Υπό έλεγχο η κατάσταση στην ευρύτερη περιοχή του Παλαμά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Υπό έλεγχο η κατάσταση στην ευρύτερη περιοχή του Παλαμά](/media/k2/items/cache/91dfcf7f48e47064892a87b17c9c0ec3_L.jpg?t=20230929_090512)
Σε επιφυλακή συνεχίζουν και σήμερα να βρίσκονται τα μηχανήματα της Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας και του Δήμου Παλαμά, προκειμένου να αποτρέψουν τη ροή νερών προς χωριά του δήμου από τους ποταμούς Εννιπέα Ιταλικό (Φαρσαλιώτη) και Σοφαδίτη, αλλά σε γενικές γραμμές η κατάσταση δείχνει να είναι καλύτερη και τα πλημμυρικά φαινόμενα να οδηγούνται σε εκτόνωση.
Στην ευρύτερη περιοχή του Παλαμά η κατάσταση όσον αφορά τις υπερχειλίσεις από τον Σοφαδίτη και τον Ιταλικό χαρακτηρίζεται ελεγχόμενη από τον Αντιδήμαρχο κ. Β. Μπακαβέλο με τον οποίο επικοινωνήσαμε. Η στάθμη του Σοφαδίτη έχει υποχωρήσει σε κάποιο βαθμό σε σχέση με το χθεσινό βράδυ ενώ διατηρείται ψηλά η στάθμη του Ιταλικού, με τα μέχρι τώρα νερά που φεύγουν εκτός της κοίτης τους να είναι ελεγχόμενα με τις τεχνικές παρεμβάσεις που γίνονται και να μην συνιστούν απειλή για την πόλη.
Από χθες έκλεισε για τα οχήματα και ο δρόμος Παλαμά – Κοσκινά, ενώ με απόφαση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Καρδίτσας το πρωί της Παρασκευής υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας όλων των οχημάτων στην Επαρχιακή Οδό Παλαμά-Ιτέας, λόγω εισροής υδάτων στο οδόστρωμα από τον ποταμό Σοφαδίτη στο ύψος της γέφυρας Σταυρού.
Αισθητά καλύτερη είναι η σημερινή εικόνα στα Καλογριανά καθώς όπως μας ανέφερε ο Πρόεδρος της Κοινότητας κ. Μ. Σιαματάς η στάθμη των νερών που έφτασαν κοντά στο χωριό από το σπάσιμο" που είχε σημειωθεί στον Πάμισσο μεταξύ Αγναντερού και Παλαιοχωρίου, το οποίο αποκαταστάθηκε υποχώρησε αισθητά και σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις δεν υφίσταται πλέον κίνδυνο
Στο Φύλλο τα νερά του Ενιππέα παραμένουν σε αυλές αποθήκες και αρκετές κατοικίες. Η στάθμη του Ενιππέα παραμένει ψηλά καθώς όπως μας ανέφερε ο Πρόεδρος της Κοινότητας κ. Ευαγ. Τσατσάρας δέχεται τα πολλά νερά που συσσωρεύθηκαν στην περιοχή της Υπέρειας και ευρύτερα του Δήμου Φαρσάλων που αντιμετώπισε μεγαλύτερο πρόβλημα πλημμυρών και αυτό επηρεάζει και όλα τα χωριά του Δήμου Παλαμά που βρίσκονται σ΄αυτή τη λεκάνη όπως τη Λεύκη, τα Ορφανά , τον Αμπελώνα, την Αστρίτσα, την Ιτέα.
Νερά έχουν μπει όμως και στη Μεταμόρφωση από τον Καλλέντζη και τον Ιταλικό και όπως μας ανέφερε ο Πρόεδρος κ. Κοντογιάννης περίπου στο μισό χωριό υπάρχουν νερά εκτιμώντας πάντως ότι δεν θα έχει συνέχεια.
Από τις παραπάνω αναφορές η συνολική εικόνα του Δήμου Παλαμά λίγο πριν το μεσημέρι της Παρασκευής (29/9) δείχνει βελτιωμένη σε σχέση με χθες και καθώς σύμφωνα με τις μετεωρολογικές προβλέψεις δεν αναμένονται βροχοπτώσεις τις επόμενες ημέρες εκτιμάται ότι θα βαίνει βελτιούμενη
Κωστής Κριτσιάνης