εφεδρεία μόνο ζημιά προκαλεί.
Βασίλης Τσαντήλας
π. Δήμαρχος Ιτάμου
Δημοτικός Σύμβουλος Καρδίτσας