Παράταση έως 30 Ιανουαρίου 2025 στο έργο αποκατάστασης των πεζοδρομίων της Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Παράταση έως 30 Ιανουαρίου 2025 στο έργο αποκατάστασης των πεζοδρομίων της Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/c2415e447374a640297200ce5987ebf9_L.jpg?t=20240709_100403)
Την χορήγηση παράτασης έως τις 30/1/ 2025 στην προθεσμία εκτέλεσης του έργου: «Αποκατάσταση ζημιών σε πεζοδρόμια και κοινόχρηστους χώρους στην πόλη της Καρδίτσας λόγω της θεομηνίας της 18ης & 19ης Σεπτεμβρίου 2020» αποφάσισε η Δημοτική Επιτροπή.
Η υπογραφή του συμφωνητικού του έργου αρχικού προϋπολογισμού 3.815.000€ και συμβατικού 2.845.884,87€ με τον ΦΠΑ έγινε την 07-08-2023, η προθεσμία περάτωσης του έργου ήταν 12 μήνες και λήγει την 6/8/2024.
Η παράταση προθεσμίας περάτωσης του έργου ζητήθηκε από τον ανάδοχο ο οποίος επικαλέστηκε τους εξής λόγους:
-Τις συνθήκες έκτακτης ανάγκης που επικράτησαν στο Ν. Καρδίτσας αμέσως μετά την υπογραφή της σύμβασης του έργου, από το καιρικό φαινομένου Daniel και οι οποίες για μεγάλο χρονικό διάστημα απορρόφησαν το σύνολο του κατασκευαστικού δυναμικού (μηχανήματα, εργατοτεχνίτες κλπ) του Νομού.
-Τις δυσμενείς χειμερινές καιρικές συνθήκες οι οποίες για διάστημα άνω των τεσσάρων μηνών δεν επέτρεψαν την εκτέλεση εργασιών
-Τις βεβαρημένες κυκλοφοριακές συνθήκες που επικρατούσαν στην πόλη της Καρδίτσας με την κατασκευή της περιφερειακής οδού και οι οποίες κατέστησαν δύσκολη την έγκριση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων στο νότιο τμήμα της πόλης και ειδικότερα στην οδό Χ. Φλωράκη, όπου και εκτελέσθηκαν εργασίες
-Την καθυστέρηση της μετατόπισης της λαϊκής αγοράς που έγινε τον Μάϊο, ώστε να μπορέσουν να εκτελεστούν εργασίες στο χώρο της Δημοτικής Αγοράς .
-Στον αναγκαίο συντονισμού με τους Οργανισμούς Κοινής Ωφέλειας (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΔΕΥΑΚ, Φυσικό Αέριο)
Η Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου έκρινε ότι οι παραπάνω λόγοι είναι βάσιμοι και δεν οφείλονται σε υπαιτιότητα του αναδόχου, γι’ αυτό και εισηγήθηκε την παράταση.
Κωστής Κριτσιάνης