Προκηρύσσονται πλειοδοτικοί διαγωνισμοί για εκμίσθωση 4 κυλικείων σχολείων του Δήμου Καρδίτσας
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Προκηρύσσονται πλειοδοτικοί διαγωνισμοί για εκμίσθωση 4 κυλικείων σχολείων του Δήμου Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/637702d993396e3e2bc5f7184f5d4c5a_L.jpg)
Τους όρους προκήρυξης πλειοδοτικών διαγωνισμών για την εκμίσθωση τεσσάρων κυλικείων σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Καρδίτσας καθώς και τα μέλη των επιτροπών διενέργειά τους και αποσφράγισης των προσφορών ενέκρινε η Δημοτική Επιτροπή κατά τη σημερινή (19/7) της συνεδρίαση.
Πρόκειται για τα σχολικά κυλικεία του 4ου Δημοτικού Σχολείου, του 4ου Γυμνασίου-4ου Λυκείου, του Μουσικού Σχολείου και του Γυμνασίου- Λυκειακές Τάξεις Μητρόπολης των οποίων οι συμβάσεις έληξαν.
Οι διαγωνισμοί θα προκηρυχθούν εντός του Αυγούστου και η διάρκεια της εκμίσθωσης θα είναι για 9 χρόνια, θα αρχίσει από την υπογραφή της σύμβασης και θα λήξει την 30η Ιουνίου του ενάτου έτους χωρίς καμία περαιτέρω παράταση
Για την συμμετοχή σε κάθε διαγωνισμό ο ενδιαφερόμενος θα καταβάλει ως εγγύηση το ποσό των 500 ευρώ ή αντίστοιχη εγγυητική επιστολή. Η εγγύηση αυτή επιστρέφεται στους ενδιαφερομένους υποψηφίους μετά την κατακύρωση του διαγωνισμού εκτός του υποψηφίου , στον οποίον κατακυρώθηκε η παραχώρηση του κυλικείου, ο οποίος πρέπει να καταβάλλει συμπληρωματικά αντίστοιχο ποσό η εγγυητική επιστολή που να καλύπτει το 30% του ετήσιου μισθώματος ως εγγύηση καλής εκτέλεσης σύμβασης. Το ποσό αυτό ή η εγγυητική επιστολή παρακρατείται καθ’ όλη τη διάρκεια της σύμβασης και επιστρέφεται μετά τη λήξη της άτοκα , πλην της περιπτώσεως καταγγελίας ή προώρου λήξης της σύμβασης οπότε καταπίπτει υπέρ του Δήμου Καρδίτσας. Σε περίπτωση τυχόν παραίτησης του πλειοδότη δεν επιστρέφεται η πιο πάνω εγγύηση συμμετοχής του στο διαγωνισμό.
Ο καθορισμός του ελάχιστου τιμήματος
Ελάχιστο όριο προσφοράς από τους ενδιαφερομένους ορίζεται στα 4 ευρώ ανά μαθητή ετησίως υπολογιζόμενο για 189 εργάσιμες ημέρες και θα αποτελεί ποσό εκκίνησης κατά την διαδικασία του σχετικού διαγωνισμού σύμβασης μίσθωσης.
Ο αριθμός των φοιτούντων μαθητών του 4ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας είναι 138 και στο σχολείο πραγματοποιείται διανομή σχολικών γευμάτων.
Ο αριθμός των φοιτούντων μαθητών του 4ου Γυμνασίου -4ου Λυκείου Καρδίτσας είναι 343 και στο σχολείο δεν πραγματοποιείται διανομή σχολικών γευμάτων.
Ο αριθμός των φοιτούντων μαθητών του Γυμνασίου – Λυκειακές Τάξεις Μητρόπολης είναι 68 και στο σχολείο δεν πραγματοποιείται διανομή σχολικών γευμάτων
Ο αριθμός των φοιτούντων μαθητών του Μουσικού Γυμνασίου Καρδίτσας – Λυκειακές Τάξεις είναι 310 και στο σχολείο πραγματοποιείται διανομή σχολικών γευμάτων.
Κωστής Κριτσιάνης