Δήμος Σοφάδων: Αγώνας δρόμου για να είναι έτοιμα τα αντλιοστάσια ενόψει αρδευτικής περιόδου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Δήμος Σοφάδων: Αγώνας δρόμου για να είναι έτοιμα τα αντλιοστάσια ενόψει αρδευτικής περιόδου](/media/k2/items/cache/03e44208c3bfa898da5c0a94826dc622_L.jpg)
Μία δύσκολη συνθήκη σε ότι αφορά την προσπάθεια ετοιμότητας των αντλιοστασίων στον Δήμο Σοφάδων, ενόψει της αρδευτικής περιόδου περιέγραψε κατά τη διάρκεια της λογοδοσίας της Δημοτικής Αρχής το απόγευμα της Πέμπτης (29/2) ο αρμόδιος αντιδήμαρχος γι αυτά κ. Γιαννακός, εκφράζοντας ταυτόχρονα την αισιοδοξία ότι θα υπάρξει αίσιο αποτέλεσμα.
Απαντώντας σε σχετική ερώτηση του κ. Δ. Αλεξόπουλου, ο κ. Σ. Γιαννακός τόνισε αρχικά ότι μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2023 δεν είχε γίνει η παραμικρή ενέργεια και όλα τα αντλιοστάσια ήταν πλημμυρισμένα.
Το πρώτο που κάναμε, συνέχισε, ήταν να «τρέξουμε» την καταγραφή των ζημιών με τρία συνεργεία. Πήραμε προτιμολόγια και προκύπτει ένα μεγάλο ποσό που πρέπει να διεκδικηθεί. Πιθανότατα ο τελικός προϋπολογισμός να είναι μεγαλύτερος, γιατί ξεκινώντας να λειτουργήσει κάθε αντλιοστάσιο, δεν αποκλείεται να βγουν και νέα προβλήματα τεχνικής φύσεως.
Σε κάθε περίπτωση, κατέληξε είμαστε υποχρεωμένοι να τα φτιάξουμε και θα τα φτιάξουμε. Είναι δέσμευσή μας, πρόσθεσε, να προετοιμάσουμε όσο μπορούμε καλύτερα το δίκτυο, ευελπιστώντας ότι θα υπάρχει και νερό στον ταμιευτήρα του Σμοκόβου για να λειτουργήσει.
Τέλος και σε ότι αφορά στον καθαρισμό των καναλιών που φθάνουν τα 22.000 μέτρα, ανέφερε πως έχει ζητηθεί απ’ όλους τους προέδρους να ενημερώσουν για τα επίμαχα σημεία ώστε να γίνουν οι απαιτούμενοι καθαρισμοί.
Π.Κ.