Την αποκατάσταση του πετρόκτιστου γεφυριού στην Αγία Τριάδα ζητούν Τσαντήλας & Χάρμπας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Την καταστροφή του πετρόκτιστου γεφυριού, που συνέδεε για περισσότερα από εκατό χρόνια, την πόλη της Καρδίτσας με τις Κοινότητες Προδρόμου, Μυρίνης, Μακρυχωρίου, Κοσκινά, Γοργοβιτών, Μάρκου έως και Παλαμά, αναδεικνύουν με έγγραφό τους προς την Εφορεία Νεωτέρων Μνημείων Θεσσαλίας και του Περιφερειάρχη K. Αγοραστό, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι της Ανεξάρτητης Διαδημοτικής Κίνησης Βασίλης Τσαντήλας και Θωμάς Χάρμπας.
Στο υπόμνημα τους ανέφεραν :
Κύριε Προϊστάμενε,
Σας πληροφορούμε ότι εδώ και επτά (7) χρόνια καταστράφηκαν το ένα βάθρο και η μια πετρόκτιστη καμάρα, σε παραδοσιακό γεφύρι, στη θέση «Αγία Τριάδα», στα όρια Δήμου Καρδίτσας – Κοινότητα Προδρόμου.
Η χωρίς λόγο καταστροφή της γέφυρας, στέρησε την επικοινωνία πολλών Κοινοτήτων με την Καρδίτσα, αλλά και τον νομό από ένα λαϊκό Μνημείο.
Κύριε Προϊστάμενε, παρακαλείσθε να επισκεφθείτε το γεφύρι και να προχωρήσετε στη σύνταξη μελέτης ανακατασκευής του.
Η χρηματοδότηση να βαρύνει την νέα γέφυρα που εντάχθηκε στο ΕΣΠΑ με 2,1 εκατομ. ευρώ.
Δεν γνωρίζουμε εάν η κατασκευή της νέας γέφυρας προβλέπεται στην ίδια θέση με την παλαιά, οπότε θα προβούν και στο γκρέμισμα και του υπόλοιπου γεφυριού και τότε πρέπει να αναλάβουν την πολιτική και πολιτιστική ευθύνη.