Β. Τσαντήλας : "Κλείνει ο Καπνικός Σταθμός Καρδίτσας" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Κάποτε η πολιτεία θέλοντας να βοηθήσει τους καπνοκαλλιεργητές του νομού Καρδίτσας, κατασκεύασε τον Καπνικό Σταθμό Καρδίτσας, σε έκταση 25 στρεμμάτων δίπλα από τον Ι.Ν. του Αγίου Μηνά, τον εξόπλισε και τον στελέχωσε με επιστημονικό και εργατικό προσωπικό.
Τα αποτελέσματα λαμπρά για πολλές δεκαετίες : Περισσότερες από 1.300 οικογένειες στο νομό καλλιεργούσαν χιλιάδες στρέμματα και εξασφάλιζαν ένα σημαντικό εισόδημα επιβίωσής τους.
Είναι σημαντικό ότι η καπνοκαλλιέργεια αναπτύχθηκε σε χωριά με μικρό κλήρο (5-20 στρέμματα) και εδάφη φτωχά για άλλες δυναμικές καλλιέργειες.
Αρκετό εργατικό δυναμικό (περίπου 80 άτομα) ως εποχιακό προσωπικό και κυρίως γυναίκες, εξασφάλιζαν εισόδημα και ιατροφαρμακευτική κάλυψη κάθε χρόνο.
Μετά ήρθε η Ευρωπαϊκή Ένωση με την νέα ΚΑΠ που επιδότησε για κάποια χρόνια τους καπνοκαλλιεργητές για να σταματήσει η παραγωγή καπνού στην Ελλάδα, στον βωμό της προστασίας από το κάπνισμα ! στα χρόνια που το κάπνισμα στην Ευρωπαϊκή Ένωση αυξήθηκε και οι Ευρωπαίοι εισάγουμε τα καπνά της Αμερικής και Βραζιλίας ! Αυτή την λαμπρή γεωργική πολιτική υπέγραψαν, αποδέχθηκαν και επέβαλλαν Έλληνες πολιτικοί !
Ας επανέλθουμε όμως στον Καπνικό Σταθμό Καρδίτσας. Με την επιδότηση των καπνοκαλλιεργειών υποβαθμίστηκε και η λειτουργία του Σταθμού.
Από τους πέντε (5) Καπνικούς Σταθμούς που υπήρχαν στην Ελλάδα, έμεινε μόνον της Καρδίτσας ! Η λειτουργία του οφείλεται σε έναν μόνον υπάλληλο τον κ. Κων/νο Ζαχοκώστα, γεωπόνο – ερευνητή ! Ένας υπάλληλος που με τα δύο βιβλία που έχει εκδώσει για καπνοκαλλιέργεια : «Διάγνωση των ζημιών του Καπνού» (37.000 αντίτυπα) και «Καπνοφυτάρια», την στήριξη που παρέχει στους σημερινούς καπνοκαλλιεργητές του νομού Καρδίτσας και την καθοριστική συμβολή στην παραγωγή καπνοσπόρων, η προσφορά του είναι ανεκτίμητη και αποδεικνύει τον υψηλό βαθμό ευσυνειδησίας που διακατέχει τον κ. Ζαχοκώστα.
Σ’ ελάχιστο χρονικό διάστημα ο κ. Ζαχοκώστας συνταξιοδοτείται και ο Καπνικός σταθμός κλείνει και από έλλειψη προσωπικού, διότι το αντικείμενο της υπηρεσίας έχει χρεωθεί στο Ινστιτούτο Σίνδου ! Το ερώτημα είναι εάν θα βρεθεί θεσμικός φορέας και πολιτικά στελέχη από τον νομό Καρδίτσας να ενδιαφερθούν και να παρέμβουν :
1ον. Να παραμείνει σε λειτουργία ο Καπνικός Σταθμός Καρδίτσας.
2ον. Να στελεχωθεί από κατάλληλο προσωπικό.
3ον. Να ειδωθεί ξανά η καπνοκαλλιέργεια στην Καρδίτσα και
4ον. Να συντηρηθεί η κτηριακή υποδομή και ο περιβάλλον χώρος του Καπνικού Σταθμού με την σημαντική έκταση των 25 στρεμμάτων που κατέχει.
Θεωρούμε ιδιαίτερα σημαντικό γεγονός ν’ αναφερθεί ότι ο Γεωπόνος κ. Κων/νος Ζαχοκώστας, ως ερευνητής, είναι μοναδικός στην Καρδίτσα που ασχολείται σε πειραματικό στάδιο με την καλλιέργεια της στέβιας, την καλλιέργεια της επόμενης χιλιετίας, όπως ο ίδιος την χαρακτηρίζει και θα πρέπει κάποιος, αυτό το επιστημονικό κεφάλαιο για το νομό Καρδίτσας να το αξιοποιήσει περισσότερο.
Βασίλης Τσαντήλας
π. Δήμαρχος Ιτάμου
Δημοτικός Σύμβουλος Καρδίτσας
Επικεφαλής Ανεξάρτητης Διαδημοτικής Κίνησης