Η επαναλειτουργία των παιδικών σταθμών και οι αποκαταστάσεις των σχολείων στο Δ.Σ. Παλαμά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Η επαναλειτουργία των παιδικών σταθμών και οι αποκαταστάσεις των σχολείων στο Δ.Σ. Παλαμά](/media/k2/items/cache/6a6ad49a143d00b3c2759393835ce498_L.jpg)
Το ζήτημα της επαναλειτουργίας των Παιδικών Σταθμών και οι αποκαταστάσεις στα σχολεία ήταν θέματα που απασχόλησαν το Δημοτικό Συμβούλιο Παλαμά στη συνεδριαση της Πέμπτης 18 Ιανουαρίου.
Απαντώντας σε ερώτηση της κ. Αθ. Κρικώνη σχετικά με το Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών και της Ένωσης Ελλήνων Εφοπλιστών για την αποκατάσταση όλων των σχολικών μονάδων στη Θεσσαλία και τη Στερεά Ελλάδα, που επλήγησαν από τις πρόσφατες καταστροφικές πλημμύρες και γιατί δεν περιλαμβάνονται σ’ αυτό όλα τα σχολεία του Δήμου και όχι μόνο 7 (Νηπιαγωγείο Κοσκινά, 1ο Νηπιαγωγείο Παλαμά, 3ο Νηπιαγωγείο Παλαμά, Νηπιαγωγείο Μαραθέας, Δημοτικό Σχολείο Κοσκινά, Δημοτικό Σχολείο Μαραθέας και 1ο Δημοτικό Σχολείο Παλαμά) ο κ. Δασκαλόπουλος ανέφερε ότι ο Δήμος δεν είχε κάποια επίσημη ενημέρωση, συμφώνησε ότι έπρεπε να συμπεριληφθούν όλα και ανέφερε ότι αυτό είναι αίτημα του Δήμου προς την κεντρική εξουσία, ενώ είπε ότι οι εργασίες στα σχολεία θα ξεκινήσουν τον Μάρτιο. Σε άλλη ερώτηση της κ. Αθ. Κρικώνη για το πότε θα επαναλειτουργήσουν οι Παιδικοί Σταθμοί Παλαμά και Σελλάνων ο Αντιδήμαρχος κ. Κων. Παπαντίνας ανέφερε ότι ο πρώτος θα ξεκινήσει τη λειτουργία του την ερχόμενη εβδομάδα και ο δεύτερος στα τέλη του μήνα ή αρχές Φεβρουαρίου.
Τέλος σε ερωτήσεις σχετικά με διάφορα σημεία του οδικού δικτύου ο κ. Δασκαλόπουλος ανάφερε ότι ο Δήμος παρεμβαίνει όπου είναι εφικτό ενώ βρίσκεται σε συνεργασία με την Περιφέρεια ώστε να δρομολογούνται οι αναγκαίες παρεμβάσεις
Απαντώντας σε ερώτηση του κ. Β. Γιαννάκου για τη μη επίσκεψη του κυβερνητικού κλιμακίου στον Παλαμά στο τετραήμερο της παρουσίας του στη Θεσσαλία ο Δήμαρχος εστίασε στις επαφές που είχε στην Καρδίτσα, αλλά και στην Αθήνα για τα θέματα του Δήμου και λύσεις που δρομολογήθηκαν σε προβλήματα που θεωρεί ουσιαστικότερο θέμα.
Διέψευσε τέλος αναφορά του κ. Πολυγένη για κάποιο επεισόδιο στο Δημαρχείο ενώ όσον αφορά την έξοδο των τρακτέρ διευκρίνισε ότι ήταν σύμφωνος με το να παραταχθούν τα τρακτέρ στον πεζόδρομο αλλά όχι στην πλατεία που ανακατασκευάζεται το οποίο όπως είπε δεν θα έκαναν ούτε οι αγρότες.
Ομοφωνία στις αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου
Όσον αφορά τα θέματα της ημερήσιας διάταξης του Δημοτικού Συμβουλίου εγκρίθηκαν ομόφωνα. Μεταξύ αυτών το Τεχνικό Πρόγραμμα Εκτελεστέων Έργων έτους 2024 που εισηγήθηκε ο Αντιδήμαρχος κ. Χρήστος Βαϊόπουλος ο οποίος είχε μια ήπια αντιπαράθεση με τον κ. Β. Μπακαβέλο έπειτα από το σχόλιο του τελευταίου ότι ο υψηλός προυπολογισμός (1.827.263,39 €) των συνεχιζόμενων έργων του προγράμματος ( ο συνολικός προϋπολογισμός του οποίου μαζί με τα νέα έργα φθάνει στα 2.548.605,06) αποτελεί τη μεγαλύτερη απόδειξη ότι η προηγούμενη Δημοτική Αρχή ήταν ιδιαίτερα παραγωγική στον τομέα των έργων παρά τις προσπάθειες κάποιων να την μειώσουν. Τόσο ο κ. Βαιόπουλος όσο και ο Δήμαρχος με παρέμβασή του χαρακτήρισαν φτωχό τον απολογισμό για μια Δημοτική Αρχή με θητεία 9 ετών.
Ναι με επιφυλάξεις για την υλοποίηση του τεχνικού προγράμματος ψήφισε ο κ. Β. Γιαννάκος
Στα σημαντικά της συνεδρίασης και η ανάδειξη με εκλογές των 2 εκπροσώπων στη Γενική Συνέλευση της ΠΕΔ που θα είναι ο Πρόεδρος του Δ.Σ. κ. Απ. Τσερέπης και ο κ. Γ. Σακελλαρίου ενώ υποψηφιότητα έθεσε χωρίς να εκλεγεί και ο κ. Αρ. Πολυγένης
Τέλος, με ομόφωνη απόφαση εγκρίθηκαν αιτήσεις από ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (μονογονεϊκές, τρίτεκνες και πολύτεκνες οικογένειες, απόρους, Α.μ.Ε.Α., μακροχρόνια ανέργους) για μείωση Δημοτικών φόρων ή τελών ή η απαλλαγή από αυτούς το ύψος των οποίων φτάνει το 50%.
Κωστής Κριτσιάνης