Ομιλία Ζωής Χαλάτση στην διημερίδα «Βιβλιοθήκη και Κοινωνία» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Στην διημερίδα «Βιβλιοθήκη και Κοινωνία» που ξεκίνησε την Παρασκευή 2 και ολοκληρώνεται το Σάββατο 3 Μαρτίου 2012 μίλησε η βιβλιοθηκονόμος Ζωή Χαλάτση με θέμα "Η Λαϊκή βιβλιοθήκη Καρδίτσας 'Η Αθηνά'".
Μερικά σημεία από την ομιλία της είναι τα ακόλουθα:
Στις 30 Αυγούστου 1927, ιδρύεται ο Σύλλογος Λαϊκής Βιβλιοθήκης «Η ΑΘΗΝΑ», με στόχο, όπως δηλώνεται στο καταστατικό, «να καταστήσει προσιτόν εις το κοινόν παν βιβλίον ή άλλο μέσον χρήσιμον δια την διαπαιδαγώγησιν αυτού». Το αρχικό καταστατικό αποτελούνταν από 50 άρθρα.
Η πρώτη συλλογή αποτελούνταν από βιβλία ειδικού ενδιαφέροντος (ιατρικά, νομικά κ.λ.π.) και αποκτήθηκε πιθανόν από δωρεές. Το διάστημα αυτό, η βιβλιοθήκη λειτουργούσε ως πληροφοριακό τμήμα.
Στην εποχή του μεσοπολέμου, η οποία έχει καταγραφεί ως εποχή πνευματικής αναδιοργάνωσης στην ελληνική επαρχία, κυριαρχούν βιβλία επιστημονικού και ερευνητικού ενδιαφέροντος, ενώ κεντρικό χαρακτηριστικό της περιόδου είναι και η παρουσία των ξενόγλωσσων έργων, των μεταφράσεων ή και μεθόδων εκμάθησης ξένων γλωσσών.
Στα 85 χρόνια της λειτουργίας της, η Λαϊκή Βιβλιοθήκη «Η ΑΘΗΝΑ» έχει κατορθώσει να σημειώσει πλούσια πνευματική και κοινωνική δραστηριότητα. Ενδεικτικά αναφέρονται: Καλλιτεχνικός και Τουριστικός Όμιλος , Μορφωτικό Τμήμα, η Νυχτερινή Επαγγελματική Σχολή κλπ
Η Δίκη της 22ης Νοεμβρίου1932
Όπως όλες οι σημαντικές πρωτοβουλίες, έτσι και οι δραστηριότητες του Συλλόγου, συνάντησαν την αντίδραση από την συντήρηση και το κατεστημένο του τόπου, με επικεφαλής την εφημερίδα « Θεσσαλική Φωνή» 1932. Συγκεκριμένα, υπήρξαν καταγγελίες, ότι δήθεν στη Bιβλιοθήκη υπήρχαν «βιβλία που θίγουν την χριστιανική θρησκεία και επιδιώκουν την ανατροπή του κοινωνικού συστήματος».
Το 1996 η Βιβλιοθήκη πραγματοποιεί το πρώτο της συνέδριο, με τίτλο « 1ο συνέδριο για την Καρδίτσα και την περιοχή της». Οι πρωτότυπες και αδημοσίευτες εισηγησεις που παρουσιάστηκαν εκδόθηκαν από τη Λαϊκή Βιβλιοθήκη
Ακολούθησε και 2ο συνέδριο, με θέμα τη μελέτη της αρχαιολογίας και της ιστορίας της περιοχής. Αποτέλεσμα της συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας ήταν το 3ο συνέδριο, με θέμα την «Προφορική Λαϊκή παράδοση»
Σπουδαία έκδοση θεωρείται η μοναδική ποιητική συλλογή του λογοτέχνη Ζήση Σκάρου, ο οποίος διετέλεσε και Πρόεδρος της Λαϊκής Βιβλιοθήκης με τίτλο «Ώρες περισυλλογής».
Η Βιβλιοθήκη σήμερα διαθέτει μια πλούσια συλλογή τεκμηρίων (25000 τόμους). Στα ειδικά διαμορφωμένα ράφια της Βιβλιοθήκης, φυλάσσονται περίπου 350 παλαιότυποι τόμοι, οι οποίοι εκδόθηκαν από το 1542 έως το 1900. Ως προς τη θεματολογία τους, πρόκειται για μαθηματικές μελέτες, γεωγραφία, εκκλησιαστική ιστορία, δοκίμια δίγλωσσα, κ. α. Η πρώτη συλλογή βιβλίων αποκτήθηκε πιθανόν από δωρεές. Το παλαιότερο βιβλίο που φυλάσσεται στη Βιβλιοθήκη, έχει τίτλο «Ευσταθίου Αρχιεπισκόπου Θεσσαλονίκης. Παρεκβολαί εις την Ομήρου Ιλιάδα». Ο χρόνος έκδοσης του είναι το έτος 1542 και ο τόπος έκδοσης, είναι η Ρώμη.
Η Καρδίτσα είναι η μοναδική επαρχιακή πόλη, στην οποία από το 1930 εκδίδονται 11 εφημερίδες ημερησίως. Εξ’ αυτών, οι 8 εκδίδονται μέχρι και σήμερα. Το πλήρες αρχείο που υπάρχει στη Λαϊκή Βιβλιοθήκη περιλαμβάνει
- «ΘΕΣΣΑΛΙΚΗ ΦΩΝΗ» 1932-1952: Πρόκειται για την παλαιότερη εφημερίδα της πόλης. Σήμερα υπάρχει σε μικροφίλμ, στο Μουσείο της Καρδίτσας.
- « ΝΕΟΣ ΑΓΩΝ » κυκλοφορεί από το 1956.
- « ΘΑΡΡΟΣ»: Η έκδοση αυτής της εφημερίδας υπήρξε περιορισμένη.
- « ΜΑΧΗ»: Έχει σταματήσει η κυκλοφορία της.
- « ΘΕΣΣΑΛΙΚΗ ΗΧΩ»
- « ΝΕΟΙ ΚΑΙΡΟΙ»
- « ΠΑΤΡΙΔΑ»
- « ΓΝΩΜΗ»
- «ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ»
- «ΠΡΩΙΝΟΣ ΤΥΠΟΣ»
- «ΑΛΗΘΕΙΑ»
Με δεδομένη την αυτονόητη αρχή, πως το ιστορικό φορτίο και ο βιβλιακός και αρχειακός πλούτος της Βιβλιοθήκης δεν εκχωρείται με κανένα τρόπο, επιβάλλεται να αναπτυχτούν πολιτικές, οι οποίες θα τον συντηρούν και θα τον αναδεικνύουν για δημόσια αξιοποίηση. Στη κατεύθυνση αυτή, τόσο η διοίκηση της Βιβλιοθήκης, όσο και οι οργανωμένες κοινωνικές και πνευματικές δυνάμεις του τόπου, είναι αναγκαίο να προσανατολιστούν:
1. Στην διασφάλιση της οικονομικής επάρκειας και βιωσιμότητας
2. Στην αξιοποίηση Τεχνολογιών Πληροφορικής, για την προστασία και προώθηση, του πληροφοριακού υλικού.
3. Στην λειτουργική αναβάθμιση του χώρου, με συντηρήσεις, προμήθειες εξοπλισμού, επεκτάσεις ή μεταφορά τμημάτων (π.χ. αρχείου ή παλαιοτύπων).
4. Στην ενίσχυση της πολιτιστικής και κοινωνικής δραστηριότητας