Οι εισηγήσεις του Αντιδημάρχου Οικονομικών στην συνεδρίαση της Πέμπτης 29/12 Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας στις συνεδριάσεις που πραγματοποίησε το απόγευμα της Πέμπτης 29 Δεκεμβρίου συζήτησε και ενέκρινε κατά πλειοψηφία τα ακόλουθα:
- Το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα του Δήμου Καρδίτσας
- Την έκθεση διαδικασιών κατάρτισης του Επιχειρησιακού Προγράμματος του Δήμου Καρδίτσας
- Το Τεχνικό Πρόγραμμα του Δήμου Καρδίτσας έτους 2012
- Το Ετήσιου Πρόγραμμα Δράσης του Δήμου Καρδίτσας έτους 2012
- Τον προϋπολογισμό του Δήμου Καρδίτσας οικονομικού έτους 2012 (εισηγητής: αντιδήμαρχος Στ. Παπαγεωργίου)
Η σχετική εισήγηση για το τεχνικό πρόγραμμα 2012 από τον Αντιδήμαρχο Οικονομικών Κο Παπαγεωργίου:
Όπως όλοι αντιλαμβάνεστε για φέτος με τέτοια περικοπή των πόρων δεν θα μπορούσε να μιλήσει κανένας για ανάπτυξη αλλά ούτε καν για συντήρηση των υφισταμένων υποδομών.
Το ΤΠ για το 2012 περιλαμβάνει συνολικά 144 έργα, τα οποία έχουν 4 πηγές χρηματοδότησης:
α) από προγράμματα και περιλαμβάνει 38 έργα και μελέτες,
β) από ίδια έσοδα και περιλαμβάνει 25 έργα και μελέτες,
γ) από ΣΑΤΑ 2011 χρηματοδότηση 58 έργα και μελέτες,
δ) από ΣΑΤΑ 2012 χρηματοδότηση 23 έργα και μελέτες
Το συνολικό ύψος ανέρχεται σε 6.341.320,63,00 € και αναλύεται :
Από Προγράμματα 3.940.706,73 €
Από ίδια έσοδα 430.330,21 €
Από ΣΑΤΑ 2011 575.550,69 €
Από ΣΑΤΑ 2012 1.394.733,00 €
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να επισημάνω ότι στόχος είναι να αποπληρωθούν τα έργα τα οποία έχει κλείσει το συμβατικό τους αντικείμενο, να αποπληρωθούν τα συνεχιζόμενα έργα που δεν είναι ακόμη τιμολογημένα από την ΣΑΤΑ 2011.
Ενώ με την ΣΑΤΑ 2012 η οποία ανέρχεται σε 1.394.000,00 € βάζουμε νέα έργα και με το προϊόν της έκπτωσης από την δημοπράτηση αυτών να αποπληρώσουμε έργα και μελέτες που συμπεριλαμβάνονται στο τεχνικό πρόγραμμα και προέρχονται από ίδια έσοδα.
Για τα ίδια έσοδα όπως όλοι σας γνωρίζεται δεν υπάρχουν αρκετα αυτήν την δύσκολη οικονομική συγκυρία την οποία περνά ο Δήμος μας.
Σίγουρα πολλοί μέσα σ’ αυτή την αίθουσα θα ισχυρισθούν ότι το Τ.Π στερείται αναπτυξιακής λογικής και δεν θα διαφωνήσω μαζί τους .
Πως θα μπορούσε άλλωστε να μιλήσει κανείς για ανάπτυξη όταν :
1) Η ΣΑΤΑ σε σχέση με το 2010 είναι μειωμένη κατά 60% και σε σχέση με το 2011 κατά 40%.
2) Το πρόγραμμα ΕΛΛΑΔΑ που με την ψήφιση του Ν. 3852/2010 θα αποτελούσε την βάση πάνω στο οποίο θα πατούσε το οικοδόμημα του Καλλικράτη, δεν έχει ακόμη ξεκινήσει.
3) Το ΕΣΠΑ το μεγαλύτερο μέρος απ’ αυτό ήδη δεσμεύτηκε τα προηγούμενα χρόνια, ενώ οι προκηρύξεις που απέμειναν να βγουν στον αέρα είναι λίγες και βγαίνουν με φειδώ.
4) Ο δε ΘΗΣΕΑΣ που η ροή χρηματοδότησης του έχει καταλήξει σε τραγωδία.
Τέλος όσον αφορά τις μελέτες δεν θα βρείτε ονοματισμένες εγγεγραμμένες πιστώσεις στον προϋπολογισμό, διότι αυτές καθορίζονται με απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου.
Γι’ αυτό το λόγω, αυξήσαμε την φετινή χρονιά σε σχέση με την περσινή το αποθεματικό από 400.000,00 € σε 1.800.000,00 €, οπότε όταν το ΔΣ αποφασίσει την ανάθεση μιας μελέτης μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με αναμόρφωση προϋπολογισμού με πιστώσεις του αποθεματικού.
Η εισήγηση για τον Προϋπολογισμό από τον Αντιδήμαρχο Οικονομικών Κο Παπαγεωργίου:
Κύριοι συνάδελφοι,
Πριν ξεκινήσω να μιλώ για τον προϋπολογισμό θα ήθελα να δώσω το τελικό αντίγραφο του προϋπολογισμού στους επικεφαλής των παρατάξεων.
Η διαφορά με αυτό που κρατάτε στα χέρια σας έγγυται στο σημείο της εγγραφής στον κωδικό 8117, ποσό 2.000.000€ για αποπληρωμή οφειλών προς ασφαλιστικά ταμεία και ΔΟΥ κλπ με ισόποση αύξηση του δανεισμό από 4.619.797,79€ σε 6.619.797,79€ στον κωδικό 3111.
Αυτό συνέβη διότι για πρώτη φορά εγγράφουμε στο φετινό προϋπολογισμό οφειλές παλαιοτέρων ετών στο συγκεκριμένο κωδικό ή αν γράφονταν ήταν μικρά και ενδεικτικά ποσά.
Κι αυτό διότι από φέτος ο δήμος μπαίνει σε μία διαδικασία ρυθμίσεως αυτών των εκκρεμοτήτων. Ήδη έχουμε ρυθμίσει τις οφειλές μέχρι 31-12-2010 προς τη Δ.Ο.Υ. και το ΤΠΔΥ.
Το πόσο και αν θα μπορέσουμε να εξυπηρετήσουμε αυτές τις οφειλές στο μέλλον είναι άγνωστο.
Κύριε Πρόεδρε,
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Είναι γνωστό ότι η δημοσιονομική προσαρμογή και το μνημόνιο οδήγησε στην οικονομική εξαθλίωση όχι μόνο τους πολίτες αυτής της χώρας αλλά και τους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης.
Βλέπουμε καθημερινά εκατοντάδες συμπολίτες μας να οδηγούνται στην ανεργία, ο τζίρος των μικρομεσαίων επιχειρήσεων να μειώνεται και η μία μετά την άλλη να βάζουν λουκέτο και όλοι μαζί οι πολίτες αυτής της χώρας να αγωνιούμε ακόμη και για την εξασφάλιση και των βασικών ειδών διαβίωσης.
Από την άλλη πλευρά το μόνο που ακούει κανείς είναι ότι εάν εφαρμοσθεί το μνημόνιο θα υπάρξει η ανάπτυξη, θα βελτιωθεί η ρευστότητα , θα ξεκινήσει η χρηματοδότηση του ΕΣΠΑ και του προγράμματος δημοσίων επενδύσεων.
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση όλα αυτά είναι ευχολογία και το 2012 θα είναι ακόμη πιο δύσκολο από το 2011 με ακόμη μεγαλύτερη συμπίεση των μισθών των εργαζομένων και των πόρων της αυτοδιοίκησης.
Φυσικά αυτό δεν είναι μόνο προσωπική μου εκτίμηση αλλά αντικατροπτίζεται και στον κρατικό προϋπολογισμό του 2012.
Πιο συγκεκριμένα όσον αφορά την αυτοδιοίκηση και όπως αυτό αποτυπώνεται στον κρατικό προϋπολογισμό θα λάβει για το 2012 από τους ΚΑΠ 3,214 δις. έναντι 3,692 δις. του 2011 και από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων 608 εκατ. έναντι 630 εκατ. του 2011.
Μέσα σ’ αυτό το δύσκολο οικονομικό περιβάλλον, και με δεδομένο ότι οι δήμοι ήδη από φέτος βρίσκονται σε μεγάλη οικονομική δυσκολία θα μας οδηγήσουν τη νέα χρονιά σε αδυναμία εκπλήρωσης ακόμη και των βασικών μας λειτουργιών.
Αν μάλιστα συνυπολογισθούν οι μειωμένοι πόροι από ιδία έσοδα ( ανεξόφλητοι λογαριασμοί λόγω αδυναμίας των πολιτών να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους, αλλαγή στα τετραγωνικά, αδυναμία επαγγελματιών να καταβάλουν τα τέλη) γίνεται φανερό ότι θα βρεθούμε σε μεγάλη οικονομική δυσχέρεια.
Εμείς όλοι που στηρίξαμε τη διοικητική μεταρρύθμιση γιατί πιστεύαμε στα νέα οργανωτικά σχήματα, στην εμβάθυνση της τοπικής δημοκρατίας, τους νέους θεσμούς εξυπηρέτησης του πολίτη, την υλοποίηση επενδυτικών προγραμμάτων μέσω ΕΣΠΑ και του ΕΛΛΑΔΑ, νιώθουμε πλέον απογοητευμένοι και εγκατελειμένοι διότι απ’ ότι φαίνεται μέχρι και σήμερα ως βασικό στόχο της η κεντρική κυβέρνηση είχε και έχει την υφαρπαγή των θεσμοθετημένων πόρων της αυτοδιοίκησης και την κάλυψη του δικού της ελλείμματος που παρουσιάζει στις κοινωνικές και προνοιακές παροχές.
Και σα να μην έφτανε αυτό βλέπουμε και την αδυναμία, την αναβλητικότητα και την προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζει τα προβλήματα που ανακύπτουν από την εφαρμογή του Καλλικράτη το κεντρικό κράτος.
Κύριοι συνάδελφοι,
Σε ότι αφορά το Δήμο μας έχω να σας ενημερώσω τα εξής:
Σύμφωνα με την απόφαση του Υπουργείου για τον προϋπολογισμό του 2012 πρέπει να υπολογίσουμε τους ΚΑΠ μειωμένους κατά 15%, δηλ. 1.700.000€ περίπου.
Για τις μεταφερόμενες αρμοδιότητες τα χρήματα που δόθηκαν είναι λιγότερα από αυτά που απαιτούνται, π.χ. για τις καθαρίστριες μας στέλνουν 80.000€ περίπου το μήνα ενώ για την πληρωμή και τα ταμεία τους χρειάζονται 115.000€ περίπου. Δημιουργώντας ένα έλλειμμα 35.000€ μηνιαίως.
Για τις δε υπόλοιπες αρμοδιότητες ούτε λόγος να γίνεται, δεν μας αποδόθηκαν καθόλου πόροι.
Αν συνεχισθεί αυτή η κατάσταση τότε θα μιλάμε για νέο κύκλο παρακρατηθέντων πόρων πλην αυτών που έχουν ήδη παρακρατηθεί μέχρι σήμερα.
Τώρα θα ήθελα να σας πω δύο λόγια για τον προϋπολογισμό.
Όσον αφορά τα έξοδα και συγκεκριμένα στον τομέα της καθαριότητας και του ηλεκτροφωτισμού είναι μειωμένα σε σχέση με πέρυσι κατά 1.500.000 € περίπου. Το 2011 ήταν 6.535.000€ και φέτος 5.010.000€ περίπου.
Αυτό οφείλεται στους εξής δύο λόγους:
1.Στην εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου διότι κόπηκαν τα έξοδα κίνησης
2.Στη μείωση των δαπανών που επιχειρείται παρά το γεγονός ότι εδώ πρέπει να πω ότι ο στόλος της υπηρεσίας καθαριότητας είναι πεπαλαιωμένος με ότι αυτό συνεπάγεται από τις ζημιές και φθορές που παρουσιάζουν.
Αυτό που επίσης θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι θα υπάρξει μία μείωση των εισπράξεων διότι βρίσκεται σε εξέλιξη η διαδικασία διόρθωσης των τετραγωνικών που κάνουν οι συμπολίτες μας, λόγω του ειδικού τέλους ή χαρατσιού όπως λέγεται, οπότε ο συνολικός αριθμός των τετραγωνικών μέτρων του Δήμου μας θα είναι μειωμένος .
Ένα άλλο στοιχείο επίσης που θα ήθελα να σας γνωρίσω είναι ότι από το Σεπτέμβριο μπήκαν στο παιχνίδι και οι ιδιωτικές εταιρείες παροχής ρεύματος , οι οποίες εισπράττουν για λογαριασμό των ΟΤΑ τα δημοτικά τέλη. Και εδώ δημιουργείται ένα μεγάλο πρόβλημα καθόσον δεν έχουν προετοιμασθεί απ’ όσο γνωρίζω οι εταιρείες αυτές και δεν αποδίδουν άμεσα τα έσοδα που εισπράττουν για λογαριασμό μας. Και με το νέο χρόνο θα ζητήσουμε από τη Διεύθυνση Διαχείρισης της ΔΕΗ , ποιοι είναι οι πελάτες τους και τι θα πρέπει να μας αποδίδουν.
Ενώ τα δημοτικά τέλη για το 2012, όπως γνωρίζετε, σύσσωμο το δημοτικό συμβούλιο αποφάσισε να μην υπάρξει καμία αύξηση αντιλαμβανόμενοι τη δύσκολη οικονομική κατάσταση που διέρχονται οι συμπολίτες μας.
Παρόλο που πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνει ένας εξορθολογισμός των δημοτικών τελών για λόγους δικαιοσύνης και ισονομίας.
Θα ήθελα να πω λίγα λόγια για τα έργα και τις οφειλές που υπάρχουν σε αυτά.
Για το 2012 η ΣΑΤΑ διατίθεται εξ’ ολοκλήρου για νέα έργα που θα γίνουν στο Δήμο μας και στις Δημοτικές Ενότητες. Οι πάσης φύσεως οφειλές μας που υπάρχουν εγγεγραμμένες στους κωδικούς 30 και 8122,8123 ανέρχονται συνολικά σε 900.000€ περίπου.
Αυτά θα φροντίσουμε να αποπληρωθούν τη φετινή χρονιά στο σύνολό τους από την αδιάθετη ΣΑΤΑ του 2011.
Εδώ θα ήθελα να σας γνωρίσω ότι μπήκε η τέταρτη (4η) δόση της ΣΑΤΑ ύψους 695.000€ , η οποία θα εκταμιευθεί και θα μπει με αναμόρφωση στο νέο προϋπολογισμό .
Ενώ οι οφειλές μας από διάφορα προγράμματα ανέρχονται στο 1.000.000€, που αν υπάρξει κανονική ροή χρηματοδότησης θα αποπληρωθούν κι αυτές.
Έχοντας λοιπόν υπόψη όλα αυτά, καταθέτουμε τον προϋπολογισμό του 2012 με την υποχρέωση να τηρήσουμε τις δεσμεύσεις που αναλάβαμε απέναντι στους συμπολίτες μας και ταυτόχρονα να διαχειριστούμε μετρημένα, με σύνεση και διαφάνεια μέχρι και το τελευταίο ευρώ ώστε να μπορέσουμε να ανακτήσουμε την αξιοπιστία του Δήμου μας.