Κων. Ζαχαρής: Επιπλέον τμήμα και διανομή μαθητών σε εντός δήμου σχολεία για να λυθεί το πρόβλημα στο Γυμνάσιο Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Κων. Ζαχαρής: Επιπλέον τμήμα και διανομή μαθητών σε εντός δήμου σχολεία για να λυθεί το πρόβλημα στο Γυμνάσιο Σοφάδων](/media/k2/items/cache/644e28869f8f45e34b11b6e2de9e19d5_L.jpg?t=20231026_091335)
Η δημιουργία ενός ακόμη τμήματος, για την οποία σας ενημέρωσε χθες το KarditsaLive.Net και η διασπορά μαθητών σε σχολεία εντός ορίων του Δήμου, είναι η λύση που προκρίνεται για να αντιμετωπιστεί ο μαθητικός υπερπληθυσμός στην Α’ τάξη του Γυμνασίου Σοφάδων.
Αυτή ήταν η ενημέρωση που είχε η ηλεκτρονική μας εφημερίδα, από τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ζαχαρή, την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου, με το εν λόγω σχολείο να λειτουργεί σήμερα κανονικά, μετά από 2 ημέρες κατάληψης, με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
Αναλυτικότερα ο κ. Ζαχαρής υπογράμμισε πως οι ώρες του 6ου τμήματος θα καλυφθούν κατά προτεραιότητα από τους αναπληρωτές που έχουν έρθει, ενώ θα ξεκινήσει η διαδικασία για την μεταφορά μαθητών σε Γυμνάσια του Δήμου Σοφάδων. Εδώ να σημειώσουμε πως υπάρχουν ακόμα τρία και συγκεκριμένα σε Ματαράγκα, Λεοντάρι και Κέδρο. Ήδη, πρόσθεσε, υπάρχει συνεννόηση με την περιφέρεια για να καλυφθεί η μετακίνηση των μαθητών που θα επιλέξουν να πάνε σε κάποιο άλλο σχολείο.
Αν χρειαστεί, συνέχισε ο κ. Ζαχαρής, θα υπάρξει προγραμματισμός και για κοντινά σχολεία εκτός Δήμου Σοφάδων, αλλά θα πρέπει να υπάρξει συζήτηση και διατύπωση σύμφωνης γνώμης από τους δημάρχους.
Για φέτος, συμπλήρωσε, θα κινηθούμε σε αυτό το πλαίσιο, ενώ έχει φύγει από το τραπέζι των συζητήσεων η πιθανότητα της τοποθέτησης οικίσκων, για να χρησιμοποιηθούν ως επιπλέον αίθουσες, για πολλούς λόγους μεταξύ των οποίων και η έλλειψη χώρου. Από τον Ιούνιο, έχοντας πλέον από νωρίς εικόνα των αναγκών και την φετινή εμπειρία θα υπάρξει ο απαραίτητος προγραμματισμός για την χωροταξική κατανομή των μαθητών, κατέληξε.
Σύλλογος Γονέων: Υπομονή το πολύ μέχρι την Τρίτη…
Εν τω μεταξύ η πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων κ. Θεογιάννη μας ενημέρωσε πως το αργότερο μέχρι την Τρίτη θα πρέπει να γίνει η διασπορά των μαθητών βάζοντας στο κάδρο τα Γυμνάσια όλης της Περιφερειακής Ενότητας και όχι μόνο του Δήμου Σοφάδων, Μέχρι τότε θα κάνουμε υπομονή, τονίζει αλλά είμαστε αποφασισμένοι να επιμείνουμε και να διεκδικήσουμε την σωστή λειτουργία του σχολείου.
Αν τέλος του μήνα δεν λειτουργεί όπως πρέπει θα λάβουμε μέτρα πιο δραστικά ακόμα και από την κατάληψη και θα φθάσουμε μέχρι το υπουργείο.
Π.Κ.