Τράπεζα Αίματος ιδρύει το Επιμελητήριο Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Τράπεζα Αίματος ιδρύει το Επιμελητήριο Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/3d45eef42319463e6556f5bd18cb7c6f_L.jpg)
Ομόφωνη απόφαση για την δημιουργία Τράπεζας Αίματος έλαβε το Δ.Σ. του Επιμελητηρίου Καρδίτσας στην αποψινή του (30/5) συνεδρίαση.
Την σχετική εισήγηση έκανε προς το Σώμα το μέλος του ΔΣ κ. Πετρ. Παπαδάκος υπογραμμίζοντας την αξία της εθελοντικής προσφοράς αίματος και τις μεγάλες ανάγκες που υπάρχουν για την κάλυψη των οποίων απαιτείται η ευαισθητοποίηση και η ενεργοποίηση όσο το δυνατόν περισσότερων πολιτών.
Όπως ανέφερε και ο Πρόεδρος του ΕΒΕ κ. Κων. Ζυγογιάννης η Τράπεζα Αίματος που θα δημιουργήσει στο Γενικό Νοσοκομείο Καρδίτσας το Επιμελητήριο σε συνεργασία και με τους Εμπορικούς Συλλόγους στοχεύει να συμβάλει και το ΕΒΕ με τα μέλη του στην διασφάλιση επάρκειας αίματος στο Νοσηλευτικό μας ίδρυμα και κάλεσε όλους να στηρίξουν ενεργά αυτή την προσπάθεια.
Όσον αφορά τα διαδικαστικά ζήτημα όπως ανέφερε η Δ/ντρια του Επιμελητηρίου κ. Γ. Κοτρώνη η Τράπεζα Αίματος θα πάρει νομική μορφή ενώ στο καταστατικό της μπορεί να προβλεφθεί η κατά προτεραιότητα κάλυψη αναγκών των μελών του ΕΒΕ, αλλά σε κάθε περίπτωση οι μονάδες αίματος θα είναι διαθέσιμες για την κάλυψη αναγκών του Νοσοκομείου.
Κωστής Κριτσιάνης