Καμπανάκι για εργασιακή εφεδρεία και σε Δήμους Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Το καμπανάκι για τους υπερχρεωμένους δήμους της χώρας, ανάμεσα σε αυτούς οι Δήμοι Τρικκαίων και Καρδίτσας, "χτύπησε" ο Υφυπουργός Εσωτερικών Πάρις Κουκουλόπουλος σε δηλώσεις του λέγοντας πως θα υπάρξουν μετακινήσεις εργαζομένων ή και εργασιακή εφεδρεία.
Όπως είπε ο κ. Κουκουλόπουλος, στόχος είναι «μέχρι το τέλος του έτους οι προϋπολογισμοί των ΟΤΑ να είναι ισοσκελισμένοι». Μάλιστα, τόνισε ότι στο πλαίσιο του συγκεκριμένου προγράμματος «θα εφαρμοστεί πρόγραμμα υποχρεωτικών μετατάξεων... Οι θέσεις αυτές θα "προκηρυχθούν" για να υπάρξει εθελούσια μετακίνηση. Για όσους δεν επιλέξουν αυτή τη διαδικασία, θα προχωρήσουμε είτε μέσω εφεδρείας είτε κατευθείαν και σε απόλυση. Αυτό είναι απολύτως ξεκάθαρο», είπε χαρακτηριστικά ο υφυπουργός Εσωτερικών.
Στο πλαίσιο αυτό, το υπουργείο Εσωτερικών προχωράει στη συστηματική καταγραφή των πιεστικών αναγκών των ΟΤΑ για προσλήψεις μόνιμου προσωπικού, το οποίο έχουν τη δυνατότητα να μισθοδοτούν. Οι ανάγκες αυτές θα καλυφθούν από το πλεονάζον προσωπικό των δήμων του προγράμματος εξυγίανσης. Το πρόγραμμα θα ανακοινωθεί από τον υπουργό Εσωτερικών Χάρη Καστανίδη την Πέμπτη.
Ο κ. Κουκουλόπουλος ανέφερε ως παραδείγματα δήμων με ελλειμματικούς προϋπολογισμούς και πλεονάζον προσωπικό, τον Πειραιά και τις Αχαρνές, σημειώνοντας ότι πρέπει να υπάρξει μείωση προσωπικού κατά 200 και 100 εργαζόμενους αντίστοιχα.
Το πρόγραμμα εξυγίανσης των δήμων θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται άμεσα, μόλις δηλαδή το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων πάρει το πράσινο φως από το υπουργείο Οικονομικών αναφορικά με τη ρευστότητά του, προκειμένου να είναι σε θέση να δανειοδοτήσει τους ΟΤΑ.
Ήδη το ΥΠ.ΕΣ. έχει στη διάθεσή του όλα τα οικονομικά στοιχεία που αφορούν στους δήμους (έλλειμμα, χρέος, αριθμός εργαζομένων κτλ.) από τη βάση δεδομένων που ενημερώνεται συνεχώς, ενώ έως το τέλος Σεπτεμβρίου θα ολοκληρωθεί η αντίστοιχη απογραφή των λοιπών νομικών προσώπων των ΟΤΑ (ΝΠΔΔ, Επιχειρήσεις), γεγονός το οποίο να οδηγήσει σε αύξηση του αριθμού των 10-15 δήμων που εμφανίζουν ελλείματα στον προϋπολογισμό τους και πλεονάζον προσωπικό.
Να σημειωθεί ότι αντίστοιχο πρόγραμμα θα επεκταθεί σε αποκεντρωμένες διοικήσεις και περιφέρειες.