Υπεγράφη η σύμβαση για καθαρισμό παραποτάμων του Φαρσαλίτη στο Δήμο Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Υπεγράφη η σύμβαση για καθαρισμό παραποτάμων του Φαρσαλίτη στο Δήμο Σοφάδων](/media/k2/items/cache/113f17100e091cc5c1c526deb48de391_L.jpg)
Ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός υπέγραψε τη σύμβαση έργου αντιπλημμυρικής προστασίας για τον καθαρισμό δευτερευόντων κλάδων -καναλιών και τάφρων- του Φαρσαλίτη ποταμού, στα διοικητικά όρια του Δήμου Σοφάδων, συνολικού προϋπολογισμού ένταξης 1.500.000 ευρώ που χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων της Περιφέρειας.
Περιλαμβάνει πρόγραμμα καθαρισμού με απομάκρυνση φερτών, κλαδιών και διαφόρων προσχώσεων, εκβαθύνσεις, χωματουργικές εργασίες, κατασκευή αναχωμάτων καθώς και άλλες εργασίες που κρίνονται απαραίτητες για την αποτελεσματική διόδευση του αντιπλημμυρικού όγκου και την αντιμετώπιση των προβλημάτων ροής που προκύπτουν στο δίκτυο.
φωτογραφία αρχείου