Ενοποίηση του Δημοτικού Σταδίου με το Αθλητικό Πάρκο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
O Δήμος Καρδίτσας θα καταθέσει Τεχνικό Δελτίο Πράξης για το έργο με τίτλο «Ενοποίηση και Περιβαλλοντική Αποκατάσταση Δημοσίου Χώρου στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας» για ένταξη στο ΕΣΠΑ Θεσσαλίας, στο πλαίσιο της πρόσκλησης 44 που εμφανίζει σημερινό υπόλοιπο 4,7 εκατ. ευρώ και έχει καταληκτική ημερομηνία 2 Φεβρουαρίου 2012.
Η συγκεκριμένη πρόσκληση είναι για τον Άξονα 4 “ΑΕΙΦΟΡΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑ” για τον κωδικό θεματικής προτεραιότητας 54 «ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΙΝΔΥΝΩΝ».
Πρόκειται για πρόσκληση που αφορά την βελτίωση του αστικού περιβάλλοντος, με έμφαση στην βελτίωση της προσβασιμότητας του δημόσιου χώρου, την ανάκτηση υποβαθμισμένου ή περιφραγμένου δημόσιου χώρου, την βελτίωση της ασφάλειας για τους διερχόμενους και τους κατοίκους, την ανάπτυξη αστικού πρασίνου ανοιχτού σε όλους, τον φωτισμό, την ασφάλεια στη μετακίνηση πεζών και εποχούμενων, την προσβασιμότητα για τα ΑΜΕΑ.
Όπως είναι κατανοητό, το έργο αυτό εμπίπτει ακριβώς στους στόχους του Άξονα 4 και έχει υψηλή επιλεξιμότητα, αφού αναβαθμίζει την πρόσβαση και την ασφάλεια σε μια από τις πλέον υποβαθμισμένες περιοχές του Δήμου (πίσω από το στάδιο), η οποία επιπλέον έχει υψηλή επισκεψιμότητα και μεγάλη προστιθέμενη αξία για το δήμο Καρδίτσας, λόγω των χρήσεων που συγκεντρώνονται στην περιοχή.
Αξίζει επίσης να σημειωθεί, ότι το συγκεκριμένο έργο ήταν στον στρατηγικό σχεδιασμό του Δήμου για την τελευταία εικοσαετία και υπήρχε πάντα η πρόθεση αναβάθμισης της περιοχής, που εκδηλώθηκε με την εκπόνηση σχετικής προμελέτης, η ολοκλήρωση και υλοποίηση της οποίας ποτέ δεν έφυγε από την «αναπτυξιακή οπτική» του Δήμου Καρδίτσας.
Η σημερινή προοπτική ένταξης έργου ύψους 1,2 εκ € περίπου, οφείλεται στον ακριβή προσανατολισμό της μελέτης της Υπηρεσίας στις επιλεξιμότητες του συγκεκριμένου κωδικού θεματικής προτεραιότητας 54 και στην ετοιμότητά της να καταθέσει φάκελο έργου.
Στον ίδιο κωδικό θεματικής προτεραιότητας 54 έχει ενταχθεί από τον Δήμο Καρδίτσας και το υλοποιούμενο έργο «Περιβαλλοντική αναβάθμιση και προσβασιμότητα του αστικού χώρου Καρδίτσας» με ενταγμένο προϋπολογισμό 3 εκ.€ και ύψος σύμβασης 1,3 εκ.€,
ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ
Η παρούσα μελέτη περιλαμβάνει την διαμόρφωση του υπαίθριου δημόσιου χώρου βόρεια και ανατολικά του αθλητικού γηπέδου στην είσοδο της πόλης επί της οδού Λαρίσης. Η περιοχή μελέτης ορίζεται βόρεια από την ρυμοτομική γραμμή της οδού Λαρίσης, νότια από την καμπύλη γραμμή των νέων μεταλλικών κερκίδων, ανατολικά από την ανώνυμη αδιαμόρφωτη οδό (πεζόδρομο) και δυτικά από το όριο του τοίχου περίφραξης του αθλητικού πάρκου. H συνολική έκταση της περιοχής ανέρχεται στα 11.000τμ. εκ των οποίων τα 1500τμ αφορούν την ανατολική ανώνυμη οδό (πεζόδρομο)
ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ- ΒΑΣΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ
Η περιοχή μελέτης αποτελεί το βόρειο τμήμα ενός πλέγματος δημόσιων χρήσεων εκπαιδευτικών, αθλητικών και χώρων αναψυχής, υπαίθριων και κτιριακών στις ανατολικές παρυφές της πόλης .
Βόρεια ορίζεται από την οδό Λαρίσης την βασική είσοδο και έξοδο της πόλης προς και από Αθήνα και Θεσσαλονίκη
Ανατολικά σε απόσταση ενός οικοδομικού τετραγώνου στεγάζονται οι υπηρεσίες του ΚΤΕΛ.
Δυτικά βρίσκεται μεγάλο διαμορφωμένο πάρκο πρασίνου με δραστηριότητες αθλητικές, εστίασης και περιπάτου.
Με τις επεκτάσεις του σχεδίου πόλης ανατολικά οι δημόσιες αυτές χρήσεις περικλείονται πλέον από περιοχές αμιγούς κατοικίας.
Η Περιοχή μελέτης είναι ιδιαίτερα υποβαθμισμένη. Ο υψηλός τοίχος βόρεια επί της οδού Λαρίσης και δυτικά σε συνδυασμό με την τυφλή καμπύλη μεταλλική επιφάνεια των νέων κερκίδων του αθλητικού σταδίου δημιούργησαν ένα περίκλειστο απρόσωπο χώρο, ένα μεγάλο αστικό κενό χωρίς καμία χρήση και με εμφανή τα σημάδια εγκατάλειψης. Η μόνη λειτουργία από την δυτική πλευρά είναι εκείνη της εισόδου – εξόδου των θεατών ή φιλάθλων κατά την διοργάνωση αθλητικών δραστηριοτήτων. Οι είσοδοι από τον βόρειο τοίχο , όπως και τα δυο γήπεδα αθλοπαιδιών δεν χρησιμοποιούνται.
Λόγω του υψηλού τοίχου δυτικά η περιοχή μελέτης δεν έχει καμία οπτική και λειτουργική επικοινωνία με τον αθλητικό πάρκο. Για τον ίδιο λόγο και ο τοίχος βόρεια δημιουργεί ένα εχθρικό μέτωπο επί της οδού Λαρίσης, χωρίς κανένα στοιχείο που να μαρτυρά την ύπαρξη του αθλητικού χώρου πίσω από αυτόν, αποδυναμώνοντας παράλληλα την λειτουργία της οδού ως είσοδος – έξοδος της πόλης.
Ο πεζόδρομος ανατολικά είναι αδιαμόρφωτος σε πλήρη εγκατάλειψη σε βαθμό που καθίσταται δύσβατο και επικίνδυνο.
ΣΤΟΧΟΙ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ- ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ
Βασικές επιδιώξεις της αρχιτεκτονικής παρέμβασης είναι:
- Η άρση όλων των αρνητικών χαρακτηριστικών, που οδήγησαν στην υποβάθμιση της περιοχής και στην εγκατάλειψή της, το στίγμα των οποίων συνοπτικά παρουσιάστηκε ανωτέρω.
- Η αναζήτηση νέων πρόσθετων στοιχείων με συμβολική και κυρίως χρηστική λειτουργία, ώστε να αποκτήσει η περιοχή τον ιδιαίτερα κομβικό της χαρακτήρα, λόγω της θέσης της επί του βασικού άξονα εισόδου – εξόδου της πόλης ως συνέχεια ενός μεγάλης έκτασης δικτύου δημόσιων χώρων που αναπτύσσονται νότια και ανατολικά κατέχοντας κεντρικό ρόλο στην ανατολική περιοχή του πολεοδομικού ιστού της πόλης.
Οι βασικές αποφάσεις για την υλοποίηση των στόχων αυτών είναι οι ακόλουθες:
- Η επιλογή της φύτευσης μεγάλων περιοχών βόρεια και ανατολικά (80% του συνόλου της περιοχής) να αποτελέσει το σημαντικότερο νέο στοιχείο της διαμόρφωσης με ποικιλία φυτικών ειδών αξιοποιώντας όλα τα χαρακτηριστικά γνωρίσματά τους, όπως σχήμα, μέγεθος, χρώμα, άνθιση, καρποφορία, άρωμα, σχετιζόμενα άμεσα με τις κλιματικές συνθήκες της περιοχής.
- η ανάδειξη του βόρειου μετώπου της περιοχής επί της οδού Λαρίσης με την καθαίρεση του τοίχου, τον εμπλουτισμό των εικόνων του δομημένου χώρου με στοιχεία πράσινου (υψηλού και χαμηλού) ορατού σε όλο σχεδόν το μήκος και την δημιουργία ανοικτών πλατωμάτων στάσης και περιπάτου .
- η ενοποίηση της περιοχής με το αθλητικό πάρκο δυτικά, με την καθαίρεση τμήματος του τοίχου, ώστε να είναι διακριτή και αναγνώσιμη η νέα παρέμβαση, ενώ παράλληλα με λιτό και σαφή τρόπο να ορίζεται η επικοινωνία και η είσοδος σ’ αυτήν. Η ενοποίηση ενδυναμώνεται με την ολοκλήρωση του περιπάτου γύρω από το αθλητικό στάδιο δια μέσου σύντομης και ευχάριστης διαδρομής σχεδιασμένης μέσα στις νέες περιοχές πράσινου.
- Η οριοθέτηση και παράλληλα προστασία της περιοχής παρέμβασης από τις αθλητικές δραστηριότητες του γηπέδου, με την ανέγερση νέου τοίχου που χωροθετείται στο νότιο όριο της περιοχής μελέτης, ενώ η πυκνή φύτευση των νησίδων βόρεια αποκρύπτουν σε μεγάλο βαθμό το μέγεθός του.
-Η λιτή διαμόρφωση του πεζόδρομου ανατολικά της περιοχής και ο σχεδιασμός χώρου στάθμευσης .
Οι ανωτέρω αποφάσεις αποτελούν τον κεντρικό κορμό των σκέψεων, την κεντρική ιδέα της αρχιτεκτονικής πρότασης σχεδιασμού, η οποία μπορεί να διατυπωθεί ως εξής:
Ριζική παρέμβαση – ανασύνθεση του Δημόσιου χώρου ώστε να:
- ανακτήσει τον κομβικό του χαρακτήρα και να λειτουργήσει ως καταλύτης για την γενικότερη αναβάθμιση της ευρύτερης περιοχής
- να αποτελέσει ένα χώρο φιλόξενο για ανάπαυση και αναψυχή αλλά και δεκτικό σε ένα ευρύ σύνολο λειτουργιών για τον ελεύθερο και μη χρόνο. Να γίνει καθημερινό πεδίο κοινωνικών επαφών, να φέρει τον άνθρωπο κοντά σε στοιχεία της φύσης, να απολαύσει και να γνωρίσει την ποικιλία και εξέλιξή της.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ
Προτείνονται οι ακόλουθες παρεμβάσεις:
1. Καθαίρεση του υψηλού τοίχου περίφραξης βόρεια σε όλο το μήκος και δυτικά σε μήκος 50 μ.
2. Καθαίρεση όλων των εσωτερικών περιφράξεων και μικρών κτισμάτων που βρίσκονται στην περιοχή ανάμεσα στις νέες μεταλλικές κερκίδες και τον υψηλό βόρειο τοίχο.
3. Νέα οριοθέτηση για την προστασία του πάρκου, με τοίχο από οπλισμένο σκυρόδεμα που κλείνει με ασφάλεια τα βόρεια ανοίγματα – κενά μεταξύ των τριών ανεξάρτητων συγκροτημάτων κερκίδων και ορίζουν τις νέες εισόδους από βορρά στο Αθλητικό στάδιο.
4. Η νέα περιοχή, που προκύπτει μετά τις καθαιρέσεις βόρεια και ανατολικά, οριζόμενη ως ανωτέρω διαμορφώνεται κυρίως από περιοχές πράσινου με χαμηλή και υψηλή βλάστηση έκτασης περίπου 7500τμ. ήτοι ποσοστό 79% της συνολικής επιφάνειας 9.500τμ.
Οι περιοχές πλακόστρωσης ανέρχονται σε 2.200 τ.μ. και 1500 τ.μ. ο πεζόδρομος ανατολικά. Αναλυτικά οι περιοχές αυτές έχουν ως ακολούθως:
-α) Βόρεια στο μέτωπο επί της οδού Λαρίσης χωροθετούνται δυο μεγάλες περιοχές Α1 , Α2 με πυκνή υψηλή και χαμηλή φύτευση οργανωμένες σε ελαφρό ανάγλυφο του εδάφους ώστε να είναι ορατές από την οδό Λαρίσης
- β) Νότια μπροστά από τον νέο τοίχο Γ1, Γ2 και το πίσω τυφλό όριο των νέων μεταλλικών κερκίδων δημιουργούνται νέες περιοχές φύτευσης Α3 , Α4 με βαθμιδωτή διαμόρφωση των φυτών (χαμηλός , μεσαίος, υψηλός ορίζοντας) με σκοπό την απόκρυψη της απρόσωπης μεταλλικής τυφλής επιφάνειας των κερκίδων. Οι περιοχές αυτές αποτελούν συνέχεια της περιοχής Α1. Ενοποιούνται μέσω της καμπυλόγραμμης χάραξης – βόρειου ορίου των περιοχών φύτευσης προς την οδό Λαρίσης που διατρέχει σε μήκος 165μ περίπου όλη την βόρεια περιοχή μελέτης.
- γ) Ανάμεσα στην περιοχή Α1 και Α3,4 σχεδιάστηκε ο Δρόμος του πάρκου Δ1 μήκους 100μ περίπου (όπως ονομάζεται στα πλαίσια της μελέτης) και κυμαινόμενου πλάτους 3 έως 5μ σε ευθύγραμμη χάραξη για την σύντομη μετάβαση του επισκέπτη στην ανατολική περιοχή όπου συνδέεται με τον πεζόδρομο Δ2, Δ3.
Το μεγάλο μήκος του Δρόμου αυτού και η δυνατότητα συνολικής θέασής του προσδίδουν μια δυναμική, η οποία ολοκληρώνεται με την τραπεζοειδή χάραξή του ( αναίρεση των ιδιοτήτων της προοπτικής) και την πλούσια σε ποικιλία εκατέρωθεν φύτευση.
5. Από Δυτικά με την καθαίρεση του τοίχου σχεδιάστηκε μια ευανάγνωστη επιφάνεια Β1 που απλώνεται ανάμεσα στις περιοχές πρασίνου Α2 και Α3 και ακολουθεί από την μία νότια πλευρά την καμπυλόμορφη χάραξη της μεγάλης περιοχής φύτευσης Α1, Α3 , ενώ βόρεια ορίζεται από την ευθύγραμμη περιοχή καθιστικού της περιοχής φύτευσης Α2 και συνέχεια η επιφάνεια Β2 εκτείνεται παράλληλα της οδού Λαρίσης στην θέση του παλαιού πεζοδρομίου. Με σαφήνεια ορίζεται το νέο δάπεδο σε σχέση με την υπάρχουσα επίστρωση του αθλητικού πάρκου δυτικά και ορίζεται με καθαρότητα η είσοδος στην νέα περιοχή παρέμβασης, διευκολύνοντας την ομαλή μετάβαση προς και από το υπάρχον διαμορφωμένο αθλητικό πάρκο δυτικά, ενώ επιδιώκεται να είναι διακριτή η διαμόρφωση της νέας περιοχής.
6. Ανατολικά διαμορφώνεται ο δρόμος ως πεζόδρομος σε δυο ευδιάκριτα τμήματα Δ2 και Δ3. Το πρώτο Δ2 αποτελεί συνέχεια του πλατώματος Β2 ορίζοντας ανατολικά την περιοχή φύτευσης Α1. Το δεύτερο Δ3 αρχίζει από το τέλος του Δρόμου του πάρκου Δ1 και εκτείνεται νότια πάνω στην χάραξη του δρόμου του σχεδίου πόλης, με χωροθέτηση δυτικά κατά μήκος του δρόμου θέσεων στάθμευσης.
7. Η περιοχή φύτευσης Α5 σχεδιάστηκε κατά μήκος του πεζόδρομου Δ3 προς την περιοχή των ανατολικών κερκίδων με υψηλή φύτευση κατά μήκος των χώρων στάθμευσης και χαμηλή ( θάμνοι και χλοοτάπητας) προς τις κερκίδες.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΥΛΙΚΩΝ
1. Ως υλικά επίστρωσης χρησιμοποιούνται τα ακόλουθα:
- Οι επιφάνειες Β1, Β2 επιστρώνονται με αντιολισθηρό βιομηχανικό δάπεδο βαρέος τύπου εξωτερικού χώρου σε γκρί απόχρωση με ζώνες μαρμάρου ημίλευκου σκληρού προέλευσης Κοζάνης.
- Οι επιφάνειες του Δρόμου Πάρκου Δ1 και του Πεζοδρόμου Δ2 επιστρώνονται με με αντιολισθηρό βιομηχανικό δάπεδο βαρέος τύπου εξωτερικού χώρου σε κόκκινη και γκρί απόχρωση αντίστοιχα με διαγράμμιση στην περιοχή των θέσεων στάθμευσης.
Το Βιομηχανικό δάπεδο σε πάχος στρώσης 8 έως 10 χιλ. επιστρώνεται σε υπόστρωμα από ελαφρώς οπλισμένη πλάκα σκυροδέματος.
Το όριο – τελείωμα του βιομηχανικού δαπέδου με τις περιοχές πρασίνου ορίζεται με συνεχές φρεάτιο από σκυρόδεμα για την απορροή των ομβρίων.
2. Τα καθιστικά κατασκευάζονται από εμφανές σκυρόδεμα με δοκίδες κατάλληλου ξύλου στην επιφάνεια καθίσματος σύμφωνα με τα σχέδια της μελέτης
3. Για τον φωτισμό χρησιμοποιούνται φωτιστικά ύψους 4.0- 4,5μ, αλλά και χαμηλά φωτιστικά και φωτιστικά εδάφους στις περιοχές φύτευσης.
ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ
Η δαπάνη εργασιών όπως προέκυψε βάσει προμετρήσεων και με τιμές των σχετικών άρθρων των εγκεκριμένων τιμολογίων του ΥΠΕΧΩΔΕ εκτιμάται ότι θα ανέλθει στο ποσό των 630.000€ (480.000 € για οικοδομικές εργασίες και 150.000€ για Η/Μ εργασίες-ηλεκτρολογικές, ύδρευσης- άδρευσης). Ο δε συνολικός προϋπολογισμός με το εργολαβικό όφελος, τα απρόβλεπτα, την αναθεώρηση και τον ΦΠΑ θα ανέλθει στο ποσό των 1.105.000€.
Η υπεύθυνη της αρχιτεκτονικής μελέτης
Ανθούλα Καραμούζη
Αρχιτέκτονας μηχ/κός