Προκηρύχθηκαν 15 κενές θέσεις ιατρών σε Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά Ιατρεία της Π.Ε. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Προκηρύχθηκαν 15 κενές θέσεις ιατρών σε Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά Ιατρεία της Π.Ε. Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/d509fb2255852aaad1ccbcb23f180103_L.jpg)
Στην προκήρυξη των κενών και κενούμενων θέσεων μέχρι 29-2-2024 των Γενικών Νοσοκομείων - Κέντρων Υγείας, Κέντρων Υγείας, Πολυδύναμων Περιφερειακών Ιατρείων, Περιφερειακών Ιατρείων, Ειδικών Περιφερειακών Ιατρείων και Πλοίων για την κάλυψή τους από ιατρούς με τίτλο ειδικότητας Γενικής Ιατρικής, ιατρούς υπόχρεους υπηρεσίας υπαίθρου και ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου επί θητεία προχώρησε το Υπουργείο Υγείας.
Στη σχετική απόφαση που υπογράφει η Αναπληρώτρια Υπουργός Υγείας κ. Ειρήνη Αγαπηδάκη περιλαμβάνονται και 15 θέσεις στο Κέντρο Υγείας Σοφάδων και σε Περιφερειακά Ιατρεία της αρμοδιότητάς του, σε Περιφερεικά Ιατρεία αρμοδιότητας Κέντρου Υγείας Μουζακίου, καθώς και στο Πολυδύναμο Περιφερεικό Ιατρείο Πεζούλας που υπάγεται επίσης διοικητικά στο Κ.Υ. Μουζακίου.
Ειδικότερα οι κενές και κενούμενες θέσεις που αφορούν την περιοχή μας είναι οι εξής (στην παρένθεση η ημερομηνία από την οποία το κάθε ιατρείο παραμένει κενή
Κέντρο Υγείας Σοφάδων
ΚΥ Σοφάδων (31/12/23)
ΚΥ Σοφάδων (16/01/24)
ΠΙ Αμπέλου (28/01/24)
ΠΙ Λεονταρίου (31/01/24)
ΠΙ Ματαράγκας (15/02/24)
ΠΙ Μαυραχάδων (25/01/24)
ΠΙ Καλλιφωνίου για εξυπηρέτηση Λουτρών Σμοκόβου τους θερινούς μήνες 08/02/24
ΠΙ Ραχούλας (23/01/24)
ΠΙ Γεφυρίων (12/01/24)
ΠΙ Ανάβρας (26/01/24)
Κέντρο Υγείας Μουζακίου
ΠΙ Καλής Κώμης (05/02/24)
ΠΙ Αγναντερού (02/01/24)
ΠΠΙ Πεζούλας (07/02/24)
ΠΙ Καστανέας (21/01/24)
ΠΙ Καρίτσας Δολόπων (20/01/24)
Ως ημερομηνία έναρξης υποβολής των αιτήσεων έχει οριστεί η Τρίτη 7 Νοεμβρίου και η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων θα είναι η Δευτέρα 20 Νοεμβρίου.
Σημειώνεται ότι πριν από 1 περίπου μήνα προκηρύχθηκαν άλλες 11 κενές θέσεις σε Περιφερειακά Ιατρεία της περιοχής μας χωρίς μέχρι στιγμής να έχουν εκδοθεί τα αποτελέσματα της προκήρυξης.
Κωστής Κριτσιάνης