Προτάσεις της "Λαϊκής Συσπείρωσης" στο Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Ψήφισμα κατέθεσαν οι Δημοτικοί Σύμβουλοι της "Λαϊκής Συσπείρωσης" για τα προβλήματα των σχολείων κατά την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς αλλά και πρόταση για την εκλογή αντιπροσώπων των Δήμων στην Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) και τις Περιφερειακές Ενώσεις Δήμων (ΠΕΔ).
Αναλυτικά το ψήφισμα για τα προβλήματα στα σχολεία:
Σε λίγα 24ωρα ξεκινά η νέα σχολική χρονιά χωρίς να έχουν εξασφαλιστεί ούτε τα απολύτως απαραίτητα για τη λειτουργία των σχολείων ενώ το υπουργείο Παιδείας προκλητικότατα και χωρίς ίχνος ντροπής ανακοινώνει ότι οι μαθητές θα πάρουν τα βιβλία στα χέρια τους κάποιους μήνες μετά την έναρξη των μαθημάτων. Μέχρι τότε, οι μαθητές θα μορφώνονται μέσα από τις φωτοτυπίες και το DVD, που οι γονείς θα πληρώσουν για να αποκτήσουν.
Η στοιχειώδης λειτουργία των σχολείων εμποδίζεται από την υποχρηματοδότηση την οποία επιβάλλει η εφαρμογή του μεσοπρόθεσμου προγράμματος με απόλυτη συναίνεση της κυβέρνησης. Σύμφωνα με οικονομικά στοιχεία των υπηρεσιών του Δήμου Καρδίτσας η κυβέρνηση μέσα στο 2011 δεν έχει διαθέσει ούτε ένα ευρώ για τη συντήρηση των σχολικών μονάδων με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται χρόνια προβλήματα στις κτιριακές υποδομές που εγκυμονούν κινδύνους ακόμη και για την ασφάλεια των μαθητών. Τα χρήματα που δίνονται για τα λειτουργικά έξοδα των σχολικών επιτροπών δέχονται διαρκώς νέες περικοπές, ενώ σαν να μην έφταναν όλα αυτά, η κυβέρνηση για να λειτουργήσει τα σχολεία αφαιρεί χρήματα από τους Κεντρικούς Αυτοτελής Πόρους (ΚΑΠ) υποχρεώνοντας τους Δήμους να καλύψουν δαπάνες για την καταβολή μισθωμάτων των σχολικών μονάδων καθώς και υπηρεσιών της εκπαίδευσης (ποσό 12.404.737 €).
Η νέα σχολική χρονιά ξεκινάει χωρίς να εξασφαλίζεται η μεταφορά των μαθητών στα νέα τους σχολεία. Το πρόβλημα γίνεται πιο εκρηκτικό λόγω των πολλών συμπτύξεων και συγχωνεύσεων σχολείων (λέγεται ότι θα επιχειρηθούν κι άλλες φέτος) που οδηγεί μεγάλο αριθμό μαθητών στην καθημερινή μετακίνηση ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις και επικίνδυνες διαδρομές. Και από αυτό το πρόβλημα θα χαθούν εκατοντάδες ώρες διδασκαλίας αφού οι συμβάσεις που θα υπογράψουν οι δήμοι θα ισχύουν από το νέο έτος.
Το σύνθημα της κυβέρνησης “Πρώτα ο μαθητής” σήμερα κατάντησε να σημαίνει:
Ο μαθητής που δεν θα έχει βιβλία, που θα στοιβάζεται σε τμήματα 30-35 ατόμων, που δεν θα έχει τους απαραίτητους εκπαιδευτικούς, που θα πληρώνει για την μετακίνησή του, τη θέρμανση και άλλα έξοδα του σχολείου του και τελικά θα κατατάσσεται σε κάποια κατηγορία ανάλογα με το πόσο βαθιά βάζει το χέρι στην τσέπη η οικογένειά του.
Κανένας μαθητής, γονιός, εκπαιδευτικός δεν πρέπει να συμβιβαστεί με αυτή την άθλια κατάσταση. Κανείς δεν πρέπει να παραιτηθεί από το δικαίωμα στη δωρεάν μόρφωση, την αξιοπρεπή εργασία, τη ζωή με δικαιώματα. Δεν πρέπει να πάει ούτε μία μέρα χαμένη για τα σχολεία. Να καλυφθούν τώρα από το κράτος όλες οι ανάγκες των σχολείων. Την κρίση να πληρώσουν αυτοί που έχουν τον πλούτο στα χέρια τους κι όχι η λαϊκή οικογένεια.
Απαιτούμε:
• Να έρθουν άμεσα όλα τα βιβλία στα σχολεία.
• Κάθε τάξη να έχει το ανώτερο 20 μαθητές. Να μην λειτουργήσουν τμήματα με περισσότερους μαθητές.
• Ασφαλή και δωρεάν μετακίνηση όλων των μαθητών από και προς τα σχολεία.
• Καμία μετακίνηση εκπαιδευτικού από νομό σε νομό, όλοι οι εκπαιδευτικοί με οργανική θέση.
• Εδώ και τώρα έκτακτη χρηματοδότηση των σχολείων.
• Δωρεάν πετρέλαιο και ρεύμα σε όλα τα σχολεία.
• Να μην ξοδευτεί ούτε ένα ευρώ από την τσέπη των γονέων και των εκπαιδευτικών για τη λειτουργία των σχολείων.
• Αποκλειστικά δημόσια δωρεάν ενιαία παιδεία για όλους.
• Δίχρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή.
• Ενιαίο δωδεκάχρονο υποχρεωτικό σχολείο για όλα τα παιδιά χωρίς διακρίσεις.
• Δημόσιες δωρεάν επαγγελματικές σχολές.
Ειδικά για το Δημοτικό Σχολείο Προδρόμου όπου γονείς και κηδεμόνες των μαθητών αγωνίζονται σθεναρά για τη συνέχιση της λειτουργίας του, το Δημοτικό Συμβούλιο εκφράζει την πλήρη υποστήριξή του στον δίκαιο αγώνα τους. Η αναστολή λειτουργίας του σχολείου δεν στηρίζεται σε παιδαγωγικά κριτήρια, τα αριθμητικά δεδομένα επιτρέπουν τη λειτουργία του και η μετακίνηση των παιδιών σε άλλο σχολείο θα δημιουργήσει, λόγω της θέσης, μεγάλη επικινδυνότητα. Καλούμε το υπουργείο Παιδείας να ανακαλέσει την απόφαση αναστολής και να συνεχίσει κανονικά η λειτουργία του Δημοτικού Σχολείου Προδρόμου.
Δήλωση των Δημοτικών Συμβούλων της «ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ» σχετικά με την εκλογή αντιπροσώπων για τις Π.Ε.Δ.
Με το Προεδρικό Διάταγμα (Π.Δ.) που συνέταξε το υπουργείο Εσωτερικών για την εκλογή αντιπροσώπων των Δήμων στην Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) και τις Περιφερειακές Ενώσεις Δήμων (ΠΕΔ) ολοκληρώνεται το αντιδημοκρατικό πλαίσιο στην εκπροσώπηση των συνδυασμών στα όργανα των Δήμων.
Το Π.Δ. προβλέπει διαδικασίες με τις οποίες ενισχύονται οι δυνάμεις του ΠΑΣΟΚ, της Ν.Δ. και όσων συνεργάζονται μαζί τους ενώ περιορίζουν σημαντικά την εκπροσώπηση των ταξικών δυνάμεων που αμφισβητούν και αντιπαλεύουν την εφαρμογή όλων των αντιλαϊκών επιλογών και των καπιταλιστικών αναδιαρθρώσεων.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα στην Περιφέρεια Θεσσαλίας όπου οι Δημοτικοί Συνδυασμοί της «ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ» στις Δημοτικές εκλογές του περασμένου Νοέμβρη συγκέντρωσαν ποσοστό 11,7% , η εκπροσώπησή τους από τους Δήμους στην γενική Συνέλευση της Π.Ε.Δ. Θεσσαλίας θα φτάνει στο ποσοστό του 4%. Δηλαδή θα κλέβουν τα 2/3 της εκλογικής δύναμης των συνδυασμών της «ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ» και θα το δίνουν στις δυνάμεις του δικομματισμού.
Αποτέλεσμα των προβλεπομένων στο Π.Δ. είναι:
1. Η διεύρυνση της διαφοράς των εκλεγμένων αντιπροσώπων της πλειοψηφίας στις Γενικές Συνελεύσεις (ΓΣ) των ΠΕΔ σε σχέση με αυτούς της μειοψηφίας. Για παράδειγμα:
Στο Δήμο Αθηναίων η πλειοψηφούσα δύναμη πήρε στον πρώτο γύρο 28.28% και εκπροσωπείται στην ΠΕΔ με ποσοστό 60% ενώ η «ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ» με ποσοστό 13,74% εκπροσωπείται με 6%.
2. Δεν κατοχυρώνεται η «ελάχιστη» εκπροσώπηση κάθε δήμου, αλλά ούτε και η αναλογική, με αποτέλεσμα δήμοι μικροί σε πληθυσμό να στέλνουν περισσότερους αντιπροσώπους από άλλους μεγαλύτερους (Π.χ. ο Δήμος Καστοριάς με πληθυσμό 36.000 κατοίκους στέλνει 14 αντιπροσώπους, ενώ ο Δήμος Ελασσόνας με πληθυσμό 37.200 κατοίκους στέλνει μόνο 5 και ο Δήμος Αμαρουσίου με πληθυσμό 69.000 κατοίκους μόνο 3 αντιπροσώπους).
Το νέο σύστημα εκλογής των οργάνων της Τοπικής Διοίκησης που επιβάλλεται στηρίζεται στο ισχύον αντιδημοκρατικό πλαίσιο εκλογής των Δημοτικών Συμβούλων. Οι δυνάμεις του δικομματισμού και του Ευρωμονόδρομου επιδιώκουν τη δημιουργία συσχετισμών που θα συμφωνούν στην κυρίαρχη πολιτική, το περιεχόμενο και την κατεύθυνση του Ν. 3852/2010 του «Καλλικράτη» παρά τις επιμέρους “διαφωνίες” που προβάλλουν.
Η θέση μας είναι:
1. Εκλογή με απλή αναλογική των δημοτικών συμβούλων και έμμεση εκλογή του Δημάρχου στις Δημοτικές εκλογές, απλή αναλογική στην εκλογή όλων των οργάνων της Τοπικής Διοίκησης.
2. Ξεχωριστό ψηφοδέλτιο για τις εκλογές του Δ.Σ. της Π.Ε.Δ. από αυτό των αντιπροσώπων για την ΚΕΔΕ (υπάρχει διοικητική απόφαση επ’ αυτού μετά από προσφυγή της παράταξής μας).
3. Άρση όλων των περιορισμών στην συγκρότηση ψηφοδελτίων. Να καταθέτουν ελεύθερα οι συνδυασμοί ψηφοδέλτια ανεξάρτητα από τη συμμετοχή σ’ αυτά Δημάρχων ή Δημοτικών Συμβούλων και της ύπαρξης πλαφόν που ανέρχεται στο 1/4 του αριθμού των μελών των οργάνων.
Οι Δημοτικοί Σύμβουλοι της «ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ» Καρδίτσας
Χρήστος Τέγος
Γιώργος Γιοβάνης
Μανώλης Τσίπρας
Θανάσης Μακροστέργιος