Καλωσόρισμα Παπαλού στους "Γιατρούς χωρίς σύνορα" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Συνέντευξη τύπου έδωσε το πρωί της Τρίτης 22 Νοεμβρίου ο Δήμαρχος Καρδίτσας Κώστας Παπαλός με θέμα την παρουσία στην πόλη μας αντιπροσωπείας της οργάνωσης «Γιατροί Χωρίς Σύνορα».
Στη συνένευξη τύπου συμμετείχε η υπεύθυνη της ομάδας Face to face των Γιατρών Χωρίς Σύνορα, Όλγα Καϊμάρα, η Πρόεδρος της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας (Ε.Π.Σ.Κ.) Κατερίνα Σταθοπούλου και μέλη της Διοίκησης της Ε.Π.Σ.Κ.
Ο Κος Παπαλός ανέφερε μεταξύ άλλων:
«Σε μια εποχή που οι ηθικές αξίες απαξιώνονται και το συλλογικό «εμείς» αντικαθιστάται από το προσωπικό «εγώ», η ανάδειξη του εθελοντισμού ως μηχανισμού συλλογικής διεκδίκησης και προσφοράς είναι ιδιαίτερα σημαντική.
Οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα, είναι μια από τις πιο δραστήριες διεθνείς, ανεξάρτητες, ανθρωπιστικές οργανώσεις, που παρέχει επείγουσα βοήθεια σε άτομα που έχουν πληγεί από ένοπλες συγκρούσεις, επιδημίες, αποκλεισμό από την παροχή ιατρικής φροντίδας και φυσικές καταστροφές. Είναι εθελοντές συνάνθρωποί μας που προσφέρουν βοήθεια με κριτήριο την ανάγκη, ανεξάρτητα από φυλή, θρησκεία, φύλο ή πολιτικούς δεσμούς.
Θέλω ξανά να συγχαρώ και να ευχαριστήσω όλους εσάς που με ανιδιοτέλεια, αποφασιστικότητα, συνέπεια και προθυμία αφιερώνετε τον ελεύθερο σας χρόνο για να στηρίξετε τον συνάνθρωπό σας. Σας καλωσορίζω στην πόλη μας και εύχομαι κάθε επιτυχία στο έργο σας.»