Κάθετο το Υπ. Παιδείας στην διασπορά των τσιγγάνων μαθητών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Συνάντηση με την Ειδική Γραμματέα του Ενιαίου Διοικητικού Τομέα Θεμάτων Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού, Εκπαίδευσης Ελληνοπαίδων Εξωτερικού, Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και Αποκέντρωσης, κ. Αθηνά Λινού, είχαν την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου στην Αθήνα ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κ. Παπαλός,
ο Αντιδήμαρχος κ. Νικ. Καραγιάννης, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι κ.κ. Β. Σουφλάκος ως εκπρόσωπος της μείζονος μειοψηφίας και Χρ. Τέγος, επικεφαλής της ελασσόνος μειοψηφίας, η Πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Αγγ. Σφήκα,η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 9ου Δημ. Σχολείου Καρδίτσας κ. Ιωαννίδου και ο διαμεσολαβητής των Ρομά του οικισμού “Μαύρικα” κ. Νίκος Καμπέρης.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε υλοποίηση της απόφασης που έλαβε το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας στην έκτακτη συνεδρίαση που πραγματοποίησε την περασμένη εβδομάδα με θέμα την επιχειρούμενη άμεση ένταξη των μαθητών ΡΟΜΑ της Καρδίτσας από το 19ο Δημ. Σχολείο σε άλλα Δημ. Σχολεία της πόλης.
Η αντιπροσωπεία ανέπτυξε με επιχειρήματα τη θέση του Δημοτικού Συμβουλίου, αλλά και της τοπικής εκπαιδευτικής κοινότητας που θεωρεί οτι η επιχειρούμενη ένταξη των τσιγγανοπαίδων μαθητών από το συγκεκριμένο σχολείο στα υπόλοιπα, με τον βεβιασμένο τροπο που γίνεται στο μέσο της σχολικής χρονιάς και χωρίς καμία προεργασία και διαβούλευση, θα έχει τα αντίθετα από τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα και οτι η Πολιτεία θα πρέπει να αντιμετωπίσει το σοβαρό ζήτημα της ένταξης και της ενσωμάτωσης των ΡΟΜΑ με ολοκληρωμένο και όχι αποσπασματικό τρόπο.
Η κ. Λινού, αν και έδειξε να κατανοεί τις επιφυλάξεις και τις ενστάσεις των φορέων της Καρδίτσας, επικαλέστηκε την ύπαρξη δεσμευτικής για τη χώρα μας απόφασης του Συμβουλίου της Ευρώπης και την απειλή υψηλών προστίμων σε περίπτωση που δεν υλοποιηθεί άμεσα η ένταξη των τσιγγανοπαίδων στα υπόλοιπα σχολεία και ενέμεινε στην απόφασή της για το άμεσο κλείσιμο της Α' τάξης του 19ου Δημ. Σχολείου και τη διαπορά των μαθητών της στα σχολεία της πόλης, στα οποία μπορούν να μετακινηθούν προαιρετικά και όσοι μαθητές των άλλων τάξεων του σχολείο το επιθυμούν.
Δεσμεύθηκε επίσης οτι με μέριμνα του Υπουργείου Υγείας θα γίνουν όλα τα απαραίτητα εμβόλια στους μαθητές ΡΟΜΑ και εξέφρασε την άποψη οτι τελικά δεν θα υπάρξουν προβλήματα στην ένταξή τους στα νέα τους σχολεία.
Όσον αφορά το θέμα της σίτισης και της μεταφοράς των τσιγγανοπαίδων που τέθηκε επίσης κατά τη διάρκεια της συζήτησης από τους φορείς, η κ. Λινού υποστήριξε οτι θα δοθεί λύση με πόρους του προγράμματος.
Οι φορείς παρά τα όσα υποστήριξε η κ.Λινού, ενέμειναν στη διαφωνία τους και στην πρότασή τους να συνεχίσει το 19ο Δημοτικό Σχολείο ως έχει με πλήρες πρόγραμμα, προσωπικό και Τάξεις, ως προπαρασκευαστικό σχολείο. Ως τέτοιο θα μπορεί να προετοιμάζει κάθε χρόνο, με χρήση των νέων σχολικών βοηθημάτων που έχουν γραφτεί από το 2008 ειδικά για τσιγγανόπαιδες, αλλά δεν είχαν σταλεί στο σχολείο, και να προωθεί προς ένταξη στο τέλος κάθε σχολικού έτους για απευθείας ενσωμάτωση στις κανονικές Τάξεις των σχολείων, όσους από τους μαθητές θα είναι ικανοί να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του προγράμματος σπουδών των σχολείων αυτών.
Η κ. Λινού στο τέλος της συνάντησης, υποσχέθηκε οτι θα επισκεφθεί άμεσα- πιθανότατα την ερχόμενη Τρίτη-την Καρδίτσα για να έχει επαφές για το ζήτημα με τους φορείς και την εκπαιδευτική κοινότητα προκειμένου να αρθούν οι επιφυλάξεις τους για την υλοποίηση του προγράμματος.