Ξεκινά η γιορτή του θεάτρου σε λίγες ώρες στην Καρδίτσα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Με τη θεατρική παράσταση της Κάτιας Σπερελάκη στο έργο «Νίνα 2» θα ανοίξει η αυλαία του 28ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας το βράδυ της Παρασκευής και ώρα 20.30 στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο.
Πρόκειται για τον μονόλογο μιας γυναίκας που θέτει αναπάντητα ερωτήματα. Η Νίνα, μια γυναίκα ανεξάρτητη και μόνη, αλλά ταυτόχρονα ευαίσθητη και απογοητευμένη με τον εαυτό της, βουλιάζει στις πιο κρυφές σκάψεις της, μονολογεί και μας παρασέρνει σε ένα ταξίδι αυτογνωσίας που αφορά όλους όσους αναρωτιούνται για τις σωστές και λανθασμένες επιλογές της ζωής τους.
Αυτή την ξεχωριστή και τόσο ενδιαφέρουσα παράσταση θα έχει τη δυνατότητα να παρακολουθήσει το θεατρόφιλο κοινό της πόλης, σε μια τελετή έναρξης αντάξια του κύρους του θεσμού.
Το πρόγραμμα του φεστιβάλ θα συνεχιστεί το Σάββατο με το αφιέρωμα στον σκηνογράφο – ζωγράφο Τάσο Ζωγράφο που "έφυγε" από τη ζωή πέρυσι τον Μάρτη κατά την διάρκεια του 27ου Φεστιβάλ. Επί σειρά ετών, ο Τάσος Ζωγράφος στελέχωνε την Κριτική Επιτροπή του Φεστιβάλ και με τις υποδείξεις του πάντα βοηθούσε τους διοργανωτές ώστε να γίνονται καλύτεροι. Γι ΄ αυτόν τον τόσο ξεχωριστό άνθρωπο θα μιλήσουν ο σκηνοθέτης Βασίλης Κυρίτσης και η πρώην Γραμματέας της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων κ. Βάσω Κοζιού.
Στη συνέχεια, τη σκυτάλη θα λάβει η Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα Λακωνίας που θα διαγωνιστεί με το έργο «Ποιος σκότωσε τον William;»
Η διοργάνωση, που θα διαρκέσει μέχρι και τις 18 του μήνα, πραγματοποιείται σε συνεργασία με την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, το Δήμο Καρδίτσας – ΔΗΚΕΚ, το Επιμελητήριο Καρδίτσας και με τη συμπαράσταση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων.
Περισσότερα για το αναλυτικό πρόγραμμα του 28ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας καθώς και το πρόγραμμα των παράλληλων εκδηλώσεων μπορείτε να δείτε εδώ: