30 χρόνια συμπληρώνει φέτος το Διεθνές Φεστιβάλ Μενελαΐδια - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![30 χρόνια συμπληρώνει φέτος το Διεθνές Φεστιβάλ Μενελαΐδια - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων (+Βίντεο)](/media/k2/items/cache/43a401ffa69979d7d60d9cd738e47ecd_L.jpg?t=20240603_110214)
Με τη συμμετοχή 850 χορευτών, μέλη παραδοσιακών Ελληνικών και διεθνών συγκροτημάτων από το Μεξικό και την Κολομβία και εκδηλώσεις σε Καρδίτσα και Σοφάδες το Διεθνές Φεστιβάλ Μενελαΐδια «γιορτάζει» φέτος τα 30 χρόνια διοργανώσεων.
Σε συνέντευξη τύπου ενόψη της έναρξης των εκδηλώσεων ο Πρόεδρος του Λαογραφικού Ομίλου Μενελαΐς κ. Απ. Ξυδιάς τόνισε ότι ο Όμιλος «μέσα από μια συνειδητή προσπάθεια, από το 1994 έως και σήμερα, συνεχίζει να υποστηρίζει και παράλληλα να υπηρετεί την πολιτιστική μας ταυτότητα και κληρονομιά, επιμένει σταθερά στην ανάδειξη των επιτευγμάτων του Ομογενειακού Ελληνισμού, καθιερώνοντας μια μόνιμη γέφυρα επικοινωνίας των Αποδήμων μας, με την μητέρα Ελλάδα.
Στόχος της διοργάνωσης - θεσμός "ΜΕΝΕΛΑΙΔΙΑ” μέσα από τις ποιοτικές και ουσιώδεις εκδηλώσεις, παραμένει η ανάδειξη, η απόδειξη αλλά και η υπενθύμιση, προς κάθε κατεύθυνση και προς όλους, ότι οι τεράστιες δυνάμεις και αξίες του παγκόσμιου Ελληνισμού και της Ορθοδοξίας, υπάρχουν και είναι έτοιμες να προσφέρουν.» τόνισε ενώ έθεσε ως επόμενο στόχο την 2η διοργάνωση του Παγκοσμίου Συνεδρίου Αποδήμων Καρδιτσιωτών, διοργάνωση στην οποία πρωτοστατεί ο Όμιλος "ΜΕΝΕΛΑΙΣ”, ενώ ευχαρίστησε τους φορείς που στηρίζουν τα ΜΕΝΕΛΑΪΔΙΑ
«Ως γνωστόν ο θεσμός τελεί χρόνια τώρα υπό την αιγίδα του Υπ. Εξωτερικών - Γ. Γ. Απόδημου Ελληνισμού. Πέραν αυτής της τιμητικής συνεργασίας και σπουδαίας στήριξης των τοπικών αρχών και φορέων της Καρδίτσας, Περιφέρεια Θεσσαλίας - Π.Ε. Καρδίτσας, Δήμου Σοφάδων ευχαριστούμε θερμά τον κ. Δήμαρχο και την και Αντιδήμαρχο πολιτισμού για την φιλοξενία των εκδηλώσεων, την ΠΕΔ Θεσσαλίας και το Επιμελητήριο Καρδίτσας,
Προσκαλούμε όλους τους συμπολίτες μας να συμμετάσχουν στις εκδηλώσεις καθ' όλη την διάρκεια του φεστιβάλ, με αποκορύφωμα του προγράμματος την ερχόμενη Παρασκευή 7 Ιουνίου και επίσης το Σάββατο 8 Ιουνίου στην Πλατεία Πλαστήρα με ώρα έναρξης 20.30, και είναι βέβαιο πως θα απολαύσουν υπέροχες παραστάσεις τόσο από τα Ελληνικά παραδοσιακά συγκροτήματα όσο και από τα διεθνή, μιας και αποτελεί ακόμη μια ευκαιρία να ξεφύγουμε όλοι μας από την δύσκολη καθημερινότητα που βιώνουμε»
«Πολιτιστικό γεγονός που αποτελεί θεσμό για την Καρδίτσα και προστιθέμενη αξία για τον τόπο μας» χαρακτήρισε τη διοργάνωση ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Κων. Τέλιος επισημαίνοντας ότι «η λαϊκή παράδοση πάντα είναι σημαντική αξία στη ζωή μας και κατ’ επέκταση ο πολιτισμός ο οποίος συμβάλει στη δημιουργία μιας ισορροπημένης κοινωνίας»
Ο κ. Τέλιος καλωσόρισε τους Συλλόγους που θα συμμετάσχουν, συνεχάρη το Σύλλογο Μενελαΐς για την προσπάθεια που καταβάλει επι τόσα χρόνια για το λαϊκό πολιτισμό και τον απόδημο Ελληνισμό και τόνισε ότι η Περιφερειακή Ενότητα στηρίζει και θα στηρίζει κάθε δράση που θα συμβάλει στην πνευματική ανύψωση και την ανάδειξη της πολιτιστικής μας κληρονομιάς
Τη διοργάνωση χαιρέτισε και η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού – Τουρισμού & Εθελοντισμού του Δήμου Σοφάδων κ. Σοφία Αλειφτήρα εκφράζοντας τη χαρά της που ο Δήμος θα φιλοξενήσει για πρώτη φορά εκδήλωση της διοργάνωσης την Πέμπτη 6 Ιουνίου στον Κέδρο έδρα του πρώην Δήμου Μεναλαΐδος με συμμετοχή συγκροτημάτων από το Μεξικό, την Κολομβία και την Ελλάδα και συνεχάρη τους διοργανωτές.
Τέλος, Εντεταλμένη Περιφερειακή Σύμβουλος Πρόνοιας και ΑΜΕΑ κ. Αθηνά Πέτσα χαρακτήρισε σημαντικό γεγονός το Φεστιβάλ γιατί μας φέρνει όπως είπε κοντά με τις ρίζες μας και προάγει τον πολιτισμό μας.
Οι εκδηλώσεις της διοργάνωσης αρχίζουν από την Τρίτη, αλλά κορύφωσή τους θα είναι την Παρασκευή 7 και το Σάββατο 8 Ιουνίου στις 8.30 στην πλατεία Πλαστήρα.
Το πλήρες πρόγραμμα των εκδηλώσεων
ΤΡΙΤΗ 4 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014
Άφιξη παραδοσιακών συγκροτημάτων. Συνάντηση με την Οργανωτική Επιτροπή. Ενημέρωση προγράμματος φεστιβάλ.
ΤΕΤΑΡΤΗ 5 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024
ΩΡΑ: 11.00 Συνάντηση των επικεφαλής διεθνών αποστολών με τον κ. Αντιπεριφερειάρχη Ν. Καρδίτσας.
ΩΡΑ: 12.00 Κέντρο πόλης Ολιγόλεπτη εμφάνιση διεθνών παραδοσιακών συγκροτημάτων.
ΩΡΑ: 17.30 - Ξενάγηση στα ΜΕΤΕΩΡΑ.
ΠΕΜΠΤΗ 6 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024
ΩΡΑ: 11.00 Επίσκεψη των επικεφαλής διεθνών παραδοσιακών συγκροτημάτων στον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κ. Τιμόθεο.
ΩΡΑ: 17.00 Εγκαταστάσεις Λαογραφικού Χορευτικού Ομίλου «ΜΕΝΕΛΑΪΣ»
Διδασκαλία - Εκμάθηση Ελληνικών παραδοσιακών χορών στους χορευτές των διεθνών παραδοσιακών συγκροτημάτων.
ΩΡΑ: 20.30 Δήμος Σοφάδων - Δημοτικό διαμέρισμα Κέδρου: Εμφάνιση διεθνών παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων.
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024
ΩΡΑ:11.00 Επίσκεψη – ξενάγηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καρδίτσας
ΩΡΑ 19.00 Παρέλαση Ελληνικών και διεθνών παραδοσιακών συγκροτημάτων στους κεντρικούς δρόμους της πόλης Καρδίτσας.
ΩΡΑ: 20.30 ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΛΑΣΤΗΡΑ.
«Η ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΤΟ 2001» Έργο του αείμνηστου Αντώνη Νικολάου. Αφιέρωμα στους ξενιτεμένους συμπατριώτες. Απόσπασμα μονολόγου από την ηθοποιό της Θεατρικής Σκηνής Καρδίτσας κα Πόπη Πλαστήρα.
«Χορός στη Πλατεία». Εμφάνιση Ελληνικών και διεθνών παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων.
ΩΡΑ: 23.30. Ελληνική παραδοσιακή βραδιά.
ΣΑΒΒΑΤΟ 8 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024
ΩΡΑ 10.30 Ξενάγηση στην Λίμνη Νικολάου Πλαστήρα.
ΩΡΑ: 20.30 ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΛΑΣΤΗΡΑ.
«Χορός στη Πλατεία». Εμφάνιση Ελληνικών και διεθνών παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων
ΩΡΑ: 23.30. Ελληνική παραδοσιακή βραδιά.
ΛΗΞΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ.
Κωστής Κριτσιάνης