Ανάθεση μελέτης για επείγουσες παρεμβάσεις μετρίασης κατολισθητικών φαινομένων οικισμών Μορφοβουνίου και Μοσχάτου
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ανάθεση μελέτης για επείγουσες παρεμβάσεις μετρίασης κατολισθητικών φαινομένων οικισμών Μορφοβουνίου και Μοσχάτου](/media/k2/items/cache/e64c7c1b6120cac360a2f84e7a8490b5_L.jpg)
Σε ανάθεση εκπόνησης γεωτεχνικής μελέτης με τίτλο «Επείγουσες παρεμβάσεις μετρίασης κατολισθητικών φαινομένων οικισμών Μορφοβουνίου και Μοσχάτου», προχώρησε ο Δήμος Λίμνης Πλαστήρα.
Την απόφαση υπογράφει ο δήμαρχος κ. Παναγιώτης Νάνος και στο σχετικό έγγραφο τονίζεται ότι, μετά τις καταστροφικές συνέπειες της κακοκαιρίας «Daniel», κρίνεται απαραίτητη καθώς:
-Θα προτείνει τα κατάλληλα τεχνικά έργα για την μετρίαση των καταστροφών των πλημμυρικών φαινόμενων
-Θα θωρακίσει τα μελετώμενα σημεία έναντι του επερχόμενου χειμώνα από περαιτέρω επιδείνωση των καταστροφικών φαινομένων
-Θα προστατεύσει τις περιουσίες των Δημοτών και θα αποκαταστήσει τμήμα των απαραίτητων τεχνικών υποδομών του Δήμου.
Το παραδοτέο του αναδόχου αναφέρεται μια πλήρη γεωτεχνική μελέτη με τις πρώτες επείγουσες παρεμβάσεις στους χώρους εκδήλωσης των αστοχιών των πρανών ώστε να μετριαστούν τα αποτελέσματα των καταστροφικών φαινομένων αλλά και να επιδιωχθεί η ανάσχεση της περαιτέρω εξέλιξης αυτών στους οικισμούς του Μορφοβουνίου και του Μοσχάτου.
Η μελέτη θα συνοδεύεται από τα απαραίτητα σχέδια καθώς και τα τεύχη δημοπράτησης αυτής.
Η εκτιμώμενη αμοιβή της μελέτης ανέρχεται σε 20.265 ευρώ και η προσφορά του οικονομικού φορέα («ΚΑ.ΠΑ. ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΗ Ο.Ε.») στον οποίο και ανατέθηκε είναι 18.000 ευρώ.
Π.Κ.
Ο καθαρός χρόνος ολοκλήρωσης του μελετητικού αντικειμένου ορίστηκε σε ένα μήνα.