Πλήθος κόσμου στην εκδήλωση για την "ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Πέπμτης στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο Καρδίτσας η εκδήλωση «Ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο» η οποία διοργανώθηκε από το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
Στην εκδήλωση παράστησαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σταγών & Μετεώρων κ. Σεραφείμ, ο Γ. Γ. Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής κ. Ηλίας Λιακόπουλος, ο Υπαρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας, Αντιστράτηγος κ. Ιωάννης Ραχωβίτσας, η Εισαγγελέας Καρδίτσας κα. Σάκκουλα, ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κώστας Παπαλός, οι Περιφερειακοί Σύμβουλοι κ.κ. Ευάγγελος Λέμας, Κώστας Νούσιος και Ιωσήφ Χρούμπ, ο Περιφερειακός Αστυνομικός Δ/ντής Θεσσαλίας κ. Χαλάτσης, ο Αστυνομικός Δ/ντής Καρδίτσας κ. Δημ. Αγγελής, η Δ/ντρια της Σχολής Αστυφυλάκων Καρδίτσας κ. Ελένη Αντωνίου, ο Δήμαρχος Μουζακίου κ. Κωτσός, Αντιδήμαρχοι, Δημ. Σύμβουλοι, ο Πρόεδρος του ΕΒΕ κ. Βύρων Παππάς, ο Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Καρδίτσας κ. Βασ. Ζησόπουλος, εκπρόσωποι στρατιωτικών, αστυνομικών αρχών και φορέων του τόπουμας καθώς και πλήθος συμπολιτών. Βασικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο Προϊστάμενος της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, Αστυνομικός Διευθυντής κ. Εμμανουήλ Σφακιανάκης.
Στην ομιλία του ο Υπαρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας Κος Ι. Ραχωβίτσας ανέφερε:
"Με ιδιαίτερη χαρά και συγκίνηση βρίσκομαι σήμερα ανάμεσα σας, εδώ, στην ιδιαίτερη πατρίδα μου την Καρδίτσα, για έναν πολύ σοβαρό σκοπό, την ενημέρωση όλων μας, για τις νέες διαδικτυακές τεχνολογίες, καθώς και την ευαισθητοποίηση μας, σχετικά με τους κινδύνους που ελλοχεύουν κατά την πλοήγηση στο διαδίκτυο. Ξεκινώντας θα ήθελα να αναφερθώ στον Μανώλη ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ, στον Δ/ντή της Δίωξης Ηλεκτρονικού εγκλήματος. Μπορώ να πω ανεπιφύλακτα ότι είναι τύχη καλή για την Αστυνομία , που την υπηρετεί. Η Υπηρεσία αυτή είναι δημιούργημα του και απόλυτα συνδεδεμένη μαζί του. Εμείς οι Αστυνομικοί όταν ακούμε Ηλεκτρονικό Έγκλημα το μυαλό μας πάει στον Μανώλη. Εγώ είμαι ευτυχής για την συνεργασία και την φιλία που μας συνδέει τα τελευταία 25 χρόνια.
Η Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, ξεκίνησε μία πανελλαδική εκστρατεία ενημέρωσης, για γονείς και παιδιά, σχετικά με τρόπους ασφαλούς πλοήγησης στον κυβερνοχώρο. Η προσπάθεια της αυτή, βρίσκει συνοδοιπόρους και χορηγούς ολόκληρη την ελληνική κοινωνία.
Η χρήση του ιντερνέτ, είναι μονόδρομος. Οφείλουμε, να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα που επιτάσσει η εποχή μας. Δυστυχώς, ακόμα και σήμερα, υπάρχουν άνθρωποι που διαφεντεύουν σε καίριους χώρους, οι οποίοι δεν έχουν αντιληφθεί το πόσο απαραίτητη είναι για την ζωή του σύγχρονου ανθρώπου, η γνώση της χρήσης του διαδικτύου.
Στο σημείο αυτό θεωρώ σκόπιμο να αναφερθώ στο ρηθέν του κοινωνιολόγου, καθηγητή κ. Κωνσταντίνου Τσουκαλά.
«... περισσότερο από όποια άλλη μορφή κοινωνικής διάκρισης, η άγνοια έχει την τάση να προξενεί ντροπή και να σπέρνει επιθετικότητα... Οι υποκουλτούρες της άγνοιας μπορεί να έχουν πλέον, πολύ περισσότερο διαλυτικές συνέπειες για άτομα που τις φέρνουν, από οτιδήποτε ανάλογο έχει συναντηθεί στο παρελθόν. Πράγματι, στο βαθμό που η γνώση στοιχειωδών διαδικασιών πρόσβασης και χειρισμού της πληροφόρησης, είναι ουσιώδης προϋπόθεση για μία κοινωνική συμπεριφορά, που θα θεωρείται ολοένα και περισσότερο ως «φυσιολογική», εκείνοι που στερούνται παντελώς αυτών των γνώσεων, μπορούν να θεωρούνται ευγενικά κατώτεροι ή και αποκλίνουσες προσωπικότητες...»
Η Αστυνομία υπάρχει για να υπηρετεί τον πολίτη, να ενεργεί για να αποτρέπει κινδύνους και φυσικά για να προστατεύει τα έννομα αγαθά του.Το σύνθημα μας είναι, ΝΑΙ, στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου, ΟΧΙ στην κακή χρήση του, με παραβατικές συμπεριφορές, που αμαυρώνουν και κακοποιούν την παιδική και εφηβική ψυχή, ενώ παράλληλα διαρρηγνύουν τον κοινωνικό ιστό. Συγκρατούμε, ότι η γνώση είναι το καλύτερο μέσο πρόληψης και εμείς σήμερα, εδώ, επενδύουμε ακριβώς πάνω σε αυτό.
Με αυτές τις σκέψεις, χαιρετίζω την ημερίδα και εύχομαι καλή επιτυχία στους διοργανωτές της. Σας ευχαριστώ!"
Επίσης ο Δήμαρχος Καρδίτσας Κος Κων/νος Παπαλός τόνισε:
"Αποτελεί κοινή διαπίστωση ότι ζούμε σήμερα στην εποχή της τεχνολογικής επανάστασης. Κάθε μας δράση συναρτάται με τις νέες τεχνολογίες, οι οποίες έχουν εισβάλλει δυναμικά στην ιατρική, την εκπαίδευση, όλες τις Επιστήμες, την επικοινωνία, τις μεταφορές , τις συναλλαγές μας, την κοινωνική μας δικτύωση, την ίδια μας τη συμπεριφορά. Τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της τεχνολογίας ειδικά σε κοινωνικό επίπεδο είναι λίγο πολύ γνωστά σε όλους μας.
Η αποψινή εκδήλωση διοργανώνεται με πρωτοβουλία του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη και της Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με τη συνεργασία του Δήμου Καρδίτσας και του Επιμελητηρίου και έχει ως στόχο να ευαισθητοποιήσει και να ενημερώσει τους πολίτες και ειδικά του νέους για τους αθέατους, αλλά σοβαρούς κινδύνους που παραμονεύουν σε κάθε γωνιά του εικονικού κόσμου, στον οποίο περιπλανιούνται κάθε φορά που ανοίγουν τον υπολογιστή τους.
Η διακίνηση και εμπορία υλικού παιδικής πορνογραφίας , οι απάτες με πιστωτικές κάρτες ή τραπεζικούς λογαριασμούς, αλλά και ο εθισμός -κυρίως των εφήβων -στο ίντερνετ, ακόμα και οι απόπειρες αυτοκτονίας μέσω Διαδικτύου, είναι πολύ σοβαρά ζητήματα, τα οποία χρήζουν και πρόληψης, αλλά και αντιμετώπισης. Αυτή είναι η νέα πραγματικότητα, με την οποία καλούμαστε να εξοικειωθούμε. Για το λόγο αυτό θα πρέπει όλοι να έχουμε διαρκή και υπεύθυνη ενημέρωση από τους κατ’ εξοχήν ειδικούς πάνω σε τέτοια θέματα ώστε να προφυλάξουμε τους εαυτούς μας και τα παιδιά μας.
Εγκλήματα και παρανομίες γίνονταν και θα συνεχίσουν να γίνονται, δυστυχώς.
Με το διαδίκτυο μπορεί να εμφανίστηκαν νέες δυνατότητες στη διεξαγωγή τους την ίδια στιγμή όμως πολλαπλασιάστηκαν και τα μέσα εντοπισμού του εγκληματία και παρανόμου. Ο Διευθυντής του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος κ. Εμμ. Σφακιανάκης έχει τεράστια εμπειρία και μεγάλες επιτυχίες στον αγώνα για τον εντοπισμό κακοποιών που δραστηριοποιούνται στον κυβερνοχώρο και είμαι βέβαιος ότι θα μας διαφωτίσει για όλα όσα πρέπει να προσέχουμε κατά την πλοήγησή μας στον αχανή κόσμο του Διαδικτύου.
Ελπίζουμε κι ευχόμαστε το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και η Υπηρεσία Δίωξης του Ηλεκτρονικού Εγκλήματος να συνεχίσουν να μετρούν επιτυχίες στο δύσκολο έργο τους ώστε όλοι μας και πρωτίστως τα νέα παιδιά, να νιώθουμε και να είμαστε ασφαλέστεροι".