Μετά από 34 χρόνια αποχώρησε από την διοίκηση της ΛΕΦΚΚ ο Ηλίας Παγανός Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Αποχώρησε από τα διοικητικά καθήκοντα, μετά από 34 χρόνια επιτυχημένης παρουσίας στo Δ.Σ της Λέσχης Φωτογραφίας και Κινηματογράφου Καρδίτσας, ο Ηλίας Παγανός εμπνευστής και από τα ιδρυτικά στελέχη της Λέσχης και του Φωτοκινηματογραφικού Μουσείου, το οποίο ως γνωστόν βρίσκεται μέσα στα τέσσερα καλύτερα αντίστοιχα μουσεία της χώρας.
Και έχει κάνει ολοκληρωμένη μελέτη για την κατασκευή ενός σύγχρονου Φωτοκινηματογραφικού Μουσείου.
Η ΛΕΦΚΚ στα 34 χρόνια της ύπαρξης της, έχει προσφέρει και συνεχίζει να προσφέρει σημαντικές υπηρεσίες στην ανάδειξη του πολιτισμού της περιοχής μας, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, μέσα από την τέχνη της φωτογραφίας και του κινηματογράφου, διοργανώνοντας φεστιβάλ κινηματογράφου, πολλές εκθέσεις και διαγωνισμούς στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Επίσης πλούσιο είναι το έργο της, σε ότι αφορά τη συλλογή φωτογραφικού και κινηματογραφικού υλικού, που βρίσκονται στο φωτοκινηματογραφικό μουσείο. Μέσα από αυτό το υλικό, ουσιαστικά καταγράφεται η ιστορία της Καρδίτσας και της Θεσσαλίας, των τελευταίων πολλών δεκαετιών.
Η ΛΕΦΚΚ έχει στο ενεργητικό της πετυχημένες εκδόσεις βιβλίων, παραγωγή ντοκιμαντέρ για τον πολιτισμό και τη συμβολή της ΛΕΦΚΚ στη διατήρηση του, ενώ τα τελευταία χρόνια έχει ξεκινήσει και ήδη έχει ολοκληρωθεί, μεγάλο μέρος της «ψηφιοποίησης» του αρχείου της, βάζοντας έτσι τη Λέσχη στην ψηφιακή εποχή. Επίσης η ΛΕΦΚΚ σε δεκάδες περιπτώσεις έχει τροφοδοτήσει με φωτογραφικό υλικό φορείς και ιδιώτες που τις χρησιμοποίησαν για εκδόσεις, μελέτες κλπ.
Η ΛΕΦΚΚ τις τελευταίες δεκαετίες, αποτελεί μια πραγματική κυψέλη δημιουργίας, για τα νέα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν με τη τέχνη της φωτογραφίας και του κινηματογράφου. Κάθε χρόνο διοργανώνει μαθήματα φωτογραφίας, στα οποία μετέχουν νέες και νέοι από την περιοχή μας.
Ο Ηλίας Παγανός, ο οποίος μετά από 27 χρόνια προεδρίας, στις τελευταίες εκλογές δεν έθεσε υποψηφιότητα, ανοίγοντας έτσι το δρόμο σε νεότερους, που όμως έχουν ήδη σπουδαία συμμετοχή στην έως σήμερα πορεία της ΛΕΦΚΚ, δήλωσε συγκινημένος από την αποχώρηση του και πρόσθεσε:
«Αποχωρώ από την προεδρία και το διοικητικό συμβούλιο, όχι όμως και από τη ΛΕΦΚΚ, την οποία τόσο αγάπησα και αγαπώ. Για την οποία δούλεψα όλα αυτά τα χρόνια με όλες μου τις δυνάμεις. Φεύγοντας δεν ζητάω τίτλους και αξιώματα. Το μόνο που θέλω είναι το νέο διοικητικό συμβούλιο να κινηθεί στην λογική των προηγούμενων διοικήσεων, οι οποίες χωρίς να σκέφτονται χρόνο και κόπο, ανέδειξαν τη Λέσχη σε μια σημαντική πολιτιστική μονάδα για την Καρδίτσα.
Εύχομαι στο νέο πρόεδρο και το νέο διοικητικό συμβούλιο κάθε επιτυχία. Σας προτρέπω να είστε αγαπημένοι και με συλλογική προσπάθεια να πετύχετε τους στόχους σας. Είμαι βέβαιος ότι όλα θα πάνε καλά και καλύτερα. Εγώ θα είμαι εδώ, απλός στρατιώτης, για να βοηθήσω την προσπάθεια σας. Θα ήθελα κλείνοντας να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου, όλα τα μέλη των διοικητικών συμβουλίων της ΛΕΦΚΚ με τα οποία συνεργαστήκαμε άψογα και συλλογικά παράγαμε το σημερινό έργο. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τους εκπροσώπους των τοπικών αρχών, φορέων και Συλλόγων αφού με τους περισσότερους συνεργάστηκα με άριστο τρόπο. Με τη δική τους βοήθεια η ΛΕΦΚΚ βρίσκεται σήμερα τόσο ψηλά.
Να ευχαριστήσω ακόμη τους επαγγελματίες φωτογράφους της Καρδίτσας, που πάντα στάθηκαν στο πλευρό της ΛΕΦΚΚ. Τέλος θέλω πάνω από όλα να ευχαριστήσω τους πολλούς δωρητές της ΛΕΦΚΚ που δώρισαν φωτοκινηματογραφικά αντικείμενα και φωτογραφίες, για τον εμπλουτισμό του μουσείου μας, καθώς και όλα τα μέλη για την εμπιστοσύνη που μου έδειξαν αυτά τα χρόνια».