Μειωμένη ροή υποβολής φορολογικής δηλώσεων, σε σχέση με πέρυσι, στο ν. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Μειωμένη ροή υποβολής φορολογικής δηλώσεων, σε σχέση με πέρυσι, στο ν. Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/aaea6c84c3cfcfda2a526b11f451be37_L.jpg?t=20240615_062009)
Η ροή των φορολογικών δηλώσεων στο νομό μας αλλά και σε ολόκληρη την χώρα είναι χαμηλότερη του αναμενομένου, με αποτέλεσμα να θεωρείται αδύνατον να έχουν υποβληθεί όλες, έως τις 26 Ιουλίου που είναι η καταληκτική ημερομηνία.
Αυτό επισήμανε, μιλώντας στο KarditsaLive.Net, ο πρόεδρος του Συλλόγου λογιστών του νομού μας κ. Γιώργος Παπαδημητρίου, ενώ παράλληλα μίλησε για σειρά προβλημάτων που καλούνται να αντιμετωπίσουν οι λογιστές, αλλά και οι υπόχρεοι, κατά την υποβολή των δηλώσεων.
Πιο αναλυτικά μας ανέφερε έχουν υποβληθεί από φορολογούμενους στο ν. Καρδίτσας περίπου 21.000 δηλώσεις (από ένα σύνολο 70.000), δηλαδή 5.000 περίπου λιγότερες σε σχέση με πέρυσι την ίδια εποχή.
Παράλληλα ανέφερε πως υπάρχουν σοβαρά θέματα με το σύστημα τεκμαρτού υπολογισμού του εισοδήματος των ελευθέρων επαγγελματιών που άργησε να ανεβεί, με την έγκαιρη καταχώρηση επιδομάτων από δημόσιους φορείς, αλλά και με καθυστερημένες αναρτήσεις από τον ΕΦΚΑ που έγιναν στις 10 Ιουνίου, με αποτέλεσμα δηλώσεις που είχαν υποβληθεί ως τότε να απαιτούν την υποβολή τροποποιητικών.
Καταλήγοντας ο κ. Παπαδημητρίου εκτίμησε ότι με βάσει τα στοιχεία που υπάρχουν, στο τέλος του χρόνου θα υπάρχει ένας πολύ σημαντικός αριθμός δηλώσεων πανελλαδικά (τον υπολόγισε γύρω στο 1,5 εκατ.) που δεν θα έχει υποβληθεί.
Π.Κ.