Ομόφωνα αρνητικό στην ιδιωτικοποίηση του νερού το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας - Προσπάθεια και για ψήφισμα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Αρνητικά απέναντι στην ιδιωτικοποίηση του νερού στάθηκε σε γενικές γραμμές το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας, με αρκετές επιμέρους διαφορές στην προσέγγιση του θέματος, ανά παράταξη.
Ως εκ τούτου δεν επιχειρήθηκε κατά το τέλος της συζήτησης η ψήφιση κάποιου ψηφίσματος αλλά αποφασίστηκε να γίνει μία προσπάθεια, με πρωτοβουλία του κ. Ξυλομένου, που ήταν και ο εισηγητής του θέματος.
Σημειώνουμε πως ο δήμαρχος κ. Τσιάκος που έκλεισε την συζήτηση είπε πως ο φορέας διαχείρισης πρέπει να ελέγχεται από την Αυτοδιοίκηση και σε καμία περίπτωση να μην είναι ανώνυμη εταιρεία.
Νωρίτερα κατά την συζήτηση ο κ. Ξυλομένος εισηγούμενος ανέφερε τα εξής:
«Λίγες μόνον ημέρες πριν το Πάσχα ψηφίστηκε στην ολομέλεια της βουλής, από τους βουλευτές της Ν.Δ. και μόνον, το νομοσχέδιο του ΥΠΕΝ για την εκχώρηση των νερών της Θεσσαλίας σε ιδιώτες. Η σύσταση ιδιωτικού φορέα με τη μορφή Α.Ε. για τη διαχείριση των υδάτων (Ο.Δ.Υ.Θ. Α.Ε.), αγνοώντας παντελώς και την ΚΕΔΕ, αποτελεί ακόμη μια αντί-αυτοδιοικητική πρακτική της κυβέρνησης με καταστροφικές συνέπειες. Η παραχώρηση ενός ακόμη δημόσιου αγαθού όπως το νερό σε ιδιωτικά συμφέροντα με fast track διαδικασίες και προσχηματική διαβούλευση η οποία βέβαια δεν έτυχε της δημοσιότητας που θα έπρεπε για ευνόητους λόγους, ναρκοθετεί το μέλλον του Θεσσαλικού κάμπου. Η Ολλανδική εταιρεία ΗVA η οποία και εκπόνησε το Master Plan σε χρόνο ρεκόρ μετά από πρόσκληση της κυβέρνησης, προτείνει την ιδιωτικοποίηση των υδάτων, την στιγμή που ο αντίστοιχος φορέας στη χώρα της είναι δημοσίου συμφέροντος. Η προχειρότητα και η αδιαφάνεια αποτελούν ταυτόσημες έννοιες με τις κυβερνητικές πολιτικές της γαλάζιας παράταξης, η οποία και λειτουργεί με μικροπολιτικούς όρους αν όχι εκδικητικούς, λόγω της ήττας που υπέστη ο εκλεκτός της πρώην περιφερειάρχης.
Η κλιματική αλλαγή είναι παρούσα και ιδιαίτερα στο Υδατικό Διαμέρισμα της Θεσσαλίας με τις πρόσφατες θεομηνίες, έδειξε ότι πρέπει να επαναπροσδιοριστεί συνολικά η διαχείριση των υδατικών πόρων και να επανασχεδιαστούν τα απαραίτητα έργα υποδομής. Τα Σχέδια Διαχείρισης Κινδύνου Πλημμύρας (ΣΔΚΠ) και τα Σχέδια Διαχείρισης Λεκανών Απορροής Ποταμών (ΣΔΛΑΠ) για την περιοχή που εκπονήθηκαν και δημοσιεύτηκαν το 2018 από την κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, δεν επικαιροποιήθηκαν και δεν αναθεωρήθηκαν ποτέ από την κυβέρνηση της ΝΔ με αποτέλεσμα την παραπομπή της χώρας στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο. Επιπλέον, δεν έγινε το ελάχιστο αντιπλημμυρικό έργο για να προστατευτούν οι περιοχές που είχαν υποδειχτεί ως επικίνδυνες από τα παραπάνω σχέδια, παρά μόνον κάποιες σημειακές αποκαταστάσεις που κόστισαν πολλά εκατομμύρια ευρώ και αυτές μετά τον Ιανό. Το επιτελικό κράτος απέτυχε σε έναν ακόμη τομέα όπως αυτόν της πολιτικής προστασίας και φέρει βαρύτατες πολιτικές και ποινικές ευθύνες.
Η ΝΔ, άρρηκτα συνδεδεμένη με τα ιδιωτικά συμφέροντα και πιστά προσηλωμένη στις νεοφιλελεύθερες πολιτικές, δεν θα δίσταζε να βάλει «χέρι» ακόμη και στο νερό.Η εκχώρηση στον Ο.ΔΥ.Θ. Α.Ε. αρμοδιοτήτων όπως ο αντιπλημμυρικός σχεδιασμός, η εφαρμογή των ΣΔΚΠ και ΣΔΛΑΠ κ.α με κανόνες ιδιωτικής οικονομίας, αποδεικνύει την εμμονική και απολύτως εχθρική θέση της σε κάθε τι δημόσιο. Τα δημόσια πανεπιστήμια όμως της χώρας όσο και εάν προσπαθούν με κάθε τρόπο να τα απαξιώσουν, έχουν πολύ αξιόλογους επιστήμονες όλων των εμπλεκόμενων τομέων και ιδιαίτερα υδραυλικούς μηχανικούς, με τεχνογνωσία και εμπειρία στον αντιπλημμυρικό σχεδιασμό.
Η εμπορευματοποίηση ενός φυσικού αγαθού όπως το νερό που είναι απολύτως απαραίτητο για τη ζωή, δεν μπορεί παρά να μας βρίσκει κάθετα αντίθετους ως Δημοτική παράταξη αλλά και ως ενεργούς πολίτες γενικότερα. Καλούμε το ανώτερο θεσμικό όργανο, το Δημοτικό συμβούλιο Καρδίτσας και την πλειοψηφία της τοπικής κοινωνίας, να εκφράσουν την έμπρακτη αντίθεση τους στην ιδιωτικοποίηση των υδάτων της Θεσσαλίας που επιχειρείται από την κυβέρνηση και να υπερασπιστούν το δημόσιο χαρακτήρα του νερού».
Παίρνοντας τον λόγο ο κ. Γεννάδιος αναφέρθηκε στις ανάγκες που υποχρεώνουν την δημιουργία ρυθμιστικών αρχών που στην περίπτωση του νερού δεν υπάρχουν, γιατί από το ΣτΕ έχει εξαιρεθεί από τα προς πώληση αγαθά γιατί δεν είναι εμπορικό προϊόν. Επίσης από την στιγμή που δεν είναι εμπορικό προϊόν δεν μπορεί να είναι και μονοπωλιακό όπως υποστηρίζουν οι υπέρμαχοι της Ρυθμιστικής Αρχής.
Ειδικά για την περίπτωση της Θεσσαλίας υποστήριξε ότι δημιουργείται ένα επιπλέον ζήτημα λόγω των φυσικών καταστροφών και αυτό «ζορίζει» όσους επιθυμούν να επενδύσουν όπως θα ήθελε η κυβέρνηση.
Καταλήγοντας είπε ότι πρέπει να υπάρξει αντίδραση των πολιτών και του ΣτΕ και να πειστούν οι κυβερνώντες ότι προέχει η αποκατάσταση του παραγωγικού ιστού της Θεσσαλίας και όχι η ιδιωτικοποίηση του νερού.
Με την σειρά του ο κ. Μακροστέργιος υποστήριξε πως, μέσω της Ολλανδικής εταιρείας που έκανε το master plan για την Θεσσαλία, γίνεται προσπάθεια να ντυθεί με επιστημονικό μανδύα η κυβερνητική πολιτική της πλήρους εμπορευματοποίησης του νερού και της παράδοσης του Θεσσαλικού κάμπου στα μεγάλα συμφέροντα, σε βάρος των λαϊκών και ιδιαίτερα των αγροτικών οικογενειών. Προέβλεψε μάλιστα ο ότι ο ΟΔΥΘ θα χρησιμοποιηθεί για την πλήρη εμπορευματοποίηση του νερού. Επίσης ανέφερε ότι η ΚΕΔΕ μπορεί να είναι αντίθετη με τον ΟΔΥΘ αλλά όχι επί της ουσίας. Τέλος κάλεσε την τοπική κοινωνία να δυναμώσει τον αγώνα κατά της ιδιωτικοποίησης του νερού.
Σαν περιοχή δώσαμε αγώνα για ενιαίο φορέα διαχείρισης των νερών στη Θεσσαλία, τόνισε αρχικά ο κ. Τσιάκος, βρίσκοντας αρνητική φρασεολογία στην εισήγηση του κ. Ξυλομένου, καθώς δεν έχει στοιχεία σύγκλισης, όπως είπε.
Για το νομοσχέδιο και την εταιρεία που διαχειρίζεται τα νερά, δεν προβλέπεται εκπροσώπηση της Αυτοδιοίκησης και δεν έχει ακόμα ξεκαθαρίσει τι θα γίνεται με τα νερά της ύδρευσης. Η πρόταση της ΚΕΔΕ, συνέχισε, είναι πάμε σε εθελοντικές συνενώσεις ΔΕΥΑ για να μπορέσουν να έχουν βιωσιμότητα.
Αυτό που πρέπει να γίνει, πρόσθεσε, είναι κατ’ αρχήν να μην υπάρχει ΑΕ στον φορέα διαχείρισης γιατί παραπέμπει αλλού. Είμαστε όλοι σύμφωνοι ότι το νερό είναι δημόσιο αγαθό και δεν πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί. Οπότε ο φορέας πρέπει να είναι ΝΠΔΔ και να ελέγχει η Αυτοδιοίκηση πάνω από το 50%.
Σε ότι αφορά στα αντιπλημμυρικά έργα είπε πως θα πρέπει να τεθεί ερώτημα στην περιφέρεια και να υπάρξει και μία ενημέρωση για το τι γίνεται καθώς πλησιάζει Σεπτέμβριος, μια εποχή που ενδείκνυται για δύσκολα καιρικά φαινόμενα.
Π.Κ.