Σε κλοιό σκουπιδιών από το Σάββατο η πόλη της Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Άμεσος ο κίνδυνος να "πνιγεί" η πόλη της Καρδίτσας στα σκουπίδια από αύριο Σάββατο καθώς ξεκινούν απεργία οι εργαζόμενοι του Δήμου Καρδίτσας με συντομότερη ημερομηνία λήξης των κινητοποιήσεων την ερχόμενη Πέμπτη 5 Οκτωβρίου.
Με βάση αυτό έκκληση κάνει ο Δήμος Καρδίτσας προς τους δημότες να μην βγάζουν απορρίμματα στους κάδους μέχρι τη λήξη των κινητοποιήσεων των εργαζομένων στους ΟΤΑ.
Συγκεκριμένα ενημερώνονται οι δημότες του Δήμου Καρδίτσας ότι οι εργαζόμενοι του Δήμου, με απόφαση της έκτακτης Γενικής Συνέλευση του Συλλόγου Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Καρδίτσας, θα απέχουν από τα καθήκοντά τους το Σάββατο 1 και την Κυριακή 2 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο πανελλαδικής κινητοποίησης του κλάδου. Οι κινητοποιήσεις κλιμακώνονται τη Δευτέρα 3 και την Τρίτη 4 Οκτωβρίου με κατάληψη στο Αμαξοστάσιο του Δήμου, ενώ την Τετάρτη οι εργαζόμενοι με απόφαση της ΠΟΕ-ΟΤΑ θα συμμετάσχουν στην 24ωρη απεργία που έχει προκηρύξει η ΑΔΕΔΥ.
Λόγω των παραπάνω κινητοποιήσεων από το Σάββατο 1 Οκτωβρίου και μέχρι τη λήξη τους δεν θα πραγματοποιηθεί η αποκομιδή απορριμμάτων.
Ο Δήμος Καρδίτσας απευθύνει έκκληση σε όλους τους δημότες - και ιδιαίτερα στους ιδιοκτήτες καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος στο κέντρο της πόλης - για την προστασία της δημόσιας υγείας, να μην βγάζουν τα απορρίμματά τους στους κάδους μηχανικής αποκομιδής καθ’ όλη τη διάρκεια των κινητοποιήσεων.