Παν. Νάνος: Επιβάλλονται ανασχετικά φράγματα, νέο οικολογικό όριο και φορέας διαχείρισης λίμνης Πλαστήρα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Παν. Νάνος: Επιβάλλονται ανασχετικά φράγματα, νέο οικολογικό όριο και φορέας διαχείρισης λίμνης Πλαστήρα](/media/k2/items/cache/0a071445a7f4195310d0054eaccd95ef_L.jpg?t=20231119_183444)
Για επιβεβαίωση της αρχικής του εκτίμησης ότι η λίμνη Πλαστήρα έχει υποστεί από τον "Ιανό" μία αθέατη περιβαλλοντική καταστροφή, μίλησε στο KarditsaLive.Net, ο δήμαρχος Λίμνης Πλαστήρα κ. Παναγιώτης Νάνος, με αφορμή τα πρώτα στοιχεία της μελέτης που δημοσιοποίησε η περιφέρεια Θεσσαλίας και εκπόνησε η ομάδα του καθηγητή κ. Ευθύμη Λέκκα.
Μελέτη που αφορά τις ποσότητες φερτών υλικών που έχουν μεταφερθεί στο βυθό της λίμνης τα τελευταία 15 χρόνια συμπεριλαμβανομένου και του μεσογειακού κυκλώνα "Ιανού" και που συνολικά ανέρχονται περί τα 4 εκατ. κυβικά.
Αρχικά ο δήμαρχος Λίμνης Πλαστήρα υπενθύμισε ότι είχε θέσει εξ αρχής, κατά την επίσκεψη του πρωθυπουργού, την ανάγκη μελέτης βυθομέτρησης και καταγραφής της πραγματικής ποσότητας των προσχώσεων.
Πληροφορηθήκαμε, συνέχισε, από την περιφέρεια ότι ολοκληρώθηκε η μελέτη, αλλά δεν την έχουμε πάρει ακόμα στα χέρια μας για να την αναλύσουμε και να κάνουμε την τελική μας εκτίμηση. Και πρόσθεσε:
«Σε κάθε περίπτωση επιβεβαιώνεται η αρχική μας εκτίμηση ότι η λίμνη έχει υποστεί μία αθέατη περιβαλλοντική καταστροφή η οποία αποτυπώνεται από τη μελέτη. Σημειώνεται ότι η πραγματική εικόνα είναι πολλή χειρότερη καθώς η κατάσταση επιδεινώθηκε από το φαινόμενο «Daniel» με τις ποσότητες που εισέρευσαν από αυτό να μην μπορούν να υπολογιστούν.
Αυτό που ζητάμε μετ’ επιτάσεως και θέσαμε και στην συνάντηση με τον κ. Ταχιάο, είναι η άμεση κατασκευή έργων υποδομής που θα προστατεύσουν τα ποτάμια και η δημιουργία ανασχετικών φραγμάτων εντός της κοίτης των ποταμών που θα εμποδίσουν μελλοντικές προσχώσεις.
Επίσης ζητάμε τον επαναπροσδιορισμό του οικολογικού ορίου της λίμνης μετά τα νέα δεδομένα που δημιούργησαν τα δύο ακραία καιρικά φαινόμενα (ΙΑΝΟΣ και Daniel) όπως επίσης και φορέα διαχείρισης Λίμνης Πλαστήρα. Είναι κάτι που δικαιούται εδώ και δεκαετίες (63 χρόνια) και δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι σήμερα».
Π.Κ.