Ζωντάνεψαν οι μνήμες του σεισμού των Σοφάδων 70 χρόνια μέτα (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ζωντάνεψαν οι μνήμες του σεισμού των Σοφάδων 70 χρόνια μέτα (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/be3f75c645e2a0c399974109716d7406_L.jpg?t=20240510_192956)
30 Απριλίου του 1954, μέρα γιορτής της Ζωοδόχου Πηγή και ώρα 13:02:36… Είναι η ώρα που ο σεισμός χτυπά με ένταση 7 ρίχτερ την περιοχή των Σοφάδων. Η γη σείεται, σηκώνεται σκόνη, ένας υπόκωφος θόρυβος ακούγεται…
Οι μνήμες του καταστροφικού σεισμού ζωντάνεψαν απόψε (10/5) στο Πνευματικό Κέντρο Σοφάδων όπου ο Δήμος Σοφάδων σε συνεργασία με τον Μορφωτικό και τον Εμπορικό Σύλλογο της πόλης διοργάνωσε εκδήλωση μνήμης για τη συμπλήρωση 70 χρόνων από την αποφράδα -όπως την χαρακτηρίζουν όσοι Σοφαδίτες και κάτοικοι των γύρω περιοχών την έζησαν -ημέρα του φονικού σεισμού.
Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης που συντόνισε η Προέδρος του Μορφωτικού Συλλόγου Σοφάδων κ. Κατ. Σταθοπούλου ήταν ο Δρ Ευθ. Λέκκας, Καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής Εφαρμοσμένης Γεωλογίας και Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και Προέδρου του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας που ανέπτυξε το θέμα «Σεισμός Σοφάδων (30 Απριλίου 1954 Μ 7.0) 70 χρόνια μετά-Επιχειρησιακός Σχεδιασμός για την Αντισεισμική Θωράκιση της Χώρας» Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από εισήγηση της κ. Κουκούλη Παναγιώτας Πολιτικού Μηχανικού MSc με θέμα: «Στατική επάρκεια κτιρίων» καθώς και γραπτές και προφορικές μαρτυρίες και οπτικοακουστικό υλικό.
Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυναν ο εκπρόσωπος της Ι.Μ.Θ.Φ. π. Ηλ. Γώγος, οι βουλευτές κ.κ. Κων. Τσιάρας, Γ. Κωτσός και Αρ. Σπάνιας καθώς και ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Κων. Τέλιος επισημαίνοντας την ανάγκη η μνήμη του γεγονότος και η εμπειρία από τέτοια συμβάντα να αξιοποιηθούν ως γνώση και παραδειγματισμό για την συνεχή αναβάθμιση της αντισεισμικής θωράκισης της περιοχής και ευρύτερα της χώρας σε μια περίοδο όπου η κλιματική κρίση έχει αλλάξει τα δεδομένα στα οποία οφείλουμε να προσαρμοστούμε με στόχο την ανθεκτικότητα. Χαιρετισμό απηύθυνε και ο Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Σοφάδων κ. Π. Πουλιάρης ενώ το μέλος του Μορφωτικού Συλλόγου Σοφάδων κ. Αθ. Αλεξοπούλου διάβασε μια γραπτή πηγή για τα γεγονότα της 30ης Απριλίου του 1954.
Ο Δήμαρχος Σοφάδων κ. Κατσής στην σύντομη ομιλία του περιέγραψε με γλαφυρό τρόπο τα γεγονότα εκείνης της ημέρας.
«Ήταν 30 Απριλίου του 1954, ανήμερα της Ζωοδόχου Πηγής και ώρα 13:02:36 όταν στους Σοφάδες εκδηλώθηκε ο καταστροφικός σεισμός εκτιμώμενου μεγέθους 7 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ.
Ο σεισμός αυτός, που έγινε αισθητός σε όλη την Ελλάδα, προκλήθηκε από το ρήγμα των Σοφάδων το οποίο έχει μήκος 52 χιλ. και είχε επίκεντρο τη θέση Κομμένο Τζαμί 3 χλμ. μακρύτερα από το χωριό Τσιόμπα, κοντά στο σημερινό Νέο Μοναστήρι. Η μέγιστη ένταση παρατηρήθηκε στην περιοχή των Σοφάδων. Επίσης άλλες από τις μεγαλύτερες εντάσεις εκτός από Σοφάδες παρατηρήθηκαν στην Πασχαλίτσα, στο Νέο Ικόνιο, στο Ασημοχώρι, στην Εκκάρα και στην Αγόριανη . Στην Καρδίτσα και τα Φάρσαλα (τις δυο μεγαλύτερες πόλεις στην επικεντρική περιοχή), καταστράφηκαν το 32 και 18% (αντιστοίχως) των κτισμάτων, ενω στους Σοφάδες, οι απώλειες σε κτίρια ξεπέρασαν το 90%. Ο σεισμός προκάλεσε επίσης σοβαρές ζημιές στους νομούς Καρδίτσας, Φθιώτιδας (χωριών της επαρχίας Δομοκού και του Θεσσαλικού κάμπου) Λάρισας, Τρικάλων, Μαγνησίας και Ευρυτανίας. Κατέρρευσαν 6.599 σπίτια, 9.154 υπέστησαν σοβαρές ζημιές ενώ είχε 25 νεκρούς και 157 τραυματίες.
Ο κ. Κατσής τόνισε ότι από το σεισμό αλλά και τις πρόσφατες πλημμύρες αναδεικνύεται η ανάγκη η Πολιτεία να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στον εκσυγχρονισμός και η υλοποίηση του αντισεισμικού σχεδιασμού σε κάθε περιοχή αλλά και την αντιπλημμυρικη θωράκιση.
«Μπορούμε σίγουρα να κατανοήσουμε ότι η κλιματική αλλαγή βάζει διαρκώς ψηλότερα τον πήχη του εκσυγχρονισμού ορίων, μέσων και μεθόδων, στην κατεύθυνση, του οποίου ευτυχώς κινούνται πρόσφατες αποφάσεις της Πολιτείας.» τόνισε επισημαίνοντας την ανάγκη τα σχολεία να αναδειχθούν σε κόμβους ενημέρωσης και κοιτίδες εκπαίδευσης για τους σεισμούς και την αντιμετώπισή τους.
«Με άλλα λόγια το σχολείο μπορεί να κάνει τη διαφορά. Κι ας μην ξεχνάμε ότι όσο μεγάλη κι αν ήταν η καταστροφή, κανένας σεισμός δεν στάθηκε ικανός να σταματήσει την εξέλιξη του ανθρώπινου πολιτισμού. Τα κτίρια ξαναχτίστηκαν, οι δρόμοι ξαναφτιάχτηκαν και οι κάτοικοι ξαναστάθηκαν στα πόδια τους δυνατότεροι και σοφότεροι....»
Ο κ Λέκκας στην εισήγησή του τόνισε ότι η η συμπλήρωση των 70 χρόνων από το σεισμό των Σοφάδων δεν είναι μόνο μια επέτειος αλλά και μια ευκαιρία να δουμε τι πρόοδος έχει συντελεστεί στην αντισεισμική θωράκιση της χώρας που είναι σημαντική και αναφέρθηκε γενικότερα στην περίοδο της κλιματικής κρίσης που έχουμε εισέλθει στην οποία συμπεριλαμβάνονται τόσο τα γεωδυναμικά φαινόμενα και τα υδρομετεωρολογικά φαινόμενα που αποτελούν φυσικούς κινδύνους που όμως όπως είπε υφίστανται από εκατομμύρια χρόνια. Γίνονται όμως καταστροφικά λόγω της ανθρώπινης επέμβασης.
Ο κ. Λέκκας αναφέρθηκε στα φαινόμενα του "Ιανού" και του "Daniel" που αποτελέσαν δύο «γεγονότα χιλιετίας» που συνέβησαν σε μια τριετία κάτι που αποτελεί απόλυτο τεκμήριο της κλιματικής κρίσης.
Ο σεισμός των Σοφάδων ήταν ένα μείζον όπως το χαρακτήρισε ο κ. Λέκκας γεγονός που ουσιαστικά δρομολόγησε μια διαδικασία αλλεπάλληλων δονήσεων στο Θεσσαλικό χώρο, μια διέγερση που κράτησε μια δεκαετία πυροδοτώντας μεγάλους σεισμούς στα Φάρσαλα και το Βόλο.
Ευθ. Λέκκας: Σήραγγα από την Κάρλα προς το Αιγαίο δεν μπορεί να υπάρξει λόγω ενεργών ρηγμάτων
Ο κ. Λέκκας αναφέρθηκε γενικότερα στο Θεσσαλικό χώρο τονίζοντας ότι είναι ιδιαίτερα πολύπλοκος και ο πιο ποικιλόμορφος χώρος από άποψη γεωτεκτονικής και γεωδυναμικής και υπογράμμισε ότι πολλές φορές λαμβάνονται αποφάσεις από επίσημα πρόσωπα που δεν λαμβάνουν αυτό το στοιχείο υπόψη για να αναφερθεί συγκεκριμένα στην πρόταση για σήραγγα από την Κάρλα στο Αιγαίο, η κατασκευή της οποίας κατά τον ίδιο θα χρειάζονταν 10 χρόνια και όχι 2 όπως εκτιμούν οι υποστηρικτές της για την οποία όμως ήταν κατηγορηματικός ότι «απλά δεν μπορεί να υπάρξει» καθώς η περιοχή της Κάρλας είναι όπως είπε η πιο τεκτονισμένη από ενεργά ρήγματα.
Κωστής Κριτσιάνης