Β. Τσαντήλας: Κάποιος να τοποθετήσει τη γέφυρα... Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Το 2009, από το Υπουργείο Εσωτερικών μετά από συνεργασία της Δημοτικής Αρχής Ιτάμου, του νομάρχη Καρδίτσας και του Υφυπουργού κ. Σπύρου Ταλιαδούρου, διατέθηκε πίστωση 100.000 ευρώ, για την κατασκευή γέφυρας, στη θέση «Κουκέϊκα», στον ποταμό Μέγδοβα.
Η μελέτη που συντάχθηκε από τον Μηχανικό κ. Ψήμμα Ευάγγελο της ΤΥΔΚ, δημοπρατήθηκε και κάτω από ιδιαίτερα αντίξοες καιρικές συνθήκες και τεχνικά δεδομένα, κατασκευάστηκαν από τους αναδόχους κκ. Χατζηγούλα και Θάνο τα βάθρα και η οδική πρόσβαση. Από την Νομαρχιακή Αυτ/ση, είχε αναληφθεί η μεταφορά και τοποθέτηση της γέφυρας ΜΠΕΛΕΥ από τον Άσπρο ποταμό, όπου κατασκευάστηκε επίσης νέα γέφυρα από την Νομαρχιακή Αυτ/ση Καρδίτσας.
Η μεταφορά της έγινε με μεγάλη καθυστέρηση και η τοποθέτηση εκκρεμεί ! μήνες τώρα ! Τελικά ποιος θα τοποθετήσει τη γέφυρα η Περιφέρεια Θεσσαλίας ή Δήμος Καρδίτσας και πότε ;
Βασίλης Τσαντήλας
π. Δήμαρχος Ιτάμου
Δημοτικός Σύμβουλος Καρδίτσας