Τρεις φορές μικρότερες από τον "Daniel" οι εισροές υδάτων στη λίμνη Πλαστήρα από τον "Elias" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Τρεις φορές μικρότερες από τον "Daniel" οι εισροές υδάτων στη λίμνη Πλαστήρα από τον "Elias"](/media/k2/items/cache/a74f4c0a429d9e4b6a60bcde50fe8abb_L.jpg)
Κατά 85 εκατοστά υψηλότερη είναι η στάθμη της λίμνης Πλαστήρα την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου, συγκριτικά με την περασμένη Δευτέρα 25 του μήνα πριν δηλαδή ξεκινήσουν τα καιρικά φαινόμενα από την κακοκαιρία "Elias".
Συγκεκριμένα ενώ η στάθμη της πριν 4 ημέρες ήταν στα 787,13 μέτρα, σήμερα ανέρχεται στα 787,98 μέτρα. Αυτό μεταφράζεται σε 17 εκατ. κυβικά επιπλέον καθώς κάθε εκατοστό σημαίνει 200.000 (κατ' εκτίμηση) κυβικά επιπλέον.
Οι συγκεκριμένες ποσότητες νερού εισρεύσανε στον ταμιευτήρα κατά την διάρκεια του καιρικού φαινομένου “Elias” και ήρθαν να προστεθούν στα 50 εκατ. κυβικά που έδωσε στη λίμνη η κακοκαιρία “Daniel” από τις 5 έως τις 10 Σεπτεμβρίου, αλλά και σε άλλα 4,4 κυβικά περίπου που προστέθηκαν μεταξύ των δύο καιρικών φαινομένων.
Συνολικά από τις 4 Σεπτεμβρίου μέχρι τις 29 του μήνα, η στάθμη της λίμνης ανέβηκε 3,58 μέτρα ήτοι εμπλουτίστηκε με 71,6 εκατ. κυβικά νερού σε 25 ημέρες.
Πιο αναλυτικά όπως είχε καταγράψει ρεπορτάζ του KarditsaLive.Net, στις 4/9 η στάθμη βρίσκονταν στα 784,40 μέτρα. Στις 10/9 είχε φθάσει στα 787. Από 11/ 9 έως και 25/9 η εισροή υδάτων ανέβασε την στάθμη κατά 13 εκατοστά στα 787,13 μέτρα και σήμερα βρίσκεται στα 787,98. Σημειώνουμε πως στις 29 Σεπτεμβρίου πέρυσι η στάθμη ήταν 785,61 μέτρα ήτοι φέτος βρίσκεται 2,37 μέτρα παραπάνω.
Συμπερασματικά οι εισροές από τον «Daniel» ήταν σημαντικά περισσότερες από του «Elias» ενώ ο φετινός Σεπτέμβριος είναι λογικά από τους πιο «παραγωγικούς» μήνες για τον εμπλουτισμό της λίμνης σε υδατικό απόθεμα.
Π.Κ.