Νέες διακρίσεις για τον Καρδιτσιώτη συγγραφέα Βαγγέλη Ντελή Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Το δεύτερο βραβείο στην κατηγορία "Παραμύθι" και δύο επαίνους για την συμμετοχή του στις κατηγορίες "Δοκίμιο" και "Μυθιστόρημα" απέσπασε ο Καρδιτσιώτης συγγραφέας Βαγγέλης Ντελής στον 40ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό που διοργάνωσε η Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών (ΠΕΛ) και τα αποτελέσματα του οποίου ανακοινώθηκαν σήμερα, Πέμπτη (3/2).
Ο Βαγγέλης Ντελής γεννήθηκε στα Ορφανά, έχει αποφοιτήσει από την Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών (τμήμα Αρχαιολογίας) και τα τελευταία χρόνια εργάζεται ως εκπαιδευτικός. Στο παρελθόν έχει διακριθεί σε δεκάδες πανελλήνιους διαγωνισμούς ποίησης και λογοτεχνίας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 40ου Πανελλήνιου λογοτεχνικού διαγωνισμού:
ΔΟΚΙΜΙΟ
Α΄ Βραβείο: Κωλεττας Στέφανος (Κάτω Λαψίστα – Ιωάννινα)
Α΄ Βραβείο: Χρίστος Κουτσοτάσιος (Θεσσαλονίκη)
Β΄ Βραβείο: Χαλκιάς Βασίλειος (Θεσσαλονίκη)
Γ΄ Βραβείο: Παναγιώτα Παπακώστα (Μεσσηνία)
ΕΠΑΙΝΟΙ
Αντώνης Ευθυμίου (Αθήνα)
Ευάγγελος Ντελής (Καρδίτσα)
Κατσαρας Χαράλαμπος (Αθήνα)
Παύλος Κουτρουμπάς (Ν. Μάκρη)
Φίλιππος Φιλίππου (Κάτω Λακατάμια Λευκωσίας)
ΚΡΙΤΕΣ
Βέρδη Καρίνα
Δάβου-Βρετάκη Τίνα
Λάππας Άγγελος
Μέμου Παρασκευή
Φίλιας Δημήτρης
ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Ιωάννα Φάσσου (Κηφισιά)
Α΄ Βραβείο: Περίανδρος Παπανικολάου (Μεσολόγγι)
Β΄ Βραβείο: Ειρήνη Αγγελίνα (Λευκωσία Κύπρος)
Γ΄ Βραβείο: Δημήτριος Παπαθανασίου (Οινόη Αττικής)
ΕΠΑΙΝΟΙ
Αρεταίος Μπεζάνης (Αθήνα)
Δημήτρης Κολιδάκης (Αθήνα)
Αγγέλα Χρονοπούλου (Αρωνάς Κατερίνης)
Αλεξάνδρα Καλτσογιάννη (Θεσσαλονίκη)
Κατερίνα Ζωγραφάκη (Θεσσαλονίκη)
ΚΡΙΤΕΣ
Μεζι'τη Μάνια
Μέλιος Ηλίας
Μπούρας Κωνσταντίνος
Παυλίδου Ευδοκία
Φλώρος Ρ. Βασίλειος
ΠΑΡΑΜΥΘΙ
Α΄ Βραβείο: Παπαγεωργίου Ντόρα (Αθήνα)
Β΄ Βραβείο: Ευάγγελος Ντελής (Καρδίτσα)
Γ΄ Βραβείο: Ειρήνη Γαρυφαλιά Κούτμου (Αθήνα)
Γ΄ Βραβείο: Δέσποινα Μανωλακάκη (Αθήνα)
ΕΠΑΙΝΟΙ
Φλώρα Γαϊτάνου - Γουγουλιά (Λάρισα)
Νικολέτα Σοφεκίτου – Πετρουλάκη (Καλαμάτα)
Μεταξία Φωτίου (Γρεβενά)
Γκοτσίνου Τρισεύγενη (Πάτρα)
Ελένη Κάτσου (Καλαμάτα)
Λάγιος Στράτος (Θεσσαλονίκη)
ΚΡΙΤΕΣ
Αγρογιάννη Χριστίνα
Βενιέρη Σταυρούλα
Νικολάκη Χρύσα
Σκουρολιάκου Μαρία
Χαλκιαδάκη Εύα
ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ
Α΄ Βραβείο: Ιάσων Πάσσαρης (Αθήνα)
Β΄ Βραβείο: Ελισάβετ Ιακωβίδου (Γύθειο)
Γ΄ Βραβείο: Νέλλη Σπαθάρη (Αθήνα)
Γ΄ Βραβείο: Κατερίνα Δρούλια – Κουτσουμπού (Ναύπλιο)
Γ΄ Βραβείο: Φωτεινή Αζαμοπούλου (Αθήνα)
ΕΠΑΙΝΟΙ
Φίλιππος Φιλλίπου (Λευκωσία)
Δημήτρης Σαρρής (Αθήνα)
Γιώργος Γεράσιμος Ματζιώκας (Αθήνα)
Ευάγγελος Ντελής (Καρδίτσα)
Στέλιος Καραγιαννόπουλος (Σαρωνίδα Αττικής)
ΚΡΙΤΕΣ
Γριβέας Μιχάλης
Κουμανίδου Καίτη
Μάστορα Ιωάννα
Κέπετζη Αναστασια
Φαφούτης Δημήτριος