Δήμος Καρδίτσας: Συνεχίζουν για 1 χρόνο 16 εργαζόμενοι του προγράμματος μακροχρονίως ανέργων
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Δήμος Καρδίτσας: Συνεχίζουν για 1 χρόνο 16 εργαζόμενοι του προγράμματος μακροχρονίως ανέργων](/media/k2/items/cache/e9ed73e2b4eb803ddd5e90788e266101_L.jpg)
Την επιμήκυνση κατά ένα έτος του προγράμματος της Δ.ΥΠ.Α (πρώην ΟΑΕΔ) μακροχρονίως ανέργων, ηλικίας 55-67 ετών μέσω του οποίου ο Δήμος Καρδίτσας τον Αύγουστο του 2023 είχε προσλάβει 16 άτομα, τα οποία θα παραμείνουν στις θέσεις τους μέχρι τον Αυγουστο του 2025 αποφάσισε η Δημοτική Επιτροπή στην σημερινή της συνεδρίαση έπειτα από σχετική εισήγηση του Αντιδημάρχου Διοικτικών Υπηρεσιών κ. Μουταρέλου.
Το πρόγραμμα όριζε τη διάρκεια της επιχορήγησης στους δώδεκα μήνες με δυνατότητα επέκτασης για επιπλέον δώδεκα μήνες, ύστερα από αίτηση που θα υποβάλλει ο δικαιούχος και ήδη ο Δήμος Καρδίτσας με την αριθμ. πρωτ. 20452/26.06.2024 αίτησή του, ζήτησε από την Δ.ΥΠ.Α την έγκριση της επιμήκυνσης της διάρκειας επιχορήγησης κατά 1 έτος
Με τo αριθμ. πρωτ. 788361/09.07.2024 έγγραφο της Δ.ΥΠ.Α με θέμα “Πρόγραμμα επιχορήγησης επιχειρήσεων, φορέων και οργανισμών του δημοσίου τομέα άρθρο 51 του ν. 1892/1990 Δήμων και Περιφερειών του ν. 3852/2010 για την απασχόληση 10.000 ανέργων ηλικίας 55-67 ετών” ενέκρινε το αίτημα που υπέβαλε ο Δήμος Καρδίτσας και την επέκταση -επιμήκυνση της διάρκειας επιχορήγησης του συγκεκριμένου προγράμματος για επιπλέον δώδεκα μήνες
Η απόφαση ήταν ομόφωνη με τον κ. Γάζο να τάσσεται υπέρ της της παραμονής τους μέχρι να έχουμε το δικαίωμα συνταξιοδότησης.
Κωστής Κριτσιάνης