Παραμένει δύσκολη η κατάσταση στην ευρύτερη περιοχή του Παλαμά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Ένα ακόμη αρκετά δύσκολο βράδυ προοιωνίζεται το αποψινό (Πέμπτη) για την ευρύτερη περιοχή του Παλαμά.
Σε επικοινωνία μας με το Δήμαρχο κ. Γ. Σακελλαρίου μας ανέφερε οτι η υπερχείλιση νερών συνεχίζεται από τον Σοφαδίτη, ενώ επίσης νερά προς την πόλη έρχονται και από τον Ιταλικό (Φαρσαλιώτη) και γίνονται τεχνικές παρεμβάσεις για να εμποδιστεί η πορεία τους. Αργά το απόγευμα πάντως έκλεισε για τα οχήματα και ο δρόμος Παλαμά – Κοσκινά. Ο μηχανισμός του Δήμου και της ΠΕ Καρδίτσας βρίσκεται σε επιφυλακή.
Οριακή παραμένει από το πρωί η κατάσταση και στα Καλογριανά, όπως μας ανέφερε ο Πρόεδρος της Κοινότητας κ. Μ. Σιαματάς μιλώντας στο KarditsaLive.Net. Το "σπάσιμο" στον Πάμισσο μεταξύ Αγναντερού και Παλαιοχωρίου έπειτα από τις προσπάθειες των μηχανημάτων της ΠΕ αποκαταστάθηκε, αλλά οι μεγάλες ποσότητες νερού που έχουν διαφύγει προς την ευρύτερη περιοχή και η σταθερά υψηλή στάθμη του συλλεκτήρα Βουβουλίνα δεν αφήνουν περιθώρια για εφησυχασμό.
Στο Φύλλο τα νερά του Ενιππέα παρά τις προσπάθειες να αναχαιτηθούν από το προσωρινό ανάχωμα που είχε κατασκευαστεί μετα από ολονύκτιες προσπάθειες μηχανημάτων της ΠΕ Καρδίτσας δεν απέδωσαν και τα νερά μπήκαν όπως μας ανέφερε ο Πρόεδρος της Κοινότητας κ. Β. Γιώτας σε αυλές αποθήκες και αρκετές κατοικίες. Η στάθμη πάντως του ποταμού έχει πλέον υποχωρήσει και δεν «τροφοδοτεί» άλλο τα πλημμυρισμένα σημεία.
Η πτώση της στάθμης του Ενιππέα έχει βελτιώσει και την κατάσταση στην Κοινότητα της Λεύκης όπου επίσης νερό από τον Ενιππέα είχε μπεί σε μερικά σπίτια με τον Πρόεδρο της Κοινότητας κ. Ευαγ. Τσατσάρα που επικοινωνήσαμε να εκτιμά ότι ο κίνδυνος ξεπεράστηκε.
Κωστής Κριτσιάνης