«Χέρι συνεργασίας» προς τον Αντιπεριφερειάρχη και την Περιφέρεια απλώνει το ΕΒΕ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![«Χέρι συνεργασίας» προς τον Αντιπεριφερειάρχη και την Περιφέρεια απλώνει το ΕΒΕ](/media/k2/items/cache/202beb19bc8de32ac2074d1afd47af9a_L.jpg)
Πρωτοβουλία για συνάντηση με τον Αντιπεριφερειάρχη Καρδίτσας κ. Κων. Τέλιο- πιθανότατα αμέσως μετά τις Ευρωεκλογές- με σκοπό να συζητηθούν αναπτυξιακά ζητήματα της περιοχής, στα οποία απαιτείται συνεργασία και «κοινός βηματισμός» για την προώθησή τους θα αναλάβει το Επιμελητήριο Καρδίτσας απευθύνοντας σχετική πρόσκληση.
Την σχετική απόφαση έλαβε το Δ.Σ. του ΕΒΕ κατά την αποψινή του (30/5) συνεδρίαση έπειτα από εισήγηση του κ. Απ. Κηρύκου αποτελώντας ουσιαστικά μια προσπάθεια αναθέρμανσης των σχέσεων μεταξύ ΕΒΕ- Αντιπεριφέρειας- Περιφέρειας έπειτα από την πρόσφατη δημόσια αντιπαράθεση για το θεματικό πάρκο που προκάλεσε αναπόφευκτα ένα «τραύμα» που απαιτείται να κλείσει άμεσα καθώς όπως ειπώθηκε χαρακτηριστικά στην προσπάθεια της περιοχής να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης όσον αφορά την ανάπτυξη δεν «περισσεύει κανείς».
«Σε κάθε αναπτυξιακή προσπάθεια το ζητούμενο είναι το θετικό αποτέλεσμα. Ιδιαίτερα σε μια περιοχή όπως η δική μας, που δοκιμάστηκε σε όλους τους παραγωγικούς τομείς της τα τελευταία χρόνια όπου εκτός της δεκαετούς οικονομικής κρίσης, της επέλασης του COVID-19, είχαμε και την καταστροφή από δύο φυσικά φαινόμενα, οι δυνάμεις και οι πόροι που πρέπει να ενεργοποιηθούν ενωμένα και δημιουργικά, είναι υποχρέωση και όχι απλή συζήτηση. Με λίγα λόγια δεν περισσεύει κανείς.» τόνισε στην εισηγησή του ο κ. Κηρύκος προτείνοντας στην ατζέντα της συνάντησης να συμπεριληφθούν και να συζητηθούν θέματα που αφορούν την ανάπτυξη των διαφόρων μορφών τουρισμού, της επιχειρηματικότητας, της εκπαίδευσης, την πορεία των οδικών έργων και όποιο άλλο ζήτημα ή πρόταση που στοχεύει στην ανάπτυξη.
Η πρωτοβουλία του κ. Κηρύκου για…σασμό με τον Αντιπεριφερειάρχη και την Περιφέρεια Θεσσαλίας αντιμετωπίστηκε θετικά από τη διοίκηση του Επιμελητηρίου με τον Πρόεδρο κ. Κων. Ζυγογιάννη να συμφωνεί με τη ανάγκη συνεργασίας όλων των θεσμικών φορέων και να επισημαίνει ότι το ΕΒΕ και γενικότερα τα Επιμελητήρια είναι ένα εργαλείο που πρέπει να αξιοποιήσει η Περιφέρεια ιδιαίτερα όσον αφορά τις δράσεις που σχεδιάζει για την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας, όπου προς το παρόν δεν υπάρχει κοινός βηματισμός. Ανάλογη ήταν και η θέση που εξέφρασε ο κ. Πετρ. Παπαδάκος λέγοντας ότι το ΕΒΕ δεν εχει αντιπαλότητα με την Περιφέρεια η οποία πάντως μέχρι στιγμής δεν δείχνει να αναγνωρίζει το σημαντικό ρόλο των Επιμελητηρίων ζητώντας τη συνεργασία τους για προσκλήσεις και δράσεις που προκηρύσσονται για το επιχειρείν.
«Στην κατάσταση που βρίσκεται ο νομός δεν περισσεύει κανείς» τόνισε ο επικεφαλής της Ανεξάρτητης Επιχειρηματικής Κίνησης Καρδίτσας κ.Κατσίκης εκφράζοντας την άποψη ότι όποιοι εκλέγονται σε θέσης ευθύνης και διοίκησης οφείλουν να λειτουργούν θεσμικά και να συνεργάζονται για το συμφέρον του τόπου και των πολιτών
Ανάλογη θέση εξέφρασε και ο επικεφαλής του Ανεξάρτητου Ανοιχτού Επιμελητηρίου κ. Γ. Ντενίσης λέγοντας ότι οι φορείς οφείλουν να συνεννοούνται και να συνεργάζονται.
Κωστής Κριτσιάνης